Jak zabezpieczyć ekran telefonu? Trzy skuteczne rozwiązania

Rzut na ręce, które przyklejają szkło na telefon.

źródło: shutterstock.com

Dobry wyświetlacz jest kluczowym elementem każdego nowoczesnego telefonu. Doskonały kontrast, nasycone kolory, płynność działania i inne jego cechy mają bezpośredni wpływ na komfort obsługi smartfona lub innych urządzeń mobilnych. Niestety jest to jednocześnie element bardzo podatny na uszkodzenia. Dlatego warto sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą na skuteczne zabezpieczenie ekranu telefonu.

Czym zabezpieczyć ekran telefonu?

Bez wątpienia najlepszą ochronę telefonu zapewniają futerały otulające smartfon z każdej strony. Niestety takie etui sprawia, że smartfon staje niewygodny w użytkowaniu i nieporęczny, a do tego traci walory wizualne. Dlatego coraz częściej sięgamy po minimalistyczne etui, które chronią tylko plecki i ranty urządzenia, ale nie dają żadnej ochrony wyświetlaczowi. Dlatego w tym wypadku warto sięgnąć po takie produkty jak folie ochronne lub szkło.

Folia ochronna

Folia ochronna to cienka, elastyczna powłoka, która skutecznie zabezpiecza ekran przed zarysowaniami, otarciami i zabrudzeniami. Wśród folii ochronnych mamy różne warianty, w tym folie w płynie i folie hydrożelowe. Powłoka folii zapewni doskonały poślizg palców po ekranie i będzie zupełnie niewyczuwalna w dotyku. Warto wiedzieć, że niektóre folie posiadają warstwę z nanocząsteczkami srebra, które likwidują większość bakterii, wirusów oraz zarodników pleśni i grzybów. To ważne, ponieważ nie zawsze obsługujemy telefon czystymi dłońmi, a dodatkowo wiele razy w ciągu dnia przykładamy smartfon do twarzy. W sprzedaży są też folie z powłoką samoregenerującą, która pozwoli cieszyć się gładką powierzchnią ekranu na dłużej. Niestety folie nie zabezpieczą ekranu przed uszkodzeniami, powstającymi ma przykład w wyniku uderzeń i upadków. Jak najlepiej zabezpieczyć ekran telefonu przed poważniejszymi uszkodzeniami?

Szkło hartowane

Doskonałym sposobem na zabezpieczenie ekranu telefonu w sposób wyjątkowo solidny jest zastosowanie szkła hartowanego o wysokiej twardości 9H. Szkło zachowuje pełną wrażliwość na dotyk i jest praktycznie niewyczuwane. Zastosowana warstwa nie zaburza też korzystania z takich funkcji jak biometryczny sposób odblokowywania ekranu. Wyświetlacz nie traci też swoich właściwości wizualnych, gdyż szkło odznacza się wysoki poziomem przezroczystości. Bez wątpienia szkło hartowane to dobry wybór dla tych, którzy na co dzień nie dbają zbyt mocno o bezpieczeństwo telefonu.

Szkło hybrydowe

Stosunkowo mniej znanym sposobem ochrony ekranów jest szkło hybrydowe. Jest to rodzaj zabezpieczenia, który łączy w sobie najlepsze cechy folii ochronnych oraz szkieł hartowanych. Decydując się na szkło hybrydowe, otrzymujemy niepękającą, wytrzymałą warstwę ochronną o dużej twardości (zazwyczaj 7H), która jest jednocześnie niezwykle cienka i niewyczuwalna w dotyku. Szkło hybrydowe jest też niezwykle łatwe w montażu, a do tego można bez trudu znaleźć odpowiedni produkt do większości popularnych modeli telefonów.

Jak zabezpieczyć ekran telefonu?

Rzut na ręce, które przyklejają szkło na telefon.

źródło: shutterstock.com

Podsumowując, czym zabezpieczyć ekran telefonu? Powłoka ochronna z folii jest niezwykle cienka, a do tego tania, jednak zapewnia najmniejszy poziom ochrony. Szkło hartowane zapewnia najwyższą odporność na uszkodzenia, zachowuje dotyk szkła i nie zabezpieczy jednak w stu procentach całej powierzchni ekranu, jeśli jego brzegi są obłe. Szkło hybrydowe zapewnia nietłukącą powłokę ochroną i stanowi kompromis pomiędzy wytrzymałością, a komfortem użytkowania.

A jak zabezpieczyć ekran telefonu w optymalny sposób? Decydując się na markowe, dobre jakościowo produkty. Powłoki ochronne pochodzące od sprawdzonych producentów gwarantują, że deklarowane parametry odpowiadają rzeczywistości. W dodatku markowe folie i szkła idealnie dopasowują się do wyświetlaczy. W dobrych produktach znajdziemy też akcesoria, które ułatwią precyzyjne i dokładne przyklejenie folii lub szkła do ekranu.

Zabezpieczenie ekranu telefonu – czy można z niego zrezygnować?

Czy zabezpieczenie ekranu telefonu to konieczność? Teoretycznie możemy zrezygnować z dodatkowej ochrony wyświetlacza, tym bardziej, że producenci urządzeń mobilnych sięgając po kolejne sposoby na to, by dostarczać telefony z coraz to wytrzymalszymi na uszkodzenia ekranami, takie jak twarde szkło Corning Gorilla Glass. Jednak praktyka pokazuje, że nawet najlepsze materiały nie dają stuprocentowej gwarancji. Nosząc telefon luzem w torebce, w plecaku lub w kieszeni narażamy go każdego dnia na liczne uszkodzenia, jak choćby porysowanie ekranu kluczami. Codzienne użytkowanie sprawia też, że na telefonie osiadają różne zabrudzenia, między innymi poprzez kontakt ze skórą wydzielającą sebum. Wreszcie niejednokrotnie zdarzają się większe lub mniejsze upadki i inne sytuacje narażające wyświetlacze na poważne uszkodzenia. Tymczasem naprawa uszkodzonego wyświetlacza nie dość, że sporo kosztuje, to jeszcze nie zawsze jest możliwa. W dodatku wymieniając folię lub szkło po dłuższym czasie użytkowania, możemy doskonale odświeżyć wygląd telefonu. Dlatego zabezpieczenie ekranu telefonu to najlepsza decyzja w każdym przypadku.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.