Aero2, dostawca darmowego dostępu do sieci, wprowadził zmiany w kodach CAPTCHA, które należy wpisywać, by połączyć się z Internetem. Przeczytajcie, jak radzić sobie z nowym systemem ich wprowadzania.
Niedawno pisaliśmy o problemach z dostępem do sieci Aero2. Najwięcej problemów związanych jest z kodami CAPTCHA. Wygląda na to, że skargi ze strony użytkowników przyniosły efekty – firma postanowiła wprowadzić nowe kody i zrezygnować z zewnętrznego ich dostawcy, którym do tej pory było Google.
Jak działają kody: instrukcja obsługi
Pierwszym krokiem jest oczywiście nawiązanie połączenia z siecią – w tym celu uruchamiamy aplikację sterującą modemem oraz: klikamy „połącz” lub łączymy się z routerem przez WiFi. Następnie wpisujemy w przeglądarce internetowej dowolny adres www, wówczas zostajemy przekierowani na http://bdi.free.aero2.net.pl:8080. Zdarza się, że przeglądarka sama od razu wyświetla nam tę stronę (jako coś w rodzaju strony startowej). Przed naszymi oczami pojawia się wtedy napis „Aby odblokować Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2 Kliknij tutaj”. Po wykonaniu tej czynności pojawia się właściwy kod CAPTCHA, który musimy przepisać we wskazanym polu. Jeśli rozszyfrowanie napisu sprawia nam trudność najlepiej po prostu go odświeżyć. Obecnie KODY składają się zawsze z ośmiu znaków – liter i cyfr. Bezbłędne wpisanie ciągu aktywuje połączenie, komunikując nam: „Odpowiedź prawidłowa. Rozłącz i ponownie połącz się z Internetem”. Jak widać, rozszyfrowanie kodu nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z darmowego Internetu. Aby tak było, musimy się rozłączyć i znowu połączyć. Gotowe – mamy dostęp do sieci.
Tajemnice rozwiązane
Chcących korzystać z Aero2 nurtuje kilka pytań. Dotyczą one przede wszystkim tego, dlaczego, po poprawnym wpisaniu kodu, zrestartować połączenie. Jak pisze Jakub Danecki z jdtech.pl: przy pierwszym połączeniu otrzymujemy adres IP z puli prywatnej 10.x.x.x. Przy tym połączeniu mamy dostęp tylko do wewnętrznej sieci Aero2, gdzie umieszczona jest strona bdi.free.aero2.net.pl, DNSów Aero2, które współdziałają z serwerami Aero2 w celu uzyskania efektu tzw. captive portal, czyli przerzucają nas na stronę z „kapciem”(…). Dopiero po rozłączeniu i ponownym połączeniu otrzymujemy „normalny” adres IP, taki jak otrzymywaliśmy do tej pory. To oznacza, że gdybyśmy nie wykonali polecania, moglibyśmy co najwyżej posurfować po stronie internetowej z kodami CAPTCHA.
Kolejny problem dotyczy częstotliwości pojawiania się „kapci”. Danecki obliczył, że pojawiają się one co 60 minut, a więc bardzo często. Jak się jednak okazuje, na czas ten składa się czas faktycznie trwającego połączenie między modemem a siecią operatora. Oznacza to, że godzina bez kodu może rozłożyć się od kilku godzin do kilku czy nawet kilkunasta dni. Dzieje się tak, jeśli korzystamy z Internetu na przykład tylko parę minut dziennie, po czym za każdym razem się rozłączamy.
Co jeszcze zaliczyć „na plus” nowych kodów? Przede wszystkim to, że nie są one generowane przez zewnętrznych dostawców (wcześniej były to kody reCAPTCHA Google) oraz nie wymagają javascriptu. Oznacza to, że właściciele starszych telefonów mogą korzystać z Aero2 – ich przeglądarki dadzą sobie radę z nowymi kodami. Nowym wymogiem jest natomiast konieczność przyjmowania oraz przekazywania do operatora plików cookie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy w stanie poprawnie wpisać CAPTCHA i połączyć się z Internetem.