Jeżeli nie wystarczy nam oglądanie zdjęć na ekranie smartfona, możemy je wydrukować zaraz po wykonaniu. Wszystko dzięki drukarkom mobilnym.
Niestety oglądanie ekranu smartfona nie zastąpi tej radości, jaką daje dzielenie się swoimi fotografiami wśród znajomych. Łatwo wskazać na nich znajome osoby lub obiekty, o których chcielibyśmy opowiedzieć coś ciekawego. Prezentując zdjęcia za pomocą smartfona musimy go przekazywać kolejnym osobom. Na dodatek, co chwila włącza się wygaszacz ekranu i trzeba urządzenie na nowo odblokować. Tymczasem wydrukowane zdjęcie można położyć na stole czy nawet trzymać w ręce, a osoby, które nas otaczają będą je dobrze widziały.
Aparaty ciągle z ograniczeniami
Co prawda ciągle dostępne są aparaty, które wykonane zdjęcia od razu utrwalają na papierze (tzw. natychmiastowe – instant). Niestety są to raczej zabawki, może poza aparatem FujiFilm Instax Mini 90 czy modelem OneStep 2 firmy Polaroid, która kiedyś była potentatem w produkcji takich aparatów. Aparaty nie mają zbyt wielu możliwości sterowania sposobem wykonywania zdjęć i są to zwykle konstrukcje analogowe. Tylko kilka modeli potrafi zapisać zdjęcia w postaci cyfrowej, jednak ich możliwości nie są zbyt duże.
Aparat Fujifilm Instax SQ10 oferuje rozdzielczość zaledwie 1920 × 1920, a zdjęcia o rozmiarze 62 x 62 mm drukuje na arkuszach o wielkości 86 x 72 mm. Podobnej wielkości zdjęcia drukuje Kodak PRINTOMATIC. Mają one wymiary 75 x 50 mm zaś sama matryca ma rozdzielczość 10 MP. Nie mamy przy tym żadnej możliwości poprawy zdjęcia czy jego zmodyfikowania. Oba aparaty mogą natomiast zapisywać zdjęcia na karcie SD.
Niestety wielkość matryc w aparatach natychmiastowych nie jest zbyt duża. Podobne matryce stosowane są w najtańszych kompaktach, zaś aparaty cyfrowe o podobnej cenie, jak aparaty natychmiastowe, mogą mieć nawet 20-megapiskelowe matryce. Nawet tańsze modele smartfonów mają obecnie matryce o wielkości kilkunastu megapikseli i potrafią rejestrować zdjęcia o naprawdę dobrej jakości. Przewagą aparatów typu instant jest tylko możliwość natychmiastowego druku zdjęcia.
Przenośna drukarka
Mając zwykły aparat cyfrowy lub smartfon i chcąc szybko uzyskać zdjęcia nie musimy jednak biegać po mieście w poszukiwaniu zakładu fotograficznego lub automatu do drukowania zdjęć. Możemy bowiem skorzystać z przenośnej drukarki do zdjęć. Urządzenia takie oferuje kilku producentów, a niektóre z nich są całkiem poręczne.
Fujifilm
W ofercie firmy Fujifilm znajdziemy dwa modele niewielkich drukarek przenośnych instax Share SP-2 i SP-3. Są one dedykowane do współpracy ze smartfonami i można do nich podłączyć nawet 8 urządzeń naraz korzystając z sieci WiFi albo jedno urządzenie przez złącze micro-USB. Drukarki wyposażone są w zestawy szablonów i filtrów, za pomocą których można modyfikować zdjęcia przed ich wydrukowaniem. Sam wydruk trwa zaledwie 10 s w drukarce SP-2 i 13 sekund w drukarce SP-3. Rozmiar zdjęć nie jest jednak duży i wynosi odpowiednio 62 x 46 mm i 62 x 62.
Kodak i HP Sprocket
Równie proste w obsłudze i w przenoszeniu są drukarki Kodak Mini 2 oraz HP Sprocket. Zmieszczą się w kieszeni, a ze smartfonem komunikują się poprzez Bluetooth lub NFC. Wystarczy więc zainstalować odpowiednią aplikację i położyć smartfon (z modułem NFC) na drukarce aby wydrukować wybrane zdjęcia. Możliwy jest także wydruk zdjęć z portali społecznościowych. Drukarki wykorzystują druk termosublimacyjny, co zapewnia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć. Nie potrzebują żadnych pojemników z tuszem. Umieszcza się w nich tylko odpowiedni papier fotograficzny, przy czym można użyć też specjalnych arkuszy samoprzylepnych. Zdjęcia oczywiście też nie są duże. W drukarce Kodak Mini 2 mają format 46,4 x 86,4 mm, zaś w HP Sprocket 50 x 76 mm.
Canon
Podobną drukarkę do swojej oferty wprowadził też Canon. Jego drukarka Zoemini drukuje zdjęcia w technologii ZINK, która nie wykorzystuje tuszy. Zdjęcia mają wielkość 50 x 76 mm i rozdzielczość 314 dpi x 400 dpi, przy czym można je drukować na specjalnym papierze samoprzylepnym. Z urządzeniami przenośnymi komunikuje się poprzez Bluetooth, a do ładowania wykorzystuje kabel USB. Drukarka waży zaledwie 160 g, więc można ją bez trudu przenosić w małej torebce albo w kieszeni. Do sterowania pracą drukarki służy aplikacja Canon Mini Print. Pozwala ona na edycję zdjęć oraz podzielenie jednego zdjęcia i wydrukowanie poszczególnych fragmentów na wielu papierach. Po ich połączeniu uzyskamy duży obraz składający się z czterech lub dziewięciu wydruków. Możemy też tworzyć kolaże złożone z mniejszych zdjęć lub zmieniać wygląd zdjęć za pomocą szeregu filtrów i nakładek. Zdjęcia możemy też drukować z portali Google Zdjęcia i Dropbox.
Źródło: https://www.canon.pl/