Czy doczekamy się w końcu niższego VAT-u na e-booki i e-prasę?

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens – bank zdjęć Fotolia.com

Podatek za e-booka jest teraz kilka razy wyższy niż za tę samą książkę na papierze. Komisja Europejska zapowiedziała, że pracuje nad zmianami systemu VAT, dzięki którym ten absurd zniknie. O tym, jakie to będą zmiany, dowiemy się w przyszłym roku.

Kupując książkę papierową płacimy 8% podatku VAT. Kupując książkę elektroniczną – 23%. Jest to jeden z powodów, dla których rozwój rynku e-booków nie rozwija się tak szybko jak by mógł. Klienci oczekują, że książka cyfrowa będzie dużo tańsza od papierowej, bo odchodzą koszty druku i magazynowania. Tymczasem e-booki są tylko nieznacznie tańsze. Gdyby były objęte tą samą stawką co tradycyjne książki, to ich cena byłaby niższa o kilkanaście procent. Taka sama sytuacja jest w przypadku prasy elektronicznej.

Skąd ta różnica w opodatkowaniu?

Różnica w stawkach VAT-u to efekt regulacji Unii Europejskiej. Pojedyncze kraje europejskie (np. Francja) próbowały to obejść i na własną rękę obniżyć podatek od e-booków i e-prasy. Niestety niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że takie działanie jest niezgodne z dyrektywą o VAT. Według Trybunału cyfrowe książki i prasa to usługi dostarczane drogą elektroniczną i jako takie nie mogą być objęte obniżoną stawką VAT-u. Jak widać rozumienie eurokratów rozmija się z rozumieniem zwykłych ludzi, dla których e-book to też książka, a nie żadna usługa.

Kiedy coś się zmieni?

Ta różnica została zauważona przez rządy kilku krajów i poprzez swoich ministrów kultury zwróciły się one do Komisji Europejskiej o zmianę regulacji, tak aby odpowiadały potrzebom zwykłych Europejczyków. Wśród tych kilku krajów była również Polska. Te apele podziałały na Komisję i jak donosi Polska Agencja Prasowa, w 2016 roku przedstawi ona przegląd europejskiego systemu VAT i ma zaproponować zmiany, które umożliwią obniżanie VAT-u na prasę i książki elektroniczne.

Günther Oettinger

Günther Oettinger
Zdjęcie: Jacques Grießmayer [CC BY 3.0], Wikimedia Commons

Ta sprawa była omawiana na spotkaniu Komisji Europejskiej w ostatnich dniach maja. „Rozmawialiśmy o drażliwych kwestiach dotyczących opodatkowania również dlatego, że to jest nie do przyjęcia, że nie mamy zharmonizowanych podatków dla handlu elektronicznego. Jeśli na przykład stworzysz książkę papierową to podlega to obniżonemu opodatkowaniu, natomiast e-book ma wyższe opodatkowanie, wyższy VAT dla klientów i chcemy pozbyć się tych barier, które sprawiają, że dążenie do książki cyfrowej jest trudne i są czymś, czego młodsze pokolenia nie mogą zrozumieć.” – tak podsumował tę sprawę Günther Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa

Zapowiada się zatem zmiana na lepsze i likwidacja tego absurdu. Niestety machina unijna pracuje powoli i nawet jeśli rzeczywiście Komisja w przyszłym roku przedstawi propozycje zmian, to nie wiadomo kiedy wejdą one w życie. Aby to nastąpiło zmiana musi być jednogłośnie zaakceptowana przez wszystkie kraje członkowskie.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.