Pierwszy smartfon z wyświetlaczem e-ink już w sprzedaży

fot. yotaphone.com

fot. yotaphone.com

fot. yotaphone.com

Debiutancki model telefonu firmy YotaPhone z Rosji to kolejne zaskakujące urządzenie, niecierpliwie wyczekiwane w tym roku. Smartfon wyposażony jest w Androida, dwurdzeniowy procesor i dwa ekrany: jeden klasyczny LCD, a drugi… w technologii e-ink (znanej z e-czytników).

To nietypowe urządzenie to zupełna nowość na rynku. Rosjanie chcą z wielkim przytupem wejść na międzynarodowy rynek telefonów, stąd postawili na innowacyjność, która miejmy nadzieję okaże się kolejnym przełomowym krokiem. Wspomniane dwa ekrany znajdują się po obu stronach urządzenia. Z jednej mamy klasyczny, dotykowy ekran LCD (4,3 cala), z kolei z drugiej strony – ekran działający w technologii e-ink znanej z czytników e-booków (EPD, 360×640 pikseli). Co prawda ten drugi ekran nie jest dotykowy (jak to ma już miejsce w większości czytników Kindle’a), jednak poniżej ukryto dyskretny touchpad, który pozwala sterować telefonem także z poziomu tego ekranu.

fot. yotaphone.com

fot. yotaphone.com

Do niewątpliwych zalet najnowszego YotaPhone’a należy zaliczyć oszczędność energii (w czasie korzystania z ekranu czarno-białego) oraz pozytywny wpływ na nasze oczy. Taki telefon łączy w sobie funkcje e-czytnika i smartfona, co zdecydowanie przypadnie do gustu osobom często czytającym na telefonach i tabletach.

Cena urządzenia to obecnie 500 euro. Jak podaje portal Komputer Świat telefon trafi w grudniu na rynek w w Rosji, Austrii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Natomiast w styczniu także do Wielkiej Brytanii, Czech, Grecji i na Cypr. Póki co brak wzmianek o Polsce.

fot. yotaphone.com

fot. yotaphone.com

Specyfikacja techniczna

Jak powszechnie wiadomo wysoka cena zazwyczaj wynika z innowacyjnych technologii, a nie współgra z wyposażeniem telefonu. Tak jest i w tym przypadku. YotaPhone może nie jest najszybszym telefonem w swojej klasie cenowej, ale parametry techniczne telefonu prezentują się dość przyzwoicie. W środku znajdziemy dwurdzeniowy procesor 1,7 GHz (SoC Qualcomm Snapdragon z rdzeniami Krait), 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci flash. Mamy też dwa aparaty: jeden do wideorozmów, drugi do zdjęć wyposażony w 13 MP. Jeżeli natomiast chodzi o wygląd, to smartfon prezentuje się zgrabnie, chociaż design może wydawać się odrobinę toporny. Całość uzupełnia bateria 1800 mAh.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.