Jak dobrać powerbank do telefonu?

Ręce, które trzymają telefon i powerbank.

źródło: shutterstock.com

Żyjemy w czasach, kiedy z każdej strony otacza nas elektronika użytkowa. Z wieloma urządzeniami nie rozstajemy się nawet na chwilę. Każde z nich wymaga oczywiście energii, co nie jest problemem, o ile mamy miejsce i chwilę czasu, by naładować smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Jednak żyjemy w biegu, więc czasem tak prosta czynność jak naładowanie sprzętu może rodzić trudności. W takim momencie z pomocą przychodzi powerbank.

Powerbank do telefonu – najważniejsze kryteria

Jak dobrać powerbank do telefonu? Chcąc dokonać odpowiedniego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

  • Jakie urządzenia będą zasilane z pomocą powerbanka? Czy będzie to tylko telefon?
  • Jaką pojemność ma mieć powerbank?
  • Jakie złącza w powerbanku są dla nas niezbędne? A może wolimy postawić na bezprzewodowy powerbank do smartfona?
  • Czy oczekujemy funkcji szybkiego ładowania?
  • Jakie inne cechy powerbanka są dla nas istotne?

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze powerbanka jest jego pojemność. Im większa pojemność, tym więcej urządzeń będziemy mogli za jego pomocą naładować. Trzeba jednak pamiętać, że większa pojemność wiąże się z wykorzystaniem większej ilości ogniw zasilających, co przekłada się na większą masę i wielkość urządzenia. Pojemny powerbank może więc nam ciążyć, jeśli planujemy go nosić na co dzień w torebce albo zabierać go w plecaku na długie, piesze wędrówki.

Powerbank w różowo-niebieskim tle.

źródło: unsplash.com

Powerbank do telefonu o pojemności około 5000 mAh pozwoli jednokrotnie naładować smartfon lub inne urządzenie o zbliżonym zapotrzebowaniu na energię. Na kilkukrotne wykorzystanie pozwoli powerbank o pojemności około 10000 mAh. Jeśli jednak interesuje nas powerbank do telefonu, który sprawdzi się jednocześnie jako zapasowe źródło energii dla laptopa i innych urządzeń, to najlepiej postawić na przenośną ładowarkę o pojemności powyżej 20000 mAh. Ciekawostką może być fakt, że zgodnie z wymogami większości linii lotniczych, możemy zabrać na pokład urządzenie, którego pojemność nie przekracza 27000 mAh.  Podróżując samolotem, trzeba też pamiętać, aby nie korzystać z powerbanka w trakcie lotu, ze względów bezpieczeństwa.

Kolejnym istotnym kryterium, które musimy wziąć pod uwagę, zastanawiając się jak dobrać powerbank do telefonu, jest kwestia samego ładowania. Im więcej portów tym więcej urządzeń naładujemy jednocześnie. Zasadniczo w większości nowoczesnych powerbanków znajdziemy złącza mikro-USB, USB-C oraz USB-A, czyli najpopularniejsze porty pozwalające na ładowanie urządzeń mobilnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też powerbanki bezprzewodowe, wykorzystujące technologię ładowania indukcyjnego. To dobry wybór, jeśli poza telefonem chcemy ładować choćby takie urządzenia jak smartwatch. Ważnym kryterium jest też obsługa funkcji szybkiego ładowania, które jest niezbędne ze względu na zastosowanie pojemnych akumulatorów w coraz większej liczbie urządzeń. Ciekawą opcją są też powerbanki ładowane z pomocą niewielkich paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim bez trudu naładujemy urządzenia tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony.

Czy powerbank pasuje do każdego telefonu?

Dużo osób zastanawia się, czy każdy powerbank pasuje do każdego telefonu. Nowsze modele są z zasady kompatybilne z większością urządzeń. Zatem sprawdzą się zarówno jako powerbank do smartfona, jak i jako ładowarka do czytników e-booków, do tabletów, do słuchawek i głośników bezprzewodowych i wielu innych urządzeń.

Na fioletowym tle leży srebrny powerbank.

źródło: shutterstock.com

Żywotność powerbanka

Chcąc zapewnić wybranemu urządzeniu długą żywotność, należy właściwie z niego korzystać. Choć kwestia tego, jak podłączyć powerbank do telefonu i jak z niego korzystać może wydawać się banalna, to niejednokrotnie użytkownicy popełniają błędy, które skracają żywotność przenośnej ładowarki. A zatem jak podłączyć powerbank do telefonu i jak go właściwie użytkować? Przede wszystkim warto stosować oryginalne przewody dołączone do urządzenia. Warto też pamiętać, aby ładować powerbank do końca i rozładowywać go całkowicie. Nieużywane urządzenie należy co jakiś czas naładować, tak aby utrzymać zastosowany w nim akumulator litowo-jonowy lub litowo-polimerowy, w dobrej kondycji. O czym jeszcze warto pamiętać? O odpowiednim przechowywaniu powerbanku. W miarę możliwości należy mu zapewnić suche miejsce, nie poddawać go na dużym wahaniom temperatur i nie narażać go na poważne uszkodzenia mechaniczne.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.