Indeksowanie aplikacji – nowa usługa Google

Przykład indeksowania treści / fot. developers.google.com

Trulia-app-indexing

fot. developers.google.com

Google testuje właśnie nową funkcje swojej wyszukiwarki w systemach Android, która pozwoli użytkownikom przy pomocy Google Search App otwierać zawartość stron internetowych w zainstalowanych aplikacjach i bezpośrednio przeszukiwać ich treści.

Każdemu z nas na pewno zdarzyło się kiedyś poszukiwać czegoś, co mógł z łatwością znaleźć bardzo blisko, a nie był tego świadomy. Niejednokrotnie sięgamy do wyszukiwarki Google poszukując różnych treści, które posiadamy w zainstalowanych aplikacjach. Podobna sytuacja powstaje, gdy posiadamy interesujące aplikacje z przepisami kulinarnymi lub informacjami turystycznymi, ale nie znamy szczegółowo ich zawartości. Co więcej, wolelibyśmy w tej aplikacji otwierać inne strony internetowe z dodatkową treścią. Co wtedy? W obu przypadkach z pomocą przyjdzie nam indeksowanie aplikacji.

Tak samo jak strony internetowe

Przykład indeksowania treści / fot. developers.google.com

Przykład indeksowania treści / fot. developers.google.com

Czy nie byłoby fajnie, gdyby Google pozwalało na urządzeniach mobilnych wybierać, czy wolimy korzystać z treści znalezionych w internecie poprzez stronę czy poprzez zainstalowane aplikacje? Taką właśnie możliwość daje nowa funkcja Google, którą oficjalnie zapowiedział Lawrence Chang, Product Manager Google. Aktualnie jest ona w fazie otwartych testów, do których może dołączyć każdy. Dzięki nowej funkcjonalności wyszukiwarka będzie indeksować nasze aplikacje dokładnie na tej samej zasadzie, jak strony internetowe. Dzięki czemu, wyszukując przykładowo przepis kulinarny, zostanie nam wyświetlona także informacja, w jakiej z zainstalowanych aplikacji w telefonie możemy tę informację otworzyć (lub która aplikacja tę informacje posiada).

Po kliknięciu w „deep link”, zostaniemy automatycznie przekierowani do otwartej aplikacji, dokładnie w wybranym oknie z poszukiwanymi informacjami. Programiści i webmasterzy sami będą decydować, którą zawartość aplikacji chcą indeksować. A sam proces będzie odbywał się w ten sam sposób jak na stronach internetowych już dziś – za pośrednictwem istniejącego pliku mapy witryny i za pomocą narzędzi dla webmasterów. Już teraz wiadomo, że aby odpowiednio zindeksować swoją aplikację należy skonfigurować stronę z aplikacją. Na stronie należy dodać komentarze w HTML-u do linków, tak aby odsyłały do aplikacji. Z kolei w start-upie należy ustawić tak zwane „intent filters”, aby sprecyzować wyświetlaną zawartość. Szczegółowe informacje dla programistów można znaleźć tutaj.

Na koniec warto zaznaczyć, że nowa funkcjonalność będzie działać na nowszych systemach: Android 4.1 i wyższych, które będą posiadać zainstalowaną aplikację Google Search App version 2.8+.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.