Nie da się ukryć, że wynaleziony u końca poprzedniego Internet, na zawsze odmienił nasze życie. Niestety jednak nie wszystkie zmiany są dobre… Poza wieloma plusami korzystanie z sieci ma również i swoje ciemne strony. Przekonali się o tym zwłaszcza ci, którzy nieuważnie korzystali ze swojej bankowości internetowej. Zgodnie z doniesieniami serwisu Alebank.pl trwająca w Europie od zeszłego roku pandemia zaowocowała we wzrost cyberprzestępczości. Zdaniem serwisu w krajach takich jak Francja, Włochy oraz Wielka Brytania wskaźnik ten podskoczył nawet o 25-30%! Jak więc chronić się w sieci przed działaniem oszustów? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek!
Dlaczego w sieci należy uważać?
Niestety wielu z użytkowników Internetu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zagrożeń w niej czyha. Internet nie tylko ułatwia życie codzienne nam – zwykłym jego użytkownikom. Niestety stanowi on również ogromne pole do popisu dla tych, którzy dysponują wiedzą na temat cyberprzestępstw. O jakich przestępstwach mowa? Zgodnie z doniesieniami serwisu Najlepszekonto.pl do najczęściej popełnianych w Internecie przestępstw na tle finansowym należą:
- Phishing;
- Smishing;
- Vishing.
Jak można się skutecznie przed nimi chronić?
Mocne hasło
Wydawać, by się to mogło oczywiste, niestety jednak w dalszym ciągu wielu Polaków korzysta z prostych kombinacji haseł, takich jak: data urodzin, nazwisko panieńskie, adres… Ochrona pieniędzy złożonych na bankowym rachunku wymaga jednak znacznie lepszej ochrony. Dlatego też zaleca się korzystania z haseł, które są kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
Logowanie
Bezpieczne logowanie to takie, które odbywa się na stronie banku – a nie jej wersji podrobionej przez hakera. Dlatego też zawsze przed wpisaniem swojego loginu oraz hasła, należy upewnić się, czy strona, na której się logujemy, posiada:
- zaszyfrowane połączenie – mała, zielona kłódka, która znajduje się w miejscu wpisywania adresu strony;
- certyfikat bezpieczeństwa – w celu jego sprawdzenia, wystarczy kliknąć w opisaną powyżej kłódkę.
Jeżeli odwiedzona przez Ciebie strona ich nie posiada – należy natychmiast poinformować o tym bank.
Bezpieczne przechowywanie haseł
Pod żadnym pozorem, nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł ani loginów – nawet jeżeli prosi Cię o to ktoś bliski. Wysyłanie ich za pomocą social media lub komunikatorów, może sprawić, że następnego dnia obudzisz się bez środków na koncie. Nigdy również nie odpowiadaj na prośby „weryfikacyjne” danych swojej karty, np. od ludzi, którzy podają się za pracowników banków.
Nie wchodź w nieznane Ci strony
W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost wyłudzeń oraz oszustw, które przychodzą do nas drogą mailową, lub poprzez popularne komunikatory. Pamiętaj, aby nigdy nie wchodzić w linki, które nie są Ci znane. Mogą one bowiem doprowadzić do pobrania wirusów i oprogramowania szpiegującego na Twoim urządzeniu.
Korzystaj z antywirusów oraz VPN
Programy antywirusowe pomogą Ci zabezpieczyć urządzenie przed niechcianym, złośliwym oprogramowaniem. Często jednak nie rozwiążą problemu Twojego bezpieczeństwa w Internecie. Zwłaszcza jeżeli korzystasz z publicznych sieci, które wbrew pozorom łatwo jest zhakować. Korzystanie z VPN pomoże Ci uniknąć zagrożeń takich jak phishing, czy keyloggery. Potrafią one jednak znacznie więcej – przeczytaj więcej o VPN na PC tutaj i dowiedz się, co jeszcze możesz dzięki niemu zyskać.
Kontroluj swoje logowania
Często wydaje nam się to przesadą, aczkolwiek ostrożności nigdy nie za wiele. Logując się na stronę swojego banku, zawsze możesz zyskać dostęp do informacji o swoim ostatnim logowaniu. Przyglądaj im się – to właśnie one poinformują Cię jako pierwsze o tym, że niepowołany miał dostęp do Twojego konta.
Korzystaj z dodatkowych zabezpieczeń
Wiele banków oferuje swoim klientom usługi dodatkowe w tym m.in. powiadomienia SMS o zachodzących transakcjach. Korzystaj z nich – mogą bowiem w porę poinformować Cię o tym, że ktoś włamał się na twoje konto i przelał Twoje pieniądze na inne konto. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i odzyskać swoje środki.
Podsumowanie
Sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w sieci jest znacznie więcej. Niezależnie jednak na to, którą z metod wybierzesz – pamiętaj o tym, by mieć oczy szeroko otwarte. Bezpieczeństwo Twoich finansów leży nie tylko w rękach banku, któremu powierzyłeś przechowywanie swoich pieniędzy. W obecnych czasach wcale nie trudno to, by stać się ofiarą cyberprzestępstwa.
Artykuł biznesowy stworzony przy współpracy z Natalią Cyl