Jak ładować smartfona?

Dłonie wpinające ładowarkę do telefonu.

źródło: shutterstock.com

Teoretycznie w ładowaniu telefonu nie ma nic skomplikowanego. Podłączamy ładowarkę do gniazdka, kabelek do smartfona i gotowe! Jednak czy na pewno? Sprawdź czy wiesz jak i kiedy ładować smartfona!

To czy ładowanie smartfona przebiega prawidłowo ma kluczowe znaczenie dla żywotności baterii. W końcu to czynność, którą wykonujemy prawie codziennie. Właściwe ładowanie smarfona ma tym większe znaczenie, że w zdecydowanej większości nowoczesnych telefonów nie ma możliwości samodzielnej wymiany baterii. Dlatego zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek na temat tego jak ładować smartfona i kiedy to robić, aby maksymalnie przedłużyć żywotność baterii.

Oryginalna ładowarka

Jedną z najważniejszych zasad jest używanie oryginalnej ładowarki dołączonej do zakupionego telefonu. To właśnie ona będzie miała idealnie dopasowane do baterii parametry takie jak natężenie prądu i napięcie ładowania. Oznacza to, że powinniśmy unikać korzystania z cudzych ładowarek oraz z wszelkiego typu zamienników. Szczególnie te ostatnie mogą nie być w pełni bezpieczne i wydajne.

Pierwsze ładowanie telefonu

Różne, cztery końcówki do ładowania.

źródło: unsplash.com

Z pewnością każdy zna zalecenie, aby nowy telefon rozładować całkowicie, a następnie naładować do pełna. Czy taka zasada ma sens? Okazuje się, że tak, ale tylko w przypadku starych modeli telefonów komórkowych. Nowoczesne smartfony są wyposażone w baterie posiadające ogniwa litowo-jonowe, które wręcz źle znoszą tego typu zabieg.

Kiedy i jak długo ładować smartfona?

Zdecydowanie najlepiej ładować smartfona często i krótko. Zatem oznacza to, że nie musimy, a wręcz nie powinniśmy czekać na to, aż bateria rozładuje się do zera. Jeśli telefon się rozładowuje, a my nie mamy źródła zasilania, to optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z powerbanka. Nie warto też czekać aż telefon naładuje się w pełni. Najlepiej podłączać telefon do źródła zasilania, gdy na ekranie pojawi się komunikat o konieczności ładowania. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, gdy poziom naładowania baterii spada do 20%. Odłączyć ładowarkę możemy już wtedy, gdy poziom naładowania sięgnie 80-90%.

Smartfony są wprawdzie zabezpieczone przed przeładowaniem, ale i tak powinniśmy unikać pozostawiania podłączonego do ładowarki telefonu na przykład na całą noc. Dlaczego? Ponieważ zbyt długie ładowanie może powodować niepotrzebne nagrzewanie telefonu, a z kolei zbyt wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na żywotność zarówno baterii, jak i wszelkich podzespołów. Pamiętajmy o tym także wtedy, gdy zostawiamy telefon w nasłonecznionym miejscu, w pobliżu źródeł ciepła albo gdy ładujemy telefon trzymając go pod poduszką.

Szybkie ładowanie

Bardzo dobrą decyzją jest wybór telefonu wyposażonego w ładowarkę zapewniającą funkcję szybkiego ładowania. Jest to w pełni bezpieczna opcja, którą docenią przede wszystkim ci, którzy intensywnie użytkują telefon. Skrócenie czasu ładowania baterii wymaga zastosowania ładowarki i przewodu dołączonego do telefonu przez producenta. To ważne, bo różne systemy szybkiego ładowania nie są ze sobą kompatybilne i nie wszystkie zagwarantują pełne wykorzystanie potencjału tej funkcji.

Ładowanie indukcyjne

Telefon ładowany za pomocą ładowarki indukcyjnej.

źródło: unsplash.com

Zyskujące popularność ładowanie bezprzewodowe, wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej, choć trwa nieco dłużej niż ładowanie z pomocą klasycznej ładowarki, to jest niezwykle wygodne. Stosując ładowarkę indukcyjną powinniśmy stosować te same zasady, co w przypadku zwykłego ładowania.

Przechowywanie nieużywanego telefonu

Zapewne wielu z nas kupując nowy smartfon zostawia w domu starszy model mimo że nie ma w planach jego użytkowania. Dysponując takim telefonem przechowywanym niejako na zapas, zanim schowamy go do pudełka, powinniśmy naładować baterię co najmniej do połowy. Jest to ważne, bo długotrwałe przechowywanie rozładowanej baterii negatywnie wpływa na jej żywotność. Tymczasem możemy jeszcze naszego starego smartfona używać w przyszłości, albo zechcemy go sprzedać, dlatego warto o niego zadbać.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.