Bezpieczeństwo danych w Windows Phone: 3 przydatne porady

fot. © Scanrail - Fotolia.com

fot. © Scanrail - Fotolia.com

fot. © Scanrail – Fotolia.com

Telefony zawierają wiele cennych informacji. Utrata ich lub udostępnienie osobą postronnym mogą być nieprzyjemne i niebezpieczne. Stosując trzy podstawowe zasady, można temu zapobiec.

Blokada Ekranu

Należy zacząć od najprostszej czynności, blokady ekranu. Inaczej w telefonie będzie mógł grzebać każdy. Proste zabezpieczenie – przy odrobinie wiedzy technicznej – jest do obejścia, ale ochroni nas przed codzienną wścibskością. Blokadę zakłada się wchodząc w ustawienia, w zakładkę blokada+tapeta. Można tam ustawić hasło oraz ustalić czas, po jakim nieużywany ekran będzie blokował się automatycznie.

Zagubiony telefon

Kiedy zorientujemy się, że nie mamy telefonu, przyda nam się funkcja „Znajdź mój telefon”. Jest to darmowa usługa dostępna na stronie Windows Phone w zakładce mój telefon. Żeby korzystać z usługi trzeba się zalogować za pomocą Windows Live ID używanego w telefonie i podążać za instrukcjami podanymi przez producenta. W razie wątpliwości polecam porady na portalu Microsoftu. Dzięki tej funkcji możemy znaleźć telefon zagubiony w mieszkaniu, dzwoniąc na niego za pośrednictwem strony. Jeśli nie uda nam się zlokalizować dźwięku, możemy użyć lokalizacji telefonu na mapie. Raz użyta funkcja sprawia, że portal na bieżąco będzie śledził położenie telefonu. Kolejnym zabezpieczeniem jest zdalne zablokowanie systemu. Możemy wyłączyć wszystkie funkcje telefonu oraz wyświetlić wiadomość dla ewentualnego znalazcy. Z usługą „Znajdź mój telefon” kradzież lub zgubienie telefonu nie są straszne.

Uszkodzenia mechaniczne

Funkcja ta nie pomoże nam, jeśli telefon zostanie uszkodzony. Będziemy wtedy podwójnie stratni. Uważne korzystanie z telefonu lub kupno odpowiedniego etui nie dają gwarancji. Należy lepiej zadbać o bezpieczeństwo informacji. Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie kopi zapasowej w chmurze. Funkcja ta umożliwia zapisanie na serwerach takich danych jak: kontakty, lista zainstalowanych aplikacji, kont skonfigurowanych w telefonie lub listy ulubionych stron. Osobno należy uruchomić zapisywanie wiadomości oraz zdjęć i filmów. Wszystkie opcje dostępne są na liście aplikacji w ustawieniach, w zakładce “kopie zapasowe” . Aktualizacje danych będą czekały na połączenie z siecią WiFi. W przypadku synchronizacji informacji o aplikacjach i ustawieniach zadziała ona poprzez połączenie telefoniczne, jeśli w ciągu 7 dni nie wykryje sieci WiFi. Wszystkie funkcje można ustawić na synchronizacje automatyczną lub robić to ręcznie. Dodatkowo wysłane zdjęcia oraz filmy będą dostępne z innych urządzeń. Aby odtwarzać multimedia na komputerach z Windows 7 i 8 należy pobrać program Zune, a dla systemu Mac odpowiednią aplikacje.

Cyber-bezpieczeństwo

W sklepie Windows Phone nie znajdziemy zabezpieczenia przed wirusami. System jest tak zaprojektowany, aby od strony cyber-ataków użytkownikom nic nie groziło. Hermetyczne zamknięcie systemu chroni telefony skutecznie. Kiedy zastosujemy się do powyższych rad, dane będą bezpieczne nawet bez zainstalowanego antywiursa.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.