To co kiedyś było futurystycznym pomysłem, już dziś może stać się dostępne dla powszechnych użytkowników. Składane ekrany telefonów, wydawanie komend za pomocą myśli – to rewolucyjne innowacje, z którymi warto zapoznać się w 2017 roku.
Kilka z dużych firm zapowiedziało rynkową premierę swoich najnowszych technologii na ten rok. Niektóre pomysły pojawiły się już kilka lat temu, jednak dopiero teraz będą dostępne dla użytkowników. Poznaj innowacje, które prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości staną się naszą codziennością.
Electrovibration: dotknij i poczuj
Technologia Electrovibration znacząco zmieni nasze doświadczenia z ekranem dotykowym w smartfonach. Dzięki niej będziemy w stanie poczuć różne rodzaje tekstur, np. podczas robienia zakupów online. Odczucia są wynikiem ładunków elektrostatycznych, które oszukują mózg w taki sposób, że jesteśmy w stanie odczuć konkretną teksturę. Elektroda jest pobudzana za pomocą sygnału elektrycznego o odpowiedniej amplitudzie. Stwarza to dynamiczne tarcie pomiędzy palcem a powierzchnią panelu. Electrovibration zapewnia szeroki wachlarz doznań dotykowych podczas przesuwania ekranu. Nie ma tu żadnego znaczenia ani kształt, ani wielkość wyświetlacza. Co więcej, nie wymaga dodatkowych elementów. To innowacyjne rozwiązanie ma wejść na dużą skalę już w tym roku.
Telefon, który wyczuwa Twoje myśli
Każda myśl w mózgu ma swój własny wzór fal – nie ma więc dwóch identycznych sygnałów. Tym samym mogą być one wykorzystywane do połączenia ze smartfonem, który wykona komendę, o której pomyślimy. Nowa technologia polega na stworzeniu interfejsu pozwalającego na bezpośrednią komunikację między mózgiem a urządzeniem zewnętrznym. Już kilka lat temu Samsung wraz z inżynierami z University of Texas at Austin, czyli jednej z najlepszych placówek badawczych w całych USA, pracowali nad systemem, który byłby w stanie wykorzystać potęgę ludzkiego umysłu do sterowania różnymi gadżetami. Cały system oparty jest na elektrodach EEG mierzących aktywność poszczególnych części mózgu, które ukryte są w specjalnym “czepku”. W praktyce wygląda to tak, że użytkownik skupia się na konkretnej ikonie, “czepek” zapisuje aktywność określonej części mózgu, a następnie wysyła komendę do smartfona lub tableta, która uruchamia daną aplikację. Ta futurystyczna technologia prawdopodobnie będzie już dostępna w tym roku.
Rozmawiaj we wszystkich językach
Już w 2002 firma Microsoft przedstawiła pomysł tłumaczenia głosowego. Dzisiaj dzięki takiej aplikacji jak iTranslate Voice mamy możliwość swobodnego rozmawiania w swoim ojczystym języku z ludźmi z całego świata. Aplikacja automatycznie tłumaczy nasze wypowiedzi na konkretny język. Na pewno jest to duże ułatwienie podczas zagranicznych podróży, ale także umożliwia np. międzynarodowe konferencje bez obecności tłumacza.
Szybkie bezprzewodowe ładowanie
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ładowanie baterii może stać się o wiele prostsze i szybsze niż do tej pory. Być może już wkrótce będziemy mogli naładować swoje telefony wykonując codzienne czynności jak chodzenie, czy po prostu dotykanie wyświetlacza. Natomiast rewolucją, która prawdopodobnie będzie dostępna już w tym roku jest superszybka ładowarka, pozwalająca naładować całkowicie telefon zaledwie w ciągu 30 sekund. Firma StoreDot dwa lata temu przedstawiła prototyp takiego urządzania. Aby osiągnąć jak najlepszy czas ładowani należy użyć 200-amperowego zasilacza, który łączy się bezpośrednio z baterią. Natomiast ładowarka 50-amperowa, zdolna jest do pełnego naładowania baterii w sześć minut. Według założeń firmy, montowanie baterii StoreDot w telefonach ma być możliwe od 2017 roku, a do 2018 stanie się równie tanie, jak dotychczasowe rozwiązania.
Składane wyświetlacze
Choć zakrzywione ekrany np. w telewizorach nie są już nowością, to w wśród smartfonów tego typu zastosowania są dość rzadkie. Samsung jako pierwszy, w linii Galaxy S6, wprowadził zakrzywione po bokach wyświetlacze. Teraz firma poszła o krok dalej proponując swoim użytkownikom telefon ze składającym się ekranem. Jak to możliwe? Wyświetlacz smatrfona jest niejako „przełamany” a rozkładanie urządzenia będzie odbywać się półautomatycznie. Dodatkowo, po złożeniu, aktywuje się mniejszy wyświetlacz, umieszczony po zewnętrznej stronie “klapki”.
Ponadto firmy pracują nad smartfonami, które będziemy mogli wykorzystywać jako zegarki czy słuchawki. Umożliwia to dostosowanie telefonu do naszych potrzeb. Te pionierskie rozwiązania powinny być już niedługo dostępne dla powszechnych użytkowników.
Rozszerzona rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość jest jedną z najważniejszych przyszłościowych trendów. Przede wszystkim polega na wzbogaceniu otaczającego nas świata o praktyczne informacje pomocne w codziennych czynnościach. Już niedługo będziemy mogli wykorzystać tę nową technologię np. podczas turystycznych przechadzek. GPS połączony z kamerą skanującą obraz wokoło nas określa, w którym dokładnie punkcie się znajdujemy. Co więcej, nasz smartfon pokaże nam inne miejsca, które również chcemy zobaczyć.