Nowe przepisy: telefony na kartę tylko po podaniu danych osobowych

fot. © Scanrail- bank zdjęć Fotolia.com

Dzisiaj (25 lipca) wchodzą w życie przepisy ustawy antyterrorystycznej, które obligują do podania danych osobowych przy kupowaniu kart prepaid.

Wymagane dane

Jak możemy przeczytać w serwisie TVN 24 Biznes i Świat klienci będą musieli podać imię, nazwisko, PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości. W przypadku cudzoziemców spoza Unii Europejskiej – numer paszportu lub karty pobytu. Jeśli kartę będzie kupowała firma będzie ona musiała podać swoją nazwę i jeden z numerów – REAGON, NIP, KRS lub numer ewidencji działalności gospodarczej.

Obecne karty SIM

Obowiązek rejestracji kart prepaid dotyczy także obecnych już na rynku kart. Wszystkie osoby, które korzystają z anonimowej karty będą musiały ją zarejestrować. Szacuje się, że w Polsce aktywnych jest od 20 do 29 milionów przedpłaconych kart. Należy to zrobić do 1 lutego 2017 roku, co zdaniem Tomasza Kulisiewicza, analityka rynku komunikacji elektronicznej jest bardzo krótkim okresem czasu.

Oferty

Operatorzy już od jakiegoś czasu oferują bonusy za szybką rejestrację kart SIM. Orange zachęca klientów do aktywowania taryfy Orange Free na kartę i doładowaniu kont za minimum 25 zł. Przez co będę oni mogli cieszyć się bonusem w postaci 6 GB Internetu. T-mobile po pierwszym doładowaniu konta za 20 złotych oferuje 100 zł ważne przez 3 miesiące. Z kolei klienci Plusa mogą liczyć na bonus w wysokości 60 zł.

Rejestracja kart prepaid obowiązuje już między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Francji oraz na Węgrzech.

 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.