Smartfon najważniejszym urządzeniem w życiu młodego człowieka

fot. © Syda Productions - Fotolia.com

fot. © Syda Productions - Fotolia.com

fot. © Syda Productions – Fotolia.com

Smartfon został uznany przez blisko połowę użytkowników w wieku 18-34 lat za najważniejsze urządzenie elektroniczne – tak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii przez Weve. Tymczasem w Polsce wciąż rośnie liczba posiadaczy smartfonów, a Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe możliwości tych urządzeń.

Weve składa się z trzech największych operatorów Wielkiej Brytanii – EE, Telefonica UK (O2) i Vodafone UK. Celem badania było podważenie błędnego przekonania, że ważniejsze od smartfonów są dla ludzi komputery, laptopy, tablety. Smartfony więc wysuwają się wyraźnie na prowadzenie, a wyniki to potwierdziły. Badanie przeprowadzono we współpracy z One Poll na próbie 2 tysięcy dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Smartfony dla większości młodych ludzi stanowią najważniejsze urządzenie ekranowe w ich życiu. Jedynie 5,8% spośród tej grupy wiekowej wskazało tablet na pierwszym miejscu. Być może ich czas dopiero nadejdzie?

Jednak – jak się okazuje – smartfony są nie tylko najchętniej wybieranym urządzeniem ekranowym, ale także jako sprzęt umożliwiający połączenie z internetem (w tej samej kategorii wiekowej). Warto podkreślić, że w tej kategorii przewaga smartfonów nie jest już tak wyrazista jak w innych. Uzyskały one 45% głosów, podczas gdy zaraz za nimi uplasowały się laptopy i komputery z 43% głosów.

Według wyników badania, 46% ludzi w wieku 18-34 lata wybiera jako swoje pierwsze urządzenie elektroniczne właśnie smartfon. Analogicznie wyprzedziły więc one laptopy i komputery, a także telewizory, które stanowią wybór zaledwie 5%.

Czytaj więcej:

fot. © Syda Productions - Fotolia.com

Polki będą dominować w obszarze nowych technologii?

A w Polsce?

W naszym kraju wciąż dominują urządzenia stacjonarne (komputery, laptopy), ale z urządzeń mobilnych codziennie korzysta 72% badanych, to mniej niż z komputerów (96%), ale stosunkowo jest to wysoki wynik. Najczęściej korzystamy z urządzeń mobilnych w domu lub w pracy.

Raport „Zwyczaje Polaków związane z korzystaniem z smartfonów i tabletów” przeprowadzony przez Eniro potwierdził, że ilość użytkowników smartfonów w Polsce systematycznie wzrasta (obecnie około 9,4 mln). Wzrasta zatem również wartość rynku mobilnego. Z urządzeń mobilnych korzystają głównie młodzi ludzie, w tym coraz chętniej panie. Współczesne kobiety wykorzystują nowe technologie do poszukiwania informacji i korzystania z ułatwień jakie zapewniają współczesne telefony. Powoli zatem zbliżamy się do poziomu konsumpcji urządzeń mobilnych zbliżonego do krajów zachodnich. W tej perspektywie kobiety mogą dominować w obszarze nowych technologii.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.