Technologia elektrochromowa – hit czy kit?

Kobieta w samolocie z technologią elektrochromową i tabletem

źródło: shutterstock.com

Technologia elektrochromowa jest znana nie od dziś, jednak wciąż trwają prace nad praktycznym wykorzystaniem niezwykłego efektu, które ona zapewnia. W ostatnim czasie technologia ta dotarła do świata mobile.

Elektrochromowy, czyli jaki?

Być może pojęcie technologii elektrochromowej brzmi dla Ciebie dość zagadkowo. Nie ma w tym jednak nic skomplikowanego. Najprościej mówiąc, materiały elektrochromowe mogą zmieniać kolor pod wpływem prądu elektrycznego. Ta właściwość została wykorzystana na szeroką skalę w produkcji szyb, które mogą w dowolnym momencie stać się nieprzezroczyste.

Efekt ten został doceniony między innymi w dużych przestrzeniach biurowych. Technologia znalazła też inne zastosowania, gdyż umożliwiła przyciemnianie szyb w dowolnym momencie. To sprawiło, że przyciemniane na żądanie szkło pojawiło się w oknach nowoczesnych budynków, ale też w samochodowych lusterkach, a nawet w samolotach. Mówi się nawet, że dzięki technologii elektrochromowej możliwe jest zarządzanie światłem naturalnym, co pozwala między innymi na zmniejszenie nakładów na wentylację i klimatyzację. Szkło elektrochromowe eliminuje też niepotrzebne odblaski i refleksy.

Technologia elektrochromowa a urządzenia mobilne

Nie minęło wiele czasu odkąd producenci smartfonów zaczęli myśleć o wykorzystaniu technologii elektrochromowej do podwyższenia walorów estetycznych urządzeń mobilnych. Na prowadzenie w tym zakresie wysunęła się marka Honor, która już wypuściła do sprzedaży telefon z obudową zmieniającą wygląd. Mowa o limitowanej wersji smartfona Honor V60 Pro. Jak to działa w praktyce? W momencie zmiany napięcia elektrycznego, podczas połączenia przychodzącego na obudowie pojawia się wzór, który pulsuje w rytm dzwonka.

Podobne rozwiązanie zaproponowało Vivo, stawiając na telefony z obudową zmieniającą kolor.

Co ciekawe, obudowa zmieniająca wygląd to jedyny wariant wykorzystania technologii elektrochromowej w nowoczesnych smartfonach. Na rynku już dwa lata temu pojawiły się smarfony marki OnePlus, w których materiał elektrochromowy zastosowano po to, by zamaskować obiektyw aparatu, a przy okazji poprawić jakość zdjęć poprzez ograniczenie ilości światła, które trafia do matrycy aparatu.

Być może wykorzystanie warstwy elektrochromowej w niedługim czasie zdejmie z producentów smartfonów konieczność estetycznego rozmieszczania, często dużej liczby, obiektywów. Zamiast tego możliwe będzie skupienie się na ich funkcjonalności.

Energia a technologia elektrochromowa

Choć urządzenia mobilne, w których zastosowano materiały elektrochromowe, wyglądają bardzo atrakcyjnie, to wciąż rozwiązanie to nie jest stosowane na szeroką skalę. Dlaczego? Materiały elektrochromowe wymagają stałego przepływu prądu elektrycznego. Dla urządzeń mobilnych oznacza to dość duże i raczej niepotrzebne ubytki energii.

Nie da się ukryć, że zastosowanie technologii elektrochromowej w obudowach sprzętów mobilnych stworzy miły dla oka, lecz zasadniczo zbędny, efekt. Można się jednak spodziewać, że coraz więcej firm będzie wykorzystywało tę technologię przede wszystkim po to, by wyróżnić się na mocno nasyconym rynku urządzeń mobilnych, które na pierwszy rzut oka wyglądają niezwykle podobnie.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.