Intel Computer Stick. Nachodzi era komputerów kieszonkowych?

fot. intel.com/content/www/us/en/compute-stick/intel-compute-stick.html

fot.  intel.com/content/www/us/en/compute-stick/intel-compute-stick.html

fot. intel.com/content/www/us/en/compute-stick/intel-compute-stick.html

Dongle to mini-komputery, które po podpięciu do ekranu lub telewizora mogą funkcjonować jako normalne komputery stacjonarne. Do tej pory na rynku pojawiło się kilkanaście tego typu urządzeń w przeważającej mierze z Androidem. Propozycja Intela to sprzęt o przyzwoitych parametrach w dodatku kompatybilny z systemem Windows 8.1. Czy zmieni oblicze rynku komputerowego?

Dotychczas mini-komputery zwane także dongle nie zapewniały bardzo dobrej optymalizacji, ale z powodzeniem można było je stosować na przykład w telewizorach, po podłączeniu do których mogliśmy się cieszyć dodatkowymi funkcjami w naszym odbiorniku telewizyjnym, np. internetem, grami itp. Dongle możemy też podłączyć do większości monitorów współpracujących z interfejsem HDMI. W ten sposób uzyskujemy w pełni funkcjonalny komputer, który właściwie w każdym momencie możemy odłączyć i schować do kieszeni, transportując go w inne miejsce lub podpinając do innego urządzenia.

Istotą propozycji Intela jest jednak sam system operacyjny. W przypadku propozycji z Androidem pojawiały się sceptyczne opinie, natomiast Intel Computer Stick działa pod kontrolą Windows 8.1 with Bing, co powinno zadowolić zwolenników tradycyjnych rozwiązań dla komputerów domowych. Chociaż wersja Windowsa 8.1 jest bezpłatną wersją tegoż systemu przeznaczoną do tanich urządzeń, to nie jest ona w żaden sposób funkcjonalnie ograniczona, a posiada tylko ustawioną domyślną przeglądarkę Bing.

Użytkowników powinna przekonać cena urządzenia, która w Polsce prognozowana jest na 500-600 zł (w USA 149 dolarów). Przygotowywana jest także wersja z Linuksem, która ma kosztować 89 dolarów. Wyobraźmy sobie teraz, że do takiego urządzenia wystarczy dokupić monitor, klawiaturę i mysz i otrzymujemy kompletny, całkiem przyzwoity komputer do korzystania z sieci, który nie zajmuje dużo miejsca, nie zżera mnóstwa prądu, nie kosztuje dużo, a co tym idzie w każdym momencie możemy schować go do kieszeni lub podpiąć do telewizora.

Co w środku, czyli specyfikacja

Intel Computer Stick został wyposażony w procesor Intel Bay Trail (taktowanie 1,33 GHz) znany chociażby z hybrydowego notebooka Asus Transformer T100 oraz 2GB pamięci RAM. Kombinacja sprawdziła się już w tabletach. Do tego 32-GB pamięci na dane użytkownika z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD oraz port USB, Bluetooth i łączność Wi-Fi.

Wady? Przede wszystkim brak większości wejść jak na przykład SATA czy Ethernet, wszystko zależy jednak od tego do jakich celów potrzebujemy to urządzenie. W chwili obecnej za cenę skompletowania komputera z Intel Computer Stick (ok. 1000-1200 zł) możemy zakupić jeden z najtańszych laptopów lub hybrydowe tablety z klawiaturą. Wszystkie trzy opcje są teraz warte rozważenia. Intel Computer Stick nie jest jeszcze wprowadzony do sprzedaży.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.