Kaspersky sprawdził, że w utworach takich DJ-ów jak David Guetta, Alan Walker czy Calvin Harris zaszyte były szkodliwe pliki. Jak się przed nimi ustrzec?
Obecna sytuacja, gdy większość ludzi na świecie przebywa w swoich domach z powodu pandemii, już teraz wywołuje ogromne skutki w branży muzyki klubowej. Konieczność odwołania lub przełożenia największych festiwali, takich jak Coachella, Ultra, SXSW, Glastonbury, Time Warp skłoniła niektórych znanych artystów do prezentowania swojej twórczości online za pośrednictwem usług przesyłania strumieniowego, takich jak Facebook Live, YouTube, czy nawet Twitch.
Jednak jeśli komuś spodobał się jakiś utwór zaprezentowany podczas transmisji strumieniowej i chciałby go pobrać, powinien mieć się na baczności. Badacze z firmy Kaspersky wykryli szkodliwe pliki w utworach DJ-ów należących do w światowej czołówki według magazynu DJ Mag. Znalazły się wśród nich takie światowe gwiazdy jak David Guetta czy Calvin Harris.
Muzyka w sieci
Charakter życia nocnego siłą rzeczy zmienia się: DJ-e i organizatorzy zmuszeni są szukać nowych pomysłów i sposobów, aby utrzymać aktywność zawodową. Przykładem może być festiwal muzyczny Ultra, który powinien odbyć się 23 marca. W związku z zaistniałą sytuacją wydarzenie to odbyło się online. Ogłoszono trwający przez cały weekend cykl transmisji muzyki na żywo: bez specjalnej oprawy, jedynie muzyka na żywo prezentowana przez znanych DJ-ów i dostępna dla wszystkich miłośników współczesnego brzmienia. Tego rodzaju “imprezy” przyciągają coraz większą liczbę osób.
W ostatnich tygodniach odnotowano znaczący wzrost ruchu internetowego, ponieważ wiele codziennych aktywności, takich jak spotkania ze znajomymi, odbywa się teraz online. Trend ten może wpłynąć na prędkość połączenia internetowego, a przez to obniżyć jakość przesyłania strumieniowego, powodować buforowanie lub wydłużyć czas ładowania się. Aby uniknąć tych niedogodności, można pobrać muzykę i słuchać jej offline, szczególnie gdy jakość transmisji strumieniowej nie jest najlepsza. Jednak takie rozwiązanie, jeśli nie zwraca się uwagi na źródła, z których pochodzi muzyka, może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.
Utwory znanych DJ-ów z zagrożeniami
Analiza listy 100 najpopularniejszych DJ-ów według magazynu DJ Mag przeprowadzona przez badaczy z firmy Kaspersky skłania do ostrożności podczas pobierania muzyki klubowej z internetu. Z badania wynika, że cyberprzestępcy, którzy rozprzestrzeniają szkodliwe pliki, żerując na zainteresowaniu tą muzyką, najczęściej wykorzystują takie nazwiska jak David Guetta, Alan Walker, Dj Snake, Calvin Harris oraz Martin Garrix. Tego rodzaju pliki zawierały najróżniejsze zagrożenia, w tym oprogramowanie reklamowe (adware) i trojany, przygotowane w celu zniszczenia, zablokowania, zmodyfikowania lub skopiowania danych bądź zakłócenia działania komputerów i sieci.
Ludzie zaczęli spędzać więcej czasu w domach, więc konsumują więcej treści online. O ile słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisów streamingowych lub online nie stanowi zagrożenia, fani muzyki klubowej powinni zachować ostrożność, jeśli chcą pobrać ulubione utwory na swoje urządzenia. Jak pokazało nasze badanie, w takich plikach często kryje się szkodliwe oprogramowanie, dlatego należy stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami – powiedział Anton Iwanow, analityk cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.
Produkty firmy Kaspersky wykrywają omawiane szkodliwe pliki pod następującymi nazwami:
- HEUR:Trojan.Script.Generic
- UDS:DangerousObject.Multi.Generic
- Trojan.Win32.Agentb.bqyr
- not-a-virus:HEUR:AdWare.AndroidOS.Agent.f
- HEUR:Trojan.Win32.Generic.
Porady bezpieczeństwa
Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka zaleceń dla osób, które chcą zapewnić sobie komfort podczas słuchania swoich ulubionych artystów muzyki klubowej:
- Uważnie śledź najnowsze dzieła artystów i zwracaj uwagę na tytuły utworów oraz miksów. Jeśli nazwa pliku wydaje się podejrzana lub pierwszy raz słyszysz o istnieniu danego utworu, zrezygnuj z pobierania go.
- Staraj się pobierać muzykę z zaufanych źródeł, takich jak Spotify lub Audiomack.
- Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa zapewniające wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem cyberzagrożeń.
Źródło: informacja prasowa Kaspersky