Z AppStore znikają fałszywe oceny. Co grozi firmom fałszującym opinie?

fot. © DDRockstar - Fotolia.com

fot. © DDRockstar - Fotolia.com

fot. © DDRockstar – Fotolia.com

Apple robi porządek ze zmanipulowanymi ocenami aplikacji oraz gier w swoim sklepie. Co grozi deweloperom, którzy dopuścili się procederu kupowania fałszywych recenzji?

Który deweloper nie zdaje sobie sprawy z tego, że im więcej ocen i pozytywnych recenzji ma aplikacja przez niego oferowana, tym bardziej zwiększa się szansa na to, że kolejna osoba zdecyduje się na pobranie? A który użytkownik nie patrzy na te wskaźniki przed instalacją aplikacji? Niestety, bardzo często zdarza się, że twórcy programów wykupują pozytywne oceny i opinie – czytamy na łamach techcrunch.com. Właśnie temu procederowi Apple postanowiło się przeciwstawić. Zmiany w AppStore zostały ogłoszone podczas konferencji WWDC 2014. Co prawda takie deklaracje ze strony firmy pojawiały się już dawno, ale wygląda na to, że teraz za słowami idą także czyny.

Z App Store usuniętych zostało tysiące opinii

Better Fonts Free, źródło: techcrunch.com

Better Fonts Free, źródło: techcrunch.com

W sieci działają strony oferujące deweloperom zakup fałszywych ocen, które sprawiają, że aplikacja staje się bardziej widoczna w sklepie. Apple ostrzegało już kilkakrotnie, że programy przyłapanych na takim działaniu, będą usunięte z AppStore, natomiast ich autorzy – wyrzuceni z programu deweloperskiego.

Portal TechCrunch podaje za przykład wykonanych już czystek aplikację Better Fonts Free, która jeszcze do niedawna miała ponad 20 tysięcy pozytywnych opinii. Na początku czerwca liczba ta spadła do zaledwie 4 tysięcy. Deweloperzy nie mogą sami usuwać czy edytować not gier i aplikacji, dlatego też musi być za to odpowiedzialna firma Apple.

To nie wszystko: zmian będzie więcej

Podczas konferencji firma ogłosiła ponadto, że podejmie szereg działań, które usprawnią korzystanie ze sklepu z aplikacjami i grami. Będą to udogodnienia nie tylko dla użytkowników, ale i dla deweloperów. Ci pierwsi szybciej odnajdą interesujące ich aplikacje, tych drugich natomiast będą łatwiej zauważalni.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.