Jak podnieść jakość zdjęć z telefonu? 5 niezawodnych sposobów

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Szukając smartfona wiele osób szczególną uwagę zwraca na jakość robionych nim zdjęć. Ale czy można poprawić właściwości wbudowanego aparatu aplikacjami i zewnętrznymi akcesoriami?

Jakość zdjęcia zależy nie tylko od parametrów samego aparatu, ale też od użytych obiektywów, stabilizacji, warunków oświetleniowych. I, oczywiście, umiejętności fotografa. Kilka z tych pierwszych możecie udoskonalić w bardzo prosty sposób.

Aplikacje podpowiadające jak poprawić jakość zdjęcia w telefonie

Camera Zoom FX

Aplikacja dostępna na iOS oraz Androida. Rozszerza możliwości aparatu o wiele przydatnych opcji, jak np.:

  • Manualna konfiguracja balansu bieli, ekspozycji, prędkości migawki oraz ISO
  • Szereg trybów automatycznych
  • Automatyczna stabilizacja obrazu bez użycia statywu
  • Kręcenie time lapse’ów
  • Aktywacja głosem
  • Pliki RAW
  • Zwiększenie szybkości działania aparatu
  • Dużo opcji edycji gotowych materiałów – filtry, efekty itp.
źródło: Camera Zoom FX

źródło: Camera Zoom FX

Camera Zoom FX dostępna jest w wersji Free oraz Premium za 17,99zł.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android 

Camera FV-5

Aplikacja bardzo podobna do wcześniejszej, ale dostępna jedynie w Google Play. To, co ją wyróżnia, to ciekawy interfejs, który przypomina widok znany z lustrzanek. Funkcje, jakie oferuje to m.in.:

  • Manualna konfiguracja ww. parametrów
  • Wbudowany interwałomierz
  • Czas naświetlania do 30 sekund
  • Róże rodzaje ustawień ostrości, jak autofokus, makro, touch-to-focus, true manual focus
źródło: Camera FV-5

źródło: Camera FV-5

Camera FV-5 dostępna jest w wersji Lite oraz płatnej (12,50 zł)

Pobierz na Android

Kamera HD (Dreams Room)

Z jednej strony, to nieco prostsza wersja dwóch poprzednich aplikacji. Z drugiej, ma kilka interesujących opcji, których brakuje poprzedniczkom. To, czym Kamera HD zasłużyła na szczególną uwagę, to przede wszystkim prosta obsługa i przydatna funkcja robienia zdjęć w trakcie kręcenia filmu.

źródło: Kamera HD

źródło: Kamera HD

Aplikacja jest bezpłatna.

Pobierz na Android

Obiektywy 

Obiektywy do smartfona można kupić przez internet, w sklepach z elektroniką, a czasami nawet w supermarketach. Ich zakładanie i ściąganie jest banalne i trwa sekundę – mechanizm montażu oparty jest najczęściej na klipsie ze sprężyną.

Najczęściej do wyboru są trzy rodzaje soczewek – szerokokątna, rybie oko oraz makro. Pozwalają więc osiągać efekty, których próżno szukać w fabrycznych ustawieniach telefonu.

Jednym z najpopularniejszych producentów jest marka Clippo, ale bezmarkowe obiektywy też radzą sobie bardzo dobrze.

źródło: pixaby.com

źródło: pixaby.com

Statyw – jak poprawić jakość zdjęcia w telefonie za jego pomocą?

Kolejnym przydatnym gadżetem jest statyw. Najpopularniejsze rodzaje statywów do smartfonu to:

Selfie stick – Wiedzieliście, że selfie stick to rodzaj statywu? Służy, jak wszyscy wiemy i jak nazwa wskazuje, głównie do autoportretów. Można jednak wykorzystać go inaczej – np. do zdjęć widoków zasłoniętych różnymi przeszkodami lub ujęć typu flat lay (zdjęć robionych z góry ułożonym płasko przedmiotom).

Gimbal – Inaczej stabilizator. Jego zadaniem jest redukcja drgań spowodowanych wiatrem czy chodzeniem i świetnie nadaje się zwłaszcza do kręcenia filmów.

źródło: pexels.com

źródło: pexels.com

Klasyczny – Trójnóg to najbardziej popularny rodzaj statywu. Umożliwia robienie wyraźnych fotografii tam, gdzie nie wystarczy drżąca dłoń, np. przy długim czasie naświetlania. Wybierając go, najlepiej zdecydować się na opcję z giętkimi nogami, która daje więcej możliwości.

Pilot z wyzwalaczem

Pilot do smartfonu to jeden z tych drobiazgów, który nieodwracalnie zmienia spojrzenia na robienie zdjęć telefonem. Jest niezastąpiony, gdy zależy nam na wyraźnej fotografii – zmniejsza ryzyko rozmazania lub przesunięcia telefonu po idealnym wykadrowaniu. Ułatwia też robienie autoportretów i zdjęć grupowych – jest dużo wygodniejszy niż korzystanie z samowyzwalacza. Działa na odległość kilku metrów. Jednym z producentów pilotów na bluetooth jest na przykład firma Media-Tech.

Blenda

Blenda to akcesorium, które służy do odbijania światła, by odpowiednio doświetlić fotografowany obiekt. Najczęściej to biała, srebrna lub złota płachta w lekkiej ramce, ale tak naprawdę blendą może zostać cokolwiek. Możemy zrobić ją sami, używając białego prześcieradła, kartki czy kawałka folii aluminiowej. Blendę należy ustawić tak, aby odbijała promienie światła w kierunku obiektu i to wszystko. Różnica będzie wyraźna.

Podsumowując, skompletowanie zestawu zwiększającego możliwości aparatu w smartfonie wcale nie musi być kosztowne. Część wymienionych gadżetów można kupić już za kilka złotych, a inne zorganizować całkiem bezpłatnie.

Drugą kwestią jest niezaprzeczalna kompaktowość, bo wszystkie akcesoria zmieszczą się w kieszeni lub małym etui. To świetna alternatywa dla osób, które chcą niskim kosztem wynieść jakość swoich zdjęć na nowy poziom.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.