Telefony z klawiaturą qwerty – czy nadal są dostępne?

Klawiatura qwerty.

źródło: shutterstock.com

Choć smartfony z ekranem dotykowym zdominowały rynek telefonii komórkowej, to nie brakuje zwolenników tradycyjnych rozwiązań, takich jakie prezentują, chociażby modele telefonów z klawiaturą qwerty. Czy takie urządzenia są jeszcze dostępne?

Modele telefonów odchodzące w zapomnienie

Ekran dotykowy jest efektowny i funkcjonalny, zapewnia intuicyjną obsługę i przyjemną konsumpcję treści. Tymczasem telefon z klawiaturą qwerty zawsze będzie grubszy, cięższy i mniej atrakcyjny wizualnie. Klawiatura nie sprawdzi się też jako element nowoczesnych smartfonów. Wystarczy sobie wyobrazić smartfon z ekranem o przekątnej 6 cala z wysuwaną klawiaturą. Całość byłaby nie tylko nieporęczna, ale wręcz wyglądająca groteskowo, jak mini laptop. W dodatku, w przeciwieństwie do urządzeń z przyciskami te sprzęty, które są sterowane z pomocą ekranu dotykowego są postrzegane jako nowocześniejsze, bardziej atrakcyjne. Wszystko to sprawia, że modele telefonów z klawiaturą qwerty powoli znikają z rynku. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić tego typu telefonu komórkowego.

Telefony z klawiaturą

Telefon z klawiaturą qwerty trzymany w dłoniach.

źródło: shutterstock.com

Najciekawsze modele telefonów z klawiaturą qwerty ma obecnie w swojej ofercie kanadyjska marka BlackBerry. Telefony z klawiaturą qwerty BlackBerry KEY2, Blackberry Passport albo BlackBerry KEY2 LE nadal cieszą się popularnością. Dobre parametry, spory ekran i wygodna klawiatura łączą się tutaj w jedną całość. Użytkownicy tego typu smartfonów podkreślają, że po przyzwyczajeniu się do fizycznej klawiatury można na takim telefonie pisać szybciej, wygodniej i z większą precyzją. W dodatku na typowym smartfonie klawiatura ekranowa w momencie użytkowania zasłania dużą część ekranu, natomiast na telefonach z klawiaturą qwerty ten problem nie istnieje. Warto wiedzieć, że bardzo często klawiatura qwerty ma dodatkowe funkcje umożliwiające na przykład obsługiwanie smartfona z pomocą gestów, choćby poprzez przewijanie oraz za pomocą skrótów klawiaturowych. W ten sposób można przeglądać treści nie zasłaniając sobie wyświetlacza palcami.

Telefon z klawiaturą qwerty – dla kogo?

Telefon z klawiaturą qwerty wbrew pozorom może zadowolić wiele osób. Przede wszystkim może się spodobać osobom starszym, które chętniej korzystają z klasycznych telefonów komórkowych, niż z nowoczesnych smartfonów. Jest to też doskonały wybór dla osób potrzebujących dobrego telefonu do celów służbowych. Klasyczna klawiatura qwerty ułatwia pisanie wiadomości sms, e-maili, obsługę kalendarza i innych przydatnych w pracy aplikacji. Telefony komórkowe z przyciskami, w tym telefony z klawiaturą qwerty, sprawdzą się też w przypadku tych, którzy pracują w trudnych warunkach. Brudne podczas pracy ręce nie zawsze pozwalają bezproblemowo obsługiwać ekrany dotykowe, więc telefon z klawiaturą qwerty jest doskonałą dla nich alternatywą.

Z całą pewnością żaden telefon z klawiaturą qwerty nie jest i zapewne nie będzie centrum rozrywki, takim, jakim jest dla swoich użytkowników każdy przeciętny smartfon. Dlatego telefon z klawiaturą qwerty nie jest propozycją dedykowaną dla każdego. Jednak jest to odpowiedni sprzęt dla tych, którzy oczekują wygodnego urządzenia mobilnego między innymi do pracy, a nie kolejnego elektronicznego gadżetu.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.