Dzieci w mobilnym świecie: Ile procent dzieci korzysta z urządzeń przenośnych?

fot. © sixdays- bank zdjęć Fotolia.com

Często spotykamy się z widokiem dziecka, które podczas obiadu ogląda bajkę na tablecie albo bawi się telefonem rodziców podczas rozmowy dorosłych. Jest wiele powodów, dlaczego dzieci korzystają z urządzeń mobilnych. Rozgrywka, edukacja i bezpieczeństwo.

Smartfony w świecie dziecka

Śmiało możemy powiedzieć, że smartfony są wszechobecne w naszym dorosłym życiu. Warto się jednak zastanowić, jakie znacznie mobile ma dla dzieci. Postanowił to sprawdzić Digital Virgo i Comecode, we współpracy z Mobile Institute. Przeprowadzili oni pierwsze w Polsce badania poświęcone dzieciom w mobilnym świecie, czego owocem jest poniższy raport „SmartKids”.

SmartKids

Raport ten nie tylko wzbogaca wiedzę czytelników o dane statystyczne, ale i pozwala określić zagrożenia, które czekają na najmłodszych użytkowników, a także zobrazować jakimi użytkownikami mogą oni być z kilkanaście lat.

Smartfony i młodzi użytkownicy

Przede wszystkim uderzające jest to, jak dużo dzieci korzysta z urządzeń przenośnych. Mimo że znamy dane dotyczące smartfonizacji Polaków, to statystyki ukazujące najmłodszych użytkowników mogą nas zaskoczyć. „Wśród przebadanych 714 rodziców, 82% potwierdziło, że ich dzieci korzystają z urządzeń mobilnych, a dla dzieci poniżej 2 roku życia ten wskaźnik wyniósł 38%.” – komentuje badanie Kasia Czuchaj z Mobile Institute. Badania pokazały, że 100% dzieci powyżej 8 roku życia jest użytkownikami mobile.Raport "SmartKids"

Przykład idzie z góry

Na smartfonizację dzieci mają duży wpływ rodzice. W badaniu zauważono korelację pokazującą, że im rodzic bardziej mobilny, tym większe prawdopodobieństwo, że jego dziecko także korzysta z urządzeń mobilnych. 80% dzieci mobilnych rodziców również używa m-urządzeń, tymczasem w rodzinach, gdzie opiekunowie nie używają smartfonów/tabletów („raczej nie korzystam” oraz „nie korzystam”), jest to 45% i 22%.

Własny telefon od najmłodszych lat

Badanie pokazało, że ze swoich własnych urządzeń korzysta 1/4 dzieci. 52% korzysta ze smartfonów lub tabletów rodziców, a 48% z własnych lub własnych i współdzielonych z rodzicami. Można powiedzieć, że 24% dzieci ma swoje urządzenia, do których rodzice „nie mają wstępu” lub dostęp ten jest bardziej ograniczony. Dzieci stają się właścicielami telefonów i tabletów w wieku 2-3 lat, a od 15 roku życia korzystają już praktycznie tylko z własnych urządzeń.

Raport "SmartKids"

Zagrożenia

Zważywszy, że prawie wszyscy przebadani rodzice potwierdzili, że ich pociechy korzystają z urządzeń z dostępem do internetu, pozostaje pytanie niebezpieczeństw, które mogą zagrażać naszym dzieciom. Średnio rodzice wskazują 3, 4 zagrożenia związane z mobilnością dzieci. Ewidentnie na liście przewidywanych niebezpieczeństw mobilnych dominują dwa: uzależnienie od urządzenia mobilnego i narażenie dziecka na kontakt z nieodpowiednimi treściami. Oba zagrożenia uzyskują ponad 80% wskazań. Kolejne wskazywane niebezpieczeństwo to pokrewne do uzależnienia od urządzenia mobilnego – spędzanie zbyt wielu godzin na graniu – odczuwane przez 73% zaniepokojonych rodziców. Połowa rodziców obawia się też zagrożenia ze strony obcych osób, dodatkowo 19% obawia się kradzieży urządzenia. Samodzielne zakupy dziecka w sieci niepokoją 33% rodziców.

Raport "SmartKids"


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.