Technologia 5G – sprawdź, czy Twoja sieć ją obsługuje (mapy zasięgu operatorów w Polsce)

źródło: shutterstock.com

Technologia 5G – główny temat dyskusji ostatnich miesięcy. Chociaż spotyka się on również z krytyką, operatorzy komórkowi otwierają się na ten rodzaj sieci. Zobacz, czy w związku z tym możesz już z niej skorzystać.

Technologia 5G, czyli co?

5G to nic innego jak kolejna, piąta generacja technologii mobilnej. Dzięki niej, prędkość naszego transferu może wzrosnąć nawet do 20Gb/s, gdy pobieramy oraz 10Gb/s podczas wysyłania. Dodatkowo, może ona obsługiwać nawet do miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy. Prawdopodobnie ma również zapewnić utrzymywanie połączenia podczas przemieszczania się z prędkością do 500km/h. Co oznacza to w praktyce? Dużo szybszy internet, więcej mobilności podczas korzystania z internetu oraz większy przepływ danych i transmisji plików. Pierwszą siecią komórkową, która wprowadziła technologię 5G, tworząc tym samym odpowiednie pakiety usług jest Plus. W ślad za nim poszły już jednak inne sieci, takie jak: Orange, Play i T-Mobile. Jeżeli chcemy korzystać z możliwości, jakie niesie za sobą rozwój nowych technologii, to powinniśmy spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich to sprawdzenie, czy posiadamy telefon obsługujący tę technologię. Drugi zaś, to dotarcie do informacji na temat mapy zasięgów sieci 5G w Polsce poszczególnych operatorów komórkowych.

Mapa zasięgów operatorów komórkowych

Jeżeli już sprawdziliśmy, czy nasz telefon jest przystosowany do technologii 5G i wiemy w jaki sposób go uruchomić, możemy spokojnie przejść do kolejnego kroku, czyli sprawdzenia obsługi przez sieć komórkową. Do wyboru mamy 4: Orange, Play, T-Mobile i Plus. Oto mapy przedstawiające zasięg 5G.

  • Plus

źródło: plus.pl

Plus jako pierwszy operator komórkowy w Polsce wprowadził możliwość korzystania z technologii 5G. Miało to miejsce około 2 miesięcy temu, a w jego usługach znalazło się 7 miast z Polski: Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław, Katowice, Warszawa oraz Łódź. To również ten operator zbudował pierwsze 100 nadajników, ułatwiających wdrożenie sieci 5G i dających możliwość swobodnego korzystania. A jak zapowiada operator, to jeszcze nie jest koniec, gdyż w planie jest budowa kolejnych nadajników, w pozostałych miastach.

  • Play

źródło: play.pl

Jak widać na powyższej mapie, Play postawił również na kilka mniejszych miejscowości i jest już posiadaczem około 500 nadajników. A wybrane miasta to: Kraków, Katowice, Trójmiasto, Toruń, Poznań, Warszawa, Wrocław, ale także Augustów, czy Mikołajki.

  • Orange

źródło: orange.pl

Na rynek technologii 5G, Orange wkroczyło stosunkowo niedawno, gdyż na początku lipca. Sieć, której logo posiada charakterystyczny, pomarańczowy odcień, swoje stacje postawiła w: Warszawie, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Wrocławiu, Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, Krakowie, Kielcach, Opolu, Częstochowie, Rzeszowie, Bielsku Białej.

  • T-Mobile

T-Mobile również daje dostęp do sieci 5G w podobnych miastach, co jego rynkowi konkurenci. Stacje tego operatora komórkowego znajdziemy w: Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Płocku, Opolu, Częstochowie, Kielcach, Warszawie, Górnośląskim Okręgu Przemysłowym oraz w Łodzi i okolicach.

Teraz już możemy mieć pewność, czy mamy możliwość skorzystania z technologii 5G w swoim telefonie oraz miejscu zamieszkania. A to nie jest ostatnie słowo operatorów sieci komórkowych w tej kwestii, ponieważ ten temat wciąż się rozwija. Zatem za jakiś czas, zapewne tych miejscowości na mapach zasięgu będzie o wiele więcej.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.