Dlaczego nie korzystamy z bankowości mobilnej?

fot. © apops - Fotolia.com

fot. © apops - Fotolia.com

fot. © apops – Fotolia.com

Mimo że 44 procent Polaków posiada smartfony, z bankowości mobilnej regularnie korzysta jedynie 12 procent właścicieli tych urządzeń. Jakie są główne tego przyczyny oraz gdzie mają swe źródło, przeczytamy w najnowszym raporcie Symetrii.

O tym, że przyszłość należy do bankowości mobilnej mówi się już od dawna. Już dzisiaj dzięki aplikacji możemy założyć konto w banku, skasować bilet w autobusie lub przechowywać paragon. Twórcy raportu zadają jednak jedno zasadnicze pytanie: czy Polacy są gotowi na bankowość mobilną? Jeśli chodzi o zaplecze techniczne – z pewnością tak. Dowodem może być ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez TNS Polska, które wykazało, że 44 procent Polaków posiada smartfona. Także większość banków ma w swojej ofercie taką aplikację. Dlaczego więc regularnie używa jej tylko 12 procent właścicieli nowoczesnych urządzeń mobilnych? Jak można przełamać tę niechęć?

Być może w jakiś sposób na pytanie to odpowiadają wyniki badania Symetrii, które przeprowadzone zostało na grupie zaawansowanych użytkowników smartfonów korzystających regularnie z bankowości online, ale wcześniej nie korzystający z aplikacji mobilnej. Każdy z respondentów brał udział w wywiadzie dwukrotnie: przed zainstalowaniem oraz po zakończeniu okresu próbnego korzystania z aplikacji. – W trakcie naszych badań okazało się, że większość barier odnosi się bezpośrednio do problemów związanych z User Experience a także kwestii komunikacji i wizerunku bankowości mobilnej – powiedział Marcin Woźniczko, koordynator badania.

5 blokad korzystania z aplikacji bankowych

Przeszkodą często wymienianą przez respondentów, którzy wzięli udział w dociekaniach Symetrii, jest następująca bariera psychologiczna: brak identyfikacji z osobami korzystającymi z mobilnych aplikacji bankowych. Według ankietowanych tego typu udogodnień potrzebują osoby młode, zabiegane, korzystające z aplikacji mobilnych z konieczności wynikającej z braku czasu – czytamy w raporcie. Na drugim miejscu znalazło się przekonanie o czasochłonności procesu instalacji aplikacji, na trzecim natomiast: silne przyzwyczajenie do korzystania z urządzeń desktopowych. Według badanych używanie komputerów jest po prostu wygodniejsze, na przykład dzięki dużemu ekranowi czy też pełnowymiarowej klawiaturze. Dwie ostatnie pozycje w rankingu barier zajęły kolejno: korzystanie z alternatywnych źródeł kanałów oraz, przede wszystkim, troska o bezpieczeństwo. Przekonanie o czyhających zagrożeniach należy do najczęściej wymienianych przeszkód stojących na drodze do rozpoczęcia korzystania z bankowości mobilnej. Wojciech Boczoń z PRNews.pl stwierdza, że klienci wciąż obawiają się o swoją prywatność i bezpieczeństwo pieniędzy. – Często wynika to z niewiedzy, bo brakuje wyczerpujących informacji na ten temat. Promocja aplikacji mobilnej powinna być wspierana przez banki nie tylko produktowo, ale także edukacyjnie.– przekonuje Wojciech Boczoń z PRNews.pl

Czy warto korzystać z aplikacji mobilnych? źródło: raport Symetria

Czy warto korzystać z aplikacji mobilnych? źródło: raport Symetria

Czy jest się czego bać?

Wyniki badań Symetrii pokazują, że raczej nie. Drugi wywiad przeprowadzony z uczestnikami po okresie próbnym używania aplikacji wykazał, że mimo braku przekonania o potrzebie posiadania takiego oprogramowania czy obaw związanych z bezpieczeństwem, korzystanie z takiego oprogramowania okazało się nie tylko proste, ale i przydatne. Może więc warto na jakiś czas wcielić się w role biorących udział w badaniu i spróbować, jak jest naprawdę z bankowością mobilną?

[sws_button_icon_ui label=”Pobierz raport” href=”http://mobileclick.pl/wp-content/uploads/2014/05/Raport-Mobilne-Aplikacje-Bankowe-Bariery.pdf” ui_theme=”ui-smoothness” icon=”ui-icon-arrowstop-1-s” target=”_blank”] [/sws_button_icon_ui]


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.