Lenovo Yoga Tablet 2 – tablet dla miłośników podróży bez prądu [TEST]

Lenovo Yoga Tablet 2 znakomicie sprawdza się jako urządzenie do czytania e-magazynów.

Interfejs i nakładka Launcher HD

Lenovo w swoim nowym urządzeniu zastosowało nakładkę na Androida Launcher HD 1.4. Przyznam, że po pierwszych chwilach kontaktu z tym interfejsem miałem dziwne wrażenie, że „coś mi to zalatuje iOS”. Nie jestem jednak użytkownikiem sprzętów spod znaku nadgryzionego jabłka, więc poszperałem w internecie w celu znalezienia opinii na ten temat i … nie myliłem się. Wiele osób zwróciło uwagę na inspirowanie się Lenovo rozwiązaniami Apple. Czy to źle? Chyba nie, Android z nakładką od Lenovo jest bardzo ładny wizualnie, przyjemnie się go używa i nie można się do niczego przyczepić. Chociaż osobiście, jako klasyczny użytkownik Androida, preferuję tradycyjny „androidowy interfejs”. Jest to jednak sprawa gustu.

System operacyjny działa płynnie, ale testując tablet odnotowałem kilka „zacięć” podczas przełączania się między aplikacjami, uruchamianiu nowych czy ładowaniu kolejnych zakładek w przeglądarce internetowej. Aplikacje działają jednak płynnie i w tym przypadku nie odczułem żadnych niedogodności oraz braków wydajności.

Ciekawym i bardzo użytecznym rozwiązaniem jest menu skrótów wysuwane od dołu. Na początku odruchowo szuka się ustawień typu włącz/wyłącz WiFi czy Bluetooth w górnym rozwijanym menu (w Yoga 2 tam tego nie ma), jednak po pewnym czasie można się przyzwyczaić i dolne menu sprawdza się bardzo dobrze. Jego użyteczność można szczególnie docenić w momencie, gdy tablet stoi na rozłożonej podstawce i chcemy zmienić coś w ustawieniach.

Jeżeli jesteśmy przy dolnym menu skrótów podczas korzystania z jego dobrodziejstw wpadł mi w oko drobny mankament. Jeżeli korzystamy z urządzenia jako „drugi użytkownik” (dodatkowe konto), a nie admin, nie można za pomocą prostego „kliknięcia” włączać i wyłączać Bluetootha z poziomu dolnego menu. Kliknięcie po prostu nie powoduje żadnej akcji. Żeby np. wyłączyć Bluetooth trzeba przytrzymać palcem odpowiednią ikonkę, wówczas otwiera się rozbudowane menu ustawień tabletu z zakładką „Bluetooth” i tam można zmienić ustawienia. Jeżeli jednak jesteśmy zalogowani jako admin, ikonka działa bez zastrzeżeń. Drobny, acz trochę irytujący bug.

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-12

Pulpit Lenovo można dowolnie dostosowywać, dodawać widgety, personalizować ustawienia, włączać dodatkowe ekrany, jeżeli standardowe 2-3 nam nie wystarczają.

Podsumowując, od strony wizualnej nakładka na Androida od Lenovo jest naprawdę dobrze wykonana i potrafi “cieszyć oko”.

Akumulator

Wbudowany akumulator legitymuje się pojemnością 9600 mAh. Jak nie trudno zgadnąć, parametry ekranu (dla przypomnienia: 10,1 cala oraz rozdzielczość 1920×1200) są dosyć „energożerne”, tym bardziej należy docenić długość pracy urządzenia. Przy średnim obciążeniu urządzenia, można na nim pracować spokojnie przez kilkanaście godzin, zapominając o konieczności podpięcia się do gniazdka lub przenośnej baterii.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.