Aplikacja na tablety nową formą terapii dla dzieci

fot. © jackfrog - Fotolia.com

fot. © jackfrog - Fotolia.com

fot. © jackfrog – Fotolia.com

Atrakcyjnie graficznie zabawy, system śledzenia postępów dziecka zawierający dane sprzed kilku lat, zastosowanie tabletów, prosta oraz intuicyjna obsługa dotykowych ekranów, możliwość korzystania niemal w każdym miejscu – tak prezentuje się najnowsza aplikacja DrOmnibus, która ma stać się rewolucją w terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub osobowości.

DrOmnibus, nowa aplikacja stworzona przez firmę o tej samej nazwie oraz przy wsparciu krakowskiej Fundacji Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, stworzona została z myślą o dzieciach z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania (w tym zespół Downa, autyzm, ADHD, upośledzenie umysłowe). Aplikacja składająca się na razie z kilku gier oraz systemu śledzenia postępów, przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. – Każda z gier, jak i sam system śledzenia postępów znajdujący się za nimi, były tworzone przez zespół terapeutów od lat pracujący z dziećmi z zaburzeniami. Są w pełni oparte o ćwiczenia, które na co dzień są wykorzystywane w procesie terapeutycznym i rozwijają umiejętności kluczowe z punktu widzenia terapii dziecka – mówi Bogumiła Matuszewska, prezes zarządu firmy DrOmnibus. Ponadto nadal trwają testy skuteczności zabaw – przeprowadzane są one w polskich i zagranicznych ośrodkach terapeutycznych. – Z badań tych wynika, że dzieci bardzo pozytywnie reagują na takie rozwiązania. W większości wypadków chętniej korzystają z takich narzędzi niż tych tradycyjnych. Zwiększa się czas ich utrzymania uwagi czy podnosi stopień koncentracji – w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie! Co ciekawe, dzieci często same gry traktują jako nagrodę, przez co chętniej wykonują inne zadania, by szybciej móc pograć na tablecie – dodaje Matuszewska.

Koszty adekwatne do korzyści?

Aby przekonać się, czy aplikacja jest wartościowa, można pobrać wersję w pełni darmową – zawiera ona trzy gry na tablety: „Na wsi”, „Szafa” oraz „Magiczne słowa”. Zabawy mają za zadanie rozwinąć umiejętności komunikacyjne, identyfikacji dźwiękowej oraz różnicowania. Dla przykładu: aby ćwiczyć identyfikację dźwiękową, należy zagrać w „Na wsi”. Zabawa polega na rozpoznawaniu, na podstawie odgłosów, zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie. Dziecko musi wybrać poprawną odpowiedź, dotykając jednego z wizerunków zwierząt.

Wersja DrOmnibus Home kosztuje 50 zł miesięcznie i początkowo składa się z pięciu gier (tych, które wchodzą do darmowej wersji oraz „ „Owieczki” oraz „Coś tu nie pasuje”). Liczba zabaw z czasem będzie się zwiększać. Dodatkowo, korzystający z DrOmnibus mają dostęp do funkcji śledzenia postępów dziecka oraz dostosowania gier do niego odpowiednich. Za ostatni wariant, DrOmnibus Pro, trzeba zapłacić 150 zł miesięcznie. Stała baza pięciu gier będzie się stopniowo powiększać. Dodatki są zasadniczo podobne do tych z wersji drugiej, ale: system śledzenia postępów wzbogacony jest o rozbudowane statystyki, natomiast terapeuci mają dostęp do organizera, który pozwala na stworzenie planu pracy.

Gra "Na wsi", źródło: play.google.com

Gra „Na wsi”, źródło: play.google.com

Pytanie brzmi następująco: czy cena aplikacji nie jest zbyt wysoka w porównaniu z efektami, które daje praca z tym narzędziem? Twórcy przekonują, że nie. Dlaczego? – Koszt jednej godziny terapii zwykle wynosi około 100 zł – płacą za to rodzice lub ośrodek, czasem pokrywane jest to z pieniędzy pozyskanych z grantów czy innych programów dofinansowujących terapię (…). Dzięki DrOmnibusowi ta godzina może być punktem wyjściowym do terapii, która w ciągu miesiąca zajmować będzie godzin co najmniej kilka lub kilkanaście i stanowić silne wsparcie całego programu terapeutycznego – przekonuje Bogumiła Matuszewska. Ponadto aplikacja będzie nieustannie rozwijana. Obecnie trwają prace nad systemem monitorującym postępy opartym o sieci neuronowe. Tworzona jest także instrukcja dla terapeutów i rodziców, odpowie ona na wszystkie pytania, które pojawiły się podczas testowania DrOmnibusa.

Aplikację, dostępną tylko w systemie Android można pobrać tutaj.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.