Telefony dla niesłyszących i niedosłyszących – najważniejsze cechy

Kobieta trzymająca telefon, mająca aparat słuchowy.

źródło: shutterstock.com

Życie z ubytkiem słuchu wiąże się z trudnościami w komunikacji z innymi ludźmi, co może być przeszkodą w życiu codziennym. Problem ten nie będzie jednak tak bardzo dotkliwy, jeśli sięgniemy po rozwiązania poprawiające komfort życia osób niesłyszących i niedosłyszących, takie jak dedykowane im telefony i aplikacje. Na jakie funkcje telefonów trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać urządzenie, które będzie wspierać osoby głuche lub słabosłyszące?

Prosty w obsłudze telefon dla niedosłyszących

Wybierając telefon dla niedosłyszących, można postawić na telefon komórkowy kompatybilny z aparatami słuchowymi. Takimi modelami są na przykład MaxCom MM823 czy też Maxcom Comfort MM831 3G. Wśród przydatnych funkcji tych urządzeń jest tryb głośnomówiący, tryb powiadomień o przychodzących połączeniach, wiadomościach czy też rozładowującej się baterii wykorzystujący diody LED na obudowie telefonu, dodatkowe wzmocnienie głośności oraz wspomniana już współpraca z aparatami słuchowymi w standardzie HAC (ang. Hearing Aid Compatible). Tego typu telefony dla osób z wadami słuchu sprawdzą się w przypadku mniej zaawansowanych technologicznie użytkowników.

Telefon dla osób niedosłyszących i niesłyszących – kluczowe atrybuty

Kobieta trzymająca telefon w rękach przed sobą.

źródło: shutterstock.com

Wybierając telefon dla niesłyszących lub niedosłyszących można też postawić na klasyczny smartfon, który zostanie dostosowany do konkretnych potrzeb użytkownika mającego problemy ze słuchem. Istotną rolę będą odgrywały alarmy wibracyjne, funkcja głośnomówiąca z dodatkowym wzmocnieniem, tryb tekstowy, jak również łatwość nawiązywania połączeń wideo, co umożliwia porozumiewanie się z pomocą języka migowego. Warto zwrócić też uwagę na możliwość przesyłania strumieniowego łączności między smartfonem a aparatem słuchowym.

Niektórzy producenci urządzeń mobilnych przewidują udogodnienia dla użytkowników z ubytkiem słuchu. Dobrym przykładem jest firma Apple, która wbudowała w iPhone, iPady i iPody touch zaawansowane funkcje, wspierające osoby mające problemy ze słuchem. Wśród funkcji ułatwień dostępu są alerty wizualne wykorzystujące lampę błyskową LED, połączenia RTT, czyli real-time text zapewniające błyskawiczną transmisję wiadomości podczas jej tworzenia, wyświetlanie napisów w materiałach wideo, połączenia wideo FaceTime, które nadają się do komunikowania za pomocą języka migowego i wiele innych udogodnień.

Aplikacje mobilne dla osób z wadami słuchu

Telefon dla niesłyszących nie musi bazować wyłącznie na ustawieniach systemowych. Mnóstwo aplikacji pozwala uczynić z niego wielofunkcyjne urządzenie ułatwiające codzienne życie. Wśród ciekawych aplikacji jest na przykład Introducing Live Transcribe, czyli apka zapewniająca transkrypcję tekstu mówionego w czasie rzeczywistym, jak również wysyłająca powiadomienia o dźwiękach. Dzięki temu użytkownik otrzymuje informację o istotnych dźwiękach jak choćby syrena alarmowa czy też płacz dziecka.

Screen ze sklepu Play z aplikacją.

źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Warto też zwrócić uwagę na aplikacje, które ułatwiają komunikację w sytuacjach, kiedy wykorzystanie języka, w tym języka migowego rodzi pewne trudności. Dobrym przykładem jest apka Virginia dla osób z niepełnosprawnością, która przemieni telefon dla niedosłyszących w przydany komunikator. To narzędzie, które sprawdzi się nie tylko w przypadku osób głuchych.

Screen ze sklepu Play z aplikacją.

źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Pozostałe cechy telefonów dla osób z ubytkiem słuchu

Osoby mające problemy ze słuchem polegają w głównej mierze na warstwie wizualnej. Dlatego telefon dla niesłyszących i niedosłyszących musi być wyposażony w duży, czytelny wyświetlacz, dobrze odwzorowujący kolory i zapewniający odpowiedni kontrast. Z racji tego, że korzystanie z telefonu opiera się na wyświetlaczu, to istotna jest też pojemna bateria. Warto też przyjrzeć się sposobom informowania o połączeniach, wiadomościach i pojawiających się powiadomieniach.

Telefon dla niesłyszących nie jest tak wymagającym urządzeniem, jak chociażby telefon dla niewidomych, niemniej jednak bez opisanych wyżej funkcji, zwykły telefon nie pozwoli na wykorzystanie wszystkich jego możliwości. Dlatego warto stawiać na odpowiednie urządzenia, tak by telefon dla osób niedosłyszących i telefon dla niesłyszących był cennym wsparciem i narzędziem, które podnosi komfort życia.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.