Telefony dla niewidomych i niedowidzących – najważniejsze cechy

Człowiek niewidomy z laską, mówiący do telefonu. Siedzi na ławce.

źródło: shutterstock.com

Współczesne telefony w zdecydowanej większości opierają swoje działanie o ekrany dotykowe, a gros funkcjonalności bazuje na warstwie wizualnej. Niestety te cechy dyskwalifikują je jako urządzenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Nie oznacza to jednak braku alternatyw dla tej grupy użytkowników urządzeń mobilnych.

Wydaje się rzeczą oczywistą, że telefon dla niewidomych lub niedowidzących powinien różnić się konstrukcją i oprogramowaniem od typowego urządzenia, przeznaczonego dla osób nie mających poważnych problemów ze wzrokiem. Jednak jakie cechy musi spełniać telefon dla niedowidzących, bądź też niewidomych?

Telefon dla niewidomych – wyróżniki

Wśród najważniejszych funkcji, które musi posiadać telefon dla niewidomych trzeba wymienić system rozpoznawania głosu i możliwość głosowego operowania telefonem oraz udźwiękowienie wszystkich opcji telefonu wraz z szybkim dostępem do tych ustawień. Rozpoznawanie komend głosowych i opcja głosowego odczytywania tekstu umożliwia korzystanie z większości funkcji urządzenia, takich jak dzwonienie i odbieranie połączeń, wysyłanie i odczytywanie wiadomości tekstowych, planowanie czasu z pomocą kalendarza, przeglądanie informacji w internecie, aktywne korzystanie z mediów społecznościowych, słuchania muzyki i wielu innych. W telefonach osób mających problemy ze wzrokiem liczy się także łatwa orientacja w menu. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać urządzenie, które będzie miało dołączoną instrukcję obsługi napisaną w alfabecie Braille’a.

Telefon dla niedowidzących i jego atrybuty

Wybierając telefon dla niedowidzących można postawić na typowy telefon dla niewidomych lub urządzenie dostosowane do osób ze słabym wzrokiem. W tym drugim przypadku producenci oferują klasyczne modele telefonów z dużą klawiaturą numeryczną oraz widocznymi przyciskami lub smartfon z dużym ekranem, dostosowany do potrzeb osoby słabowidzącej, między innymi poprzez wyświetlanie dużych ikon.

Tradycyjny telefon komórkowy czy smartfon dla niewidomych i niedowidzących?

Człowiek siedzący na ławce, w ciemnych okularach. W jednym ręku trzyma telefon, w drugiej złożoną laskę.

źródło: shutterstock.com

Częstym dylematem osób kupujących telefon dla niedowidzących lub niewidomych jest wybór pomiędzy klasycznym telefonem komórkowym z klawiaturą numeryczną, a dedykowanym osobom niewidomym i niedowidzącym smartfonem. Pierwsza opcja, czyli tradycyjny telefon komórkowy będzie odpowiedni dla tych, którzy oczekują wyłącznie podstawowych funkcji takich jak odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych oraz wiadomości sms. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy niezbyt dobrze, choćby z racji wieku, odnajdują się w świecie technologicznych nowości. Dobrym przykładem jest w pełni udźwiękowiony, klawiszowy model BlindShell Classic. Jest to telefon obsługiwany zarówno przy pomocy fizycznej klawiatury, jak i poleceń głosowych. Z kolei wszystkie informacje zwrotne są przekazywane za pomocą wbudowanej mowy syntetycznej, a także sygnałów wibracyjnych i akustycznych.

Drugi wariant – smartfon dla niewidomych i niedowidzących zapewnia niemal wszystkie te funkcje, z których mogą na co dzień korzystać zwykli użytkownicy smartfonów. Tym samym ich użytkownicy mogą korzystać z internetu, nawigacji, audiobooków i wielu innych opcji. Dobry smartfon dla niedowidzących i niewidomych to KAPSYS SmartVision2, zawierający zarówno dotykowy ekran, jak i fizyczną klawiaturę oraz zapewniający zaawansowany system obsługi za pomocą poleceń głosowych oraz rozpoznawania mowy. Model ma też zainstalowane przydatne aplikacje, takie jak rozpoznawanie banknotów. Smartfon dla niewidomych oraz słabowidzących możemy też stworzyć bazując na zwykłym urządzeniu, dostosowując go do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, dzięki wielu przydatnym aplikacjom, choćby takim jak Be My Eyes (iOS, Android).

Oczywiście są też inne ciekawe aplikacje mobilne dla osób niewidomych i słabowidzących, z którymi warto się zapoznać:

Życie codzienne osób z dysfunkcją wzroku jest pełne trudności i niedogodności, są to też osoby, które często dotyka wykluczenie cyfrowe. Jednak dobrze dobrany telefon komórkowy lub smartfon dla niedowidzących i niewidomych pozwala im bez problemu kontaktować się ze światem i ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności, znacznie poprawiając komfort i jakość życia. Dlatego warto sięgać po najlepsze rozwiązania.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.