WiFi Calling-wszystko co trzeba o nim wiedzieć

źródło: miniyo73/flickr.com CC SA

Plus testuje nową usługę, która może przyjść nam z pomocą, gdy nie mamy zasięgu, a musimy zadzwonić. Jakie możliwości może dać nam WiFi?

Nieraz wpadamy w obszary, w których nie mamy dostępu do sieci telefonicznej, a pilnie musimy zadzwonić. W takiej sytuacji możemy albo biegać z telefonem w ręku i “szukać zasięgu” albo liczyć na dostęp do WiFi. Co prawda, jeżeli uda nam się znaleźć dostęp do sieci bezprzewodowej możemy skorzystać z WhatsAppa czy Messengera, ale nie zawsze jest to odpowiedni kanał komunikacji. Plus, jako pierwszy telekom w Polsce testuje usługę WiFi Calling, dzięki któremu będzie można porozmawiać dzięki internetowi. Ale jak to działa i jak z tego skorzystać?

wifi-calling

Jaka jest różnica między tradycyjnym dzwonieniem a tym wykonywanym przez internet? Z punktu widzenia użytkownika i osoby do której dzwonimy…prawie żadna. Mamy ten sam numer telefonu, możemy dzwonić zarówno na numery komórkowe jak i stacjonarne, a samo dzwonienie nie przysparza żadnych problemów, choćby z konfiguracją konta.

Z technologicznego punktu widzenia, prowadzenie rozmów telefonicznych dzięki WiFi też nie jest nazbyt skomplikowane. Jeżeli telefon, z którego dzwonimy jest wyposażony w opcję obsługi VoWiFi, nie musimy robić nic. Jeżeli tylko uruchomimy taką opcję na swoim smartfonie, możemy wykonywać rozmowy bez dodatkowych czynności. Jednak jak na razie, telefony z natywną obsługą WiFi Calling dostępne będą na polskim rynku dopiero w przyszłym roku. Wdrożeniem technologii (systemu IMS opartego o standard 3GPP) dla Plusa zajął się Ericcson, który stworzy także aplikację dla reszty urządzeń, która zapewni identyczną funkcjonalność tej usługi.

wifi-calling-plus

Co więcej, już teraz można zacząć testować usługę rozmów przez internet. Należy spełnić 3 warunki: trzeba być posiadaczem telefonu z systemem Android 4.4 KitKat lub nowszym, abonamentu telefonicznego w Plusie i zarejestrować się na stronie www.plus.pl/wificalling. Jeżeli zostaniemy wybrani do testowania usługi, otrzymamy SMS-a z linkiem do pobrania aplikacji. Po zainstalowaniu i połączeniu z siecią bezprzewodową można korzystać z usługi.

W dodatku aplikacja uruchamia się samoczynnie, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu zarejestrowanej sieci bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Podobnie jest w przypadku odbierania przez nas rozmów. Niestety, nie ma jeszcze możliwości wysyłania SMS-ów, ale już wiadomo, że w niedalekiej przyszłości ta możliwość się pojawi. Byłbym zapomniał: bez ograniczeń i martwienia się o roaming rozmawiać można na terenie UE, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Czy usługa ma szansę podbić rynek? W fazie testów, które właśnie się rozpoczęły jest to raczej ciekawostka niż realna alternatywa. Jednak wraz ze wzrostem liczby ogólnodostępnych hotspotów w miejscach publicznych (a jest coraz lepiej jeżeli chodzi o ich ilość i jakość połączenia), ta usługa ma spore szanse na sukces. Pozostaje czekać na fazę wdrożenia na rynek i innych operatorów telefonii komórkowych.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.