Nowa klawiatura dla tabletów

fot kodomut /flickr.com

fot kodomut /flickr.com

fot kodomut /flickr.com

Pisanie długich tekstów na tabletach to koszmarnie trudne zadanie. Dryft ma być innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na swobodne i bezwzrokowe korzystanie z tabletowej klawiatury.

Pisanie na Tablecie

Tablety świetnie sprawdzają się w przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu filmów czy też grania w proste gry. Każdy, kto próbował pisać dłuższy tekst na tego typu urządzeniach wie, że nie jest to proste. Szczególnie osoby przyzwyczajone do normalnych komputerowych klawiatur, potrafiące pisać z prędkością kilkuset znaków na minutę, dostają białej gorączki stukając palcami w pojedyncze litery na dotykowych ekranach. Zwolennicy szybkiego bezwzrokowego pisania mają alternatywne. Dryft jest nowym pomysłem twórcy SWYPE – klawiatury dla systemów android. Trzyminutowy film w serwisie YouTube prezentuje wyjątkowość tego rozwiązania.

Dlaczego to działa?

Do tej pory nie dało przełożyć się maszynopisania na ekrany dotykowe. Podstawowymi problemami było wyczucie punktów orientacyjnych liter F i J oraz brak możliwości swobodnego oparcia palców na klawiaturze. Oba problemy rozwiązuje Dryft. Na prezentacji video litery f i j automatycznie znajdują się pod palcami wskazującymi. Reszta liter rozstawia się wokół palców imitując układ prawdziwej klawiatury. Dzięki temu – znając na pamięć położenie liter – można pisać nie patrząc na klawiaturę. Położenie swobodnie dłoni lub palców na dotykowym ekranie powoduje szereg niechcianych interakcji. Dryft rozróżnia za pomocą drgań czy nasze palce spoczywają na ekranie czy w rzeczywistości w niego stukają. Niestety rozwiązanie jeszcze nie jest dostępne, ale wraz z nowymi tabletami powinno pojawić się na rynku. Najprawdopodobniej będzie też możliwość instalowania programu na starszych modelach.

Nauka

Dla osób nie potrafiących pisać bez patrzenia na klawiaturę, Dryft wydaje się być lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem do nauki. Litery nie są na stałe “zamontowane”, ale dostosowują się do naszego rozstawu palców. Amerykańskie media wychwalają to rozwiązanie, jako alternatywne dla notowania za pomocą notebooka. Urządzenia z taką klawiaturą mogą zastąpić również szkolny plecak lub studencką torbę. Niższa cena tabletów od notebooków oraz brak specyficznego hałasu przy stukaniu w klawiaturę mogą uczynić Dryft milowym krokiem w codziennym użytkowaniu mobilnych technologi.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.