Takie niespodzianki na ten rok przygotowało Apple

fot. CC0 Public Domain

Apple po raz kolejny postanowił wprowadzić kilka udoskonaleń i zmian. Tym razem w swoich systemach operacyjnych i aplikacjach. Czego tym razem możemy się spodziewać?

Apple organizuje cykliczne konferencje dla deweloperów – Worldwide Developers Conference. I właśnie podczas ostatniej z nich, WWDC 2015, zaprezentowane zostały wszystkie zmiany, których możemy spodziewać się jeszcze latem i jesienią tego roku. Jakie niespodzianki przygotowano tym razem?

OS X 10.11 El Capitan

To najnowsza odsłona systemu operacyjnego przeznaczonego dla komputerów. Najważniejszą zmianą w systemie okazała się możliwość pracy na podzielonym ekranie, dzięki czemu zdecydowanie bardziej wygodny staje się dostęp do dwóch programów jednocześnie.

apple_osx_multitasking

http://www.komputerswiat.pl

Udoskonalony został również Spotlight. Wyszukiwarka ta, prócz swoich dotychczasowych funkcji, będzie oferowała także dostęp do informacji pogodowych, sportowych czy przedstawiających sytuację na giełdzie. Ponadto pasek wyszukiwarki będzie można w dowolny sposób przemieszczać na ekranie oraz zmieniać jego rozmiar. Kolejną, zasługującą na uwagę, zmianą jest ulepszony sposób działania przeglądarki Safari. Będzie można przypinać do niej swoje ulubione strony, a poszukiwanie stron generujących dźwięk przestanie być utrapieniem, bowiem przeglądarka będzie w stanie pomóc nam w ich odszukaniu. Wsparcie uzyskał również AirPlay, dzięki czemu możliwe będzie przysyłanie zawartości wyświetlanego okna na telewizor lub innych wyświetlacz. Ponadto Apple zapewnia, że system ten będzie bardziej wydajny i szybszy od swoich poprzedników.

iOS 9

To z kolei najnowsza wersja oprogramowania dla „iUrządzeń”. Na zmianie tej zyskają przede wszystkim użytkownicy iPadów. Podobnie jak w przypadku komputerów, dodany został tutaj tryb pracy na podzielonym ekranie. Natomiast iPad Air 2 wzbogacony został o funckję Picture-in-Picture, dającą możliwość oglądania materiałów wideo lub pracy z Facetime w postaci mniejszego okna na tle innej aplikacji. Pojawi się również nowa aplikacja News, oferująca bardziej przejrzysty dostęp do informacji, niż jej poprzedniczka Newsstand. Co ciekawe aplikacja ta będzie proponowała artykuły i aktualności na podstawie stron internetowych, które odwiedza użytkownik. Wzbogacona o możliwości formatowania tekstu została także aplikacja Notatki. Zaktualizowane i rozbudowane o informacje dotyczące ruchu drogowego zostały mapy. Apple obiecuje też, że urządzenia pracujące w oparciu o nowy system zyskają o około godzinę dłuższy czas pracy na baterii.

Sprawniejsze wyszukiwanie głosowe

Przede wszystkim zostało ono bardziej zintegrowane z systemem. Dzięki temu Siri umożliwi przeglądanie zdjęć, a także pozwoli na przeszukiwanie aplikacji i będzie podpowiadała nam z jakich aplikacji skorzystać, na podstawie tych najczęściej wykorzystywanych przez nas w danej porze dnia. Siri wzbogacona została o funkcję rozpoznawania kontekstu.

ios9_siri

http://softonet.pl

Apple Music

Aplikacja to została przedstawiona jako najważniejsza nowość Apple’a, a zarazem „rewolucyjna usługa muzyczna”. Co w niej takiego rewolucyjnego? Przede wszystkim Apple Music ma być połączeniem muzycznej chmury, radia, portalu społecznościowego i możliwości oferowanych przez You Tube.

Apple_Music_screen_1

http://mackozer.myapple.pl/

Apple Music oferuje pojedyncze piosenki, całe albumy oraz teledyski. A to wszystko na podstawie naszych wcześniejszych wyborów, dzięki którym będzie w stanie przewidzieć czego chcemy posłuchać w danej chwili. Będzie nam także podpowiadał czego warto posłuchać w postaci Top Charts w różnych kategoriach muzycznych. W bardzo wygody sposób będziemy mogli też tworzyć własne playlisty.

Apple Music to także całodobowe radio, dostępne na całym świecie. Do pracy przy nim zostali zaproszeni popularni DJ’e. Ale także użytkownicy staną się jego współtwórcami, bo to w oparciu o ich reakcje dobierana będzie muzyka.

Jednak najważniejszą funkcją oferowaną przez Apple Music będzie możliwość kontaktu odbiorcy z twórcą – Music Connect. Zapewni ona skrócenie się dystansu pomiędzy twórcą a odbiorcą. Będziemy mogli zobaczyć tekst najnowszego utworu artysty, a także zajrzeć za kulisy, do studia, w którym on pracuje. Artyści będą mogli również wejść w bezpośrednie interakcje ze swoimi fanami.

https://www.youtube.com/watch?v=HfInYY-oPqk

Jakie opinie pojawiły się do tej pory? Jedni się zachwycają, a inni uważają, że to tylko odświeżenie działających do tej pory aplikacji muzycznych Apple. Mówi się także, że Apple Music to po prostu połącznie możliwości oferowanych przez Spotify i Pandorę. Zaś sam twórca Spotify, Daniel Ek, nowość Apple’a skomentował bardzo krótko:

Spotify_Daniel_Ek

http://www.theverge.com

Już 30 czerwca będziemy mogli sami przekonać się jak działa Apple Music. W tym celu otrzymamy trzymiesięczny okres próbny. Zaś każdy kolejny miesiąc użytkowania pojedynczego użytkownika będzie kosztował 9,99 dolarów. Co ciekawe usługa ta będzie dostępna także na urządzeniach z Androidem i Windowsem.

Open Source

Apple zdecydował się także na rozpowszechnienie swojego języka programowania – Swif. Przy okazji została zaprezentowana jego nowa wersja – Swift 2, sprawniejsza i lepiej radząca sobie z ewentualnymi błędami.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.