Jak odzyskać dane z uszkodzonego smartfona?

Roztrzaskany telefon, które ktoś podnosi z asfaltu.

źródło: shutterstock.com

Dla zdecydowanej większości z nas smartfon jest urządzeniem, w którym przechowujemy mnóstwo ważnych danych. Dlatego w sytuacji, gdy uszkodzimy wyświetlacz, gdy na telefonie zostaną przywrócone dane fabryczne albo po prostu urządzenie przestaje się włączać, łatwo wpaść w panikę. Niepotrzebnie, bo wciąż istnieje szansa na odzyskanie danych.

Jak odzyskać dane ze smartfona z uszkodzonym wyświetlaczem?

Uszkodzony, niereagujący na dotyk wyświetlacz telefonu znacznie utrudnia dostęp do pamięci telefonu, ale zazwyczaj nie oznacza sytuacji całkowicie beznadziejnej. Choć domyślne ustawienia sprawiają, że po podłączeniu telefonu do komputera możliwe jest tylko ładowanie, a przeglądanie zawartości dysku wymaga potwierdzenia na ekranie, to istnieją dwie możliwości obejścia tego problemu. Pierwsza to debugowanie USB, co umożliwia podłączenie telefonu do komputera bez konieczności potwierdzenia zgody na dostęp bezpośrednio na wyświetlaczu. Warunkiem powodzenia jest włączony tryb debugowania w smartfonie oraz zdefiniowany zaufany komputer. Co jednak w sytuacji, gdy przed awarią takie ustawienia nie zostały wprowadzone? Można spróbować podłączyć do smartfona myszkę z pomocą kabla OTG. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie urządzeniem bez korzystania z trybu dotykowego. Gdy tylko uda się uzyskać dostęp do obsługi smartfona można po prostu przesłać dane do chmury, zgrać na kartę pamięci lub przesłać na inne urządzenie za pomocą bluetooth.

Jak odzyskać dane, gdy telefon się nie włącza?

Zmieszany człowiek siedzi sam na kanapie w salonie w domu patrząc na ekran smartfona z irytacją i oburzeniem. Zdenerwowany mężczyzna patrzy na zepsuty telefon.

źródło: shutterstock.com

Odzyskanie danych z telefonu, który się nie włącza, jest znacznie trudniejsze tym bardziej, że zazwyczaj trudno ustalić powód, dla którego telefon nie działa. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest oddanie urządzenia do autoryzowanego serwisu. Należy przy tym zaznaczyć, że dane z telefonu mają zostać zgrane, choć trzeba się liczyć z tym, że taka usługa będzie dodatkowo płatna. Można też samodzielnie próbować odzyskać dane, choć do tego niezbędna będzie pewna wiedza na temat elektroniki. Wszystko dlatego, że trzeba będzie wyjąć z telefonu płytę główną, a następnie podłączyć ją do komputera. Oczywiście dostanie się do niej oraz podłączenie jej nie zawsze jest łatwe, a czasem nawet niemożliwe. Nie dysponując odpowiednimi umiejętnościami lepiej zlecić to zadanie fachowcom, którzy specjalizują się w odzyskiwaniu danych. Specjaliści zdecydowanie lepiej poradzą sobie z dotarciem do płyty głównej, a nawet do kości pamięci.

Jak odzyskać dane po resecie pamięci?

Nie tylko mechaniczne uszkodzenia telefonu mogą zagrozić naszym danym. Czasem możemy nieświadomie lub zupełnie przypadkowo przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie, co oznacza reset pamięci. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Istnieją programy do odzyskiwania danych, które mogą pomóc odtworzyć kontakty, wiadomości, filmy, zdjęcia, pliki audio i inne utracone dane. Warto jednak wiedzieć, że szanse na przywrócenie pamięci będą tym większe, im szybciej przystąpimy do odzyskiwania danych.

Pamiętajmy, że zdarzają się uszkodzenia, które całkowicie uniemożliwiają odzyskanie danych z pamięci telefonu. Możemy też zgubić telefon lub stracić go w inny sposób. Dlatego zawsze warto robić kopię zapasową w chmurze. Dzięki temu zdjęcia, filmiki, pliki muzyczne, kontakty i inne dane będą całkowicie bezpieczne.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.