Apple CarPlay – na co pozwoli kierowcom z iPhonem?

fot. apple.com/ios/carplay

fot. apple.com/ios/carplay

fot. apple.com/ios/carplay

„Car Play został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić kierowcom niesamowite doświadczenia płynące z używania iPhone’a w samochodzie” – powiedział Greg Joswiak, prezentując nowe dzieło Apple. System pozwoli użytkownikom na korzystania ze swojego iPhone’a bez konieczności odwracania uwagi od drogi.

Integracja iPhone’a z samochodem umożliwi użytkownikom na bezpieczne korzystanie ze swojego telefonu. Połączenie będzie odbywało się za pomocą wbudowanego w nasz pojazd gniazda USB. CarPlay z pomocą Siri zapewni nam dostęp do kontaktów, dzięki czemu będziemy mogli przy użyciu komend głosowych zadzwonić do kogo chcemy. Pozwoli nam również na odsłuchiwanie wiadomości głosowych czy odbieranie połączeń. Siri poinformuje nas także, gdy dostaniemy sms-a, po czym umożliwi nam odpisanie nadawcy, a to wszystko bez konieczności odrywania wzroku od jezdni, ani rąk od kierownicy.

screen_phone

fot. www.apple.com/ios/carplay/

Urządzenie daje również dostęp, do całej naszej biblioteki muzycznej, iTunes Radio czy innych aplikacji pozwalających na słuchanie muzyki, dzięki czemu w trakcie jazdy będzie można znaleźć ulubioną stacje, wykonawcę czy utwór w zaledwie kilka sekund.

screen_music

fot. www.apple.com/ios/carplay/

CarPlay zapewnia również możliwość wyboru celu podróży na podstawie informacji z maili i naszych wiadomości tekstowych. Współpracuje z mapami i na bieżąco informuje o warunkach na drodze i kolejnych manewrach, jakie przyjdzie nam wykonać.

screen_maps

fot. www.apple.com/ios/carplay/

Niestety dla wszystkich miłośników Apple jest i smutna wiadomość. Mimo, że CarPlay to z pewnością świetne urządzenie, nie dane będzie do użytku każdego. Po pierwsze system nie będzie działał na wszystkich modelach iPhone’a, a jedynie na 5, 5c oraz 5s. Po drugie, aby móc korzystać z CarPlay, trzeba będzie wyposażyć się w nowy samochód, ponieważ w 2014 system dostępny będzie tylko w nowych modelach Ferrari, Hondy, Hyundaia, Jaguara, Mercedesa oraz Volvo. W późniejszym okresie natomiast, CarPlay ma być dostępne również w takich markach jak: BMW, Nissan, Chevrolet, Opel, Ford, PSA Peugeot Citroën, Kia, Subaru, Land Rover, Suzuki, Mitsubishi oraz Toyota. Cena systemu prawdopodobnie będzie już wliczona w cenę samochodu, modele zawierające CarPlay dostępne będą również na polskim rynku.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.