Nowe zasady roamingu w UE

fot. © Minerva Studio - Fotolia.com

fot. © Minerva Studio - Fotolia.com

fot. © Minerva Studio – Fotolia.com

Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi wejdą w życie zamiany w regulacjach dotyczących roamingu. Z pewnością pojawi się problem, jak z niego korzystać podczas urlopu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który przypomni wam najważniejsze zasady.

Nowe ceny

Już za kilkanaście dni (1 lipca 2014 r.) stawki za  połączenia głosowe, wiadomości SMS, MMS oraz transmisję danych w roamingu ulegną znacznym obniżkom. Regulacja zostaje wprowadzona zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady we wszystkich krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Za minutę wykonanego połączenia głosowego zapłacimy 0,97 zł, natomiast odebranego 0,25 zł. SMS kosztować nas będzie 0,31 zł, MMS – 1,02 zł.Tyle samo wyniesie przesłanie 1 MB transmisji danych. Wszystkie podane ceny są cenami brutto.

Jak włączyć i wyłączyć usługę?

Operatorzy zapewniają darmową, automatyczną aktywację roamingu po przekroczeniu granic Polski. Często jest tak, że możemy wówczas tylko wysyłać i odbierać SMS-y, a żeby wykonywać połączenia musimy je najpierw odblokować. Możemy tego dokonać na kilka sposobów, np. telefon do biura obsługi klienta, wysyłanie ekspresowego kodu, zalogowanie się do naszych kont on-line. Wszystko zależy od operatora. W podobny sposób dezaktywujemy roaming po powrocie do Polski. Najczęściej jednak nie musimy tego robić, ponieważ aktywna usługa jest w zupełności darmowa. Jest jednak wyjątek – powinniśmy ją wyłączyć, jeśli mieszkamy na terenach przygranicznych. Nasz telefon może przez przypadek zalogować się do sieci operatora zagranicznego, a my nieświadomi tego, będziemy wykonywać połączenia czy wysyłaś SMS-y, płacąc za nie tak, jak gdybyśmy nadal przebywali poza krajem.

Wyjeżdżam za granicę i chcę na ten czas zmienić dostawcę usług roamingu międzynarodowego  na terenie EOG – czy mogę to zrobić?

Od 1 lipca będziemy mieć prawo do wyboru takiego alternatywnego dostawcy w dowolnym momencie obowiązywania umowy – usługa będzie aktywowana bezpłatnie. Aby tego dokonać, trzeba będzie wybrać dostawcę z listy proponowanych przez sieć, z usług której aktualnie korzystamy. Spis możliwości będzie dostępny na stronach operatorów dopiero od 1lipca. Po zamówieniu nowej usługi roamingowej i podpisaniu stosownej umowy, zostanie ona aktywowana w ciągu jednego dnia roboczego. Jeśli zdecydujemy się na takową zmianę, musimy być świadomi, że nasz aktualny operator nie zajmie się żadnymi formalnościami – wszystkie kwestie związane z nową usługą (takie jak reklamacje) pozostaną w naszych rękach.

Rozporządzenie Unii Europejskiej daje nam szerokie pole manewru jeśli chodzi o wybór pakietu roamingowego na czas wyjazdu za granicę. Przejście wszystkich formalności związanych z podpisaniem nowej umowy wymaga jednak dokładnego jej przeanalizowania i upewnienia się, że możemy zawrzeć ją tylko na czas naszego wyjazdu. Już teraz operatorzy proponują takie rozwiązania, które można aktywować nawet na jeden dzień (m.in. usługa Go Europe w Orange). Pojawia się także coraz więcej propozycji pakietów roamingowych, w których otrzymujemy darmowe minuty i SMS-y do krajów należących do Unii Europejskiej..

 Aktualizacja: Czy zmiany na pewno wejdą w życie?

Z informacji opublikowanych na łamach “Gazety Prawnej” wynika, że obniżka cen roamingu nie jest pewna. Dlaczego? Żaden z polskich operatorów nie podpisał jeszcze stosownej umowy z dostawcą usług w innym kraju Unii Europejskiej. Polskie telekomy nie spieszą się z realizacją przepisów, bo to już ostatni rok, kiedy mogą dobrze zarobić, pobierając wyższe opłaty za połączenia w roamingu. Komisarz UE Neelie Kroes zapowiedziała, że znikną one w grudniu 2015 r. – podaje dziennik. Jak na razie pozostaje czekać na rozwój sytuacji. Cały artykuł przeczytacie tutaj.

 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.