Inteligentne okulary konkurencją dla smartfonów?! Premiera eyePhone od Apple’a już w tym roku!

Na czarnym tle, kolorowe logo Apple.

źródło: shutterstock.com

Wśród technicznych nowinek, które mają się pojawić w tym roku, niewątpliwie jedną z najciekawszych są inteligentne okulary od firmy Apple. Czy smart glasses podbiją rynek i trafią do powszechnego użytkowania?

Inteligentne okulary vs. smartfony

O wprowadzeniu inteligentnych okularów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość mówi się w branży technologicznej od dość dawna. Mimo to wprowadzane dotychczas rozwiązania nie zawładnęły sercami użytkowników. Część z nich wykorzystywała hologramy lub nakładała cyfrowy obraz na to, co możemy zobaczyć. Tak właśnie działają Microsoft HoloLens czy Google Glass. Na rynku pojawiły się też audio glasses, czyli okulary z ukrytymi w oprawkach głośnikami, mikrofonami i łącznością bluetooth. Są to urządzenia stosunkowo tanie, lekkie i wygodne, lecz nie oferujące wiele więcej niż klasyczne zestawy słuchawkowe, trudno zatem w ich przypadku mówić o jakiejkolwiek rewolucji. Czy na ich tle nowe inteligentne okulary eyePhone firmy Apple zaprezentują nową jakość?

Zdaniem ekspertów eyePhone mogą nawet konkurować ze smarfonami. Potwierdzają to przedstawiciele Apple, którzy zapowiadają, że inteligentne okulary „przeniosą iPhone’a z rąk przed nasze oczy”. Bez wątpienia to poważna obietnica. Inteligentne okulary, które nie mają jedynie towarzyszyć iPhone’owi, lecz mają go zastępować, będą wykorzystywać rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, ale w przeciwieństwie do gogli VR – nie przesłonią całkowicie rzeczywistego świata. Nowością ma być też połączenie obrazu i dźwięku. Z racji tego, że inteligentnych okularów nie obsłużymy dotykowo nowego znaczenia, bez wątpienia nabierze wyszukiwanie głosowe, w tym znana już powszechnie funkcja Siri. Według licznych przecieków pierwsza generacja inteligentnych okularów od Apple ma dysponować mocą porównywalną do pierwszych komputerów tej firmy – Apple Mac.

Kiedy premiera eyePhone?

Apple zapowiada premierę eyePhone na koniec 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że urządzenie od razu trafi do masowej sprzedaży. To będzie wymagało kolejnych miesięcy pracy. Niemniej jednak istnieje duża szansa na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z tego typu sprzętu. Oczywiście, żeby produkt upowszechnił się w skali globalnej, musi być przyjazny w użytkowaniu i zdecydowanie nie może przypominać narciarskich gogli. W tym przypadku oznacza to, że inteligentne okulary będą musiały być lekkie, wygodne i dyskretne. Niczym okulary Tony’ego Starka z Avengers, wyposażone są w technologię E.D.I.T.H.

Szczegółów na temat eyePhone jeszcze nie znamy, dużą zagadką jest też ich wygląd. Jednak na pewno warto śledzić poczynania Apple w kierunku upowszechnienia inteligentnych okularów na szeroką skalę.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.