Nokia zmienia taktykę: wprowadza telefony z Androidem przypominającym Windows Phone

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Nokia zaprezentowała najnowsze modele telefonów, które oparte będą na Androidzie, jednak łudząco przypominającym Windows Phone. Wszelkie usługi Google zostaną zastąpione usługami Microsoftu.

Podczas targów Mobile Wolrd Congress w Barcelonie Nokia zaprezentowała nowe smartfony, które trafią na rynek w drugim kwartale tego roku. Najnowsze modele zostały oznaczone nazwą X (X, X+, XL) oraz telefony z serii Asha (230 i 220). Od dawna wiadomo, że dawny lider rynku telefonicznego zmagał się z dużymi problemami finansowymi, do tego stopnia, że zdecydował się na odsprzedanie części firmy Microsoftowi. Współpraca ma przynieść pierwsze rezultaty już niebawem. Czy nowy pomysł Nokii okaże się dobrym rozwiązaniem?

Najnowsze modele mają być wyposażone w system Android 4.4.X oparty jednak na całkowicie własnej optymalizacji. Fiński gigant telekomunikacyjny do tej pory dobrze radził sobie z dostosowywaniem telefonów, stąd decyzja ta może wyjść wszystkim na dobre. Sam system Android w opcji “Android Open Source Project” jest w zasadzie systemem otwartym, który każdy może przerabiać. Jak łatwo się domyślić, Nokia postawiła na zsynchronizowanie usług z Microsoftem. Nie będzie więc możliwości korzystania ze sklepu Google Play czy innych usług Google. Także sam wygląd będzie wyraziście przypominał kafelkowy Windows Phone.

Skąd taka decyzja? Najprawdopodobniej związana jest z chęcią ograniczenia kosztów produkcji oraz podjęcia próby zaistnienia na nowych rynkach zbytu. Modele z serii X to telefony raczej średnio- i niskobudżetowe, co więcej Nokia może w ten sposób spróbować przekonać do siebie zwolenników Androida.

Specyfikacja modeli

Droższe modele X, X+ i XL zostaną wyposażone w dwurdzeniowe procesory Qualcom Snapdragon 1Ghz Dual Core i – w zależności od wersji – w 512 lub 768MB pamięci operacyjnej RAM. Tylko model XL został wyposażony w duży ekran (5 cali) i przynajmniej przeciętny aparat (5 Mpx), pozostałe modele z serii X będą mieć 4-calowe wyświetlacze i 3-megapikselowe aparaty bez funkcji wideo rozmów. Cena urządzeń w zależności od modelu wyniesie 89-109 euro.

Modele Asha to z kolei modele niskobudżetowe dostępne już od kwoty 249 zł. Wyposażone w ekrany: 2,4 cala (model 220) i dotykowy 2,8 cala (model 230). Ich największym atutem będzie obsługa dwóch kart SIM.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.