Koncern z Mountain View pracuje nad dwoma intrygującymi projektami. Pierwszy pod nazwą Projekt Ara to modułowy telefon skonstruowany z wymiennych elementów, drugi – urządzenie mobilne z możliwością mapowania przestrzeni w formie 3D.
Google od dawna pracuje nad innowacyjnymi technologiami i chociaż o nowych projektach nie wiadomo jeszcze tak wiele, to w doniesieniach medialnych zapowiadano, że pierwsze urządzenia powstałe w wyniku Projektu Ara mają się pojawić już w styczniu przyszłego roku. Początkiem czerwca Google zapowiedziało tablet z możliwością mapowania przestrzeni. Zdaje się zatem, że technologie te są coraz bliższe. Czy zapowiada się rewolucja?
Projekt Ara
Produkujemy coraz więcej elektrośmieci, zmieniamy telefony, gdy rozczarowuje nas szybkość procesora lub ilość pamięci RAM. A czy nie lepiej byłoby te przestarzałe elementy urządzenia wymienić, zachowując telefon, który jest przecież w całkiem dobry stanie. Na pomysł telefonu składanego z wymiennych części wpadł już spory czas temu koncern Google. W przedsięwzięciu pod nazwą Projekt Ara biorą również pracownicy wykupionej przez Google’a Motoroli.
Możliwości telefonu składanych z wielu elementów można było zobaczyć już przed konferencją prasową Google’a, gdy jeden z telefonów upadł i się potłukł, a do dalszej prezentacji wystarczyło odpiąć ekran i przypiąć nowy. Wszystkie moduły są wpinane do tzw. szkieletu, sami dopasowujemy wybrane części pod względem preferowanych funkcji. Możemy zatem zrezygnować z aparatu, jeżeli nie jest nam potrzebny lub wymienić procesor, gdy stary wyda się nam zbyt wolny.
Do największych atutów takiego rozwiązania należy niewątpliwie personalizacja wyglądu własnego telefonu. Docelowo Google ma udostępnić możliwość projektowania własnej szaty graficzne dla swoich telefonów. Podstawowy zestaw modułów wraz ze szkieletem ma kosztować już 50 dolarów a projekt ma mieć charakter otwary w przyszłości.
Projekt Tango
Tango to z kolei coś innego. Google przygotowało już prototypy smartfona i tabletu, które wyposażone zostały w ogromną ilość czujników, jak również specjalny sensor Movidius’ Myriad 1. To wszystko ma służyć mapowaniu 3D i tworzenia obrazu otoczenia w trójwymiarze, podobnie jak oko ludzkie. Aktualnie urządzenia działąją na Androida.
Możliwości takich urządzeń są ogromne, bo będą mogły przenosić w otoczkę interaktywną całe nasze otoczenie, domy i miejsca, które odwiedzamy. Być może sprzęt mógłby być także okazać się pomocny dla niewidomych. Technologia ta jest obecnie w fazie testów.
Poniżej prezentacja prototypu tabletu.
https://www.youtube.com/watch?v=MTL1IXTDH30