Nowa luka w zabezpieczeniach iPhone’a – Twoje maile mogą być zagrożone!

źródło: shutterstock.com

Dla Apple ostatnie kilka miesięcy owocuje w wykrycie kilku luk przez podmioty zewnętrzne. I chociaż później kończy się to tłumaczeniem, że nie jest to prawda – użytkownicy mają realne problemy. Czym teraz zainteresowali się hakerzy?

Na czym polega problem?

Firma ZecOps z San Francisco, na co dzień zajmująca się bezpieczeństwem użytkowników w sieci, odkryła niedawno błąd w systemie operacyjnym iOS. Okazuje się bowiem, że hakerzy zajęli się domyślną pocztą e-mail na iPhoneach. Co więcej, w wielu przypadkach atakowany użytkownik nie musi nawet otwierać tej wiadomości tekstowej, która “wpuści na salony” wirusa. Szkody wyrządza sam telefon, decydując samodzielnie o pobraniu takiego maila. Luka ta dotyczy iPhonów 6 oraz wszystkich pozostałych, nowszych modeli. Jak czytamy na stronie mashable.com, sama firma ZecOps wyjaśnia jakie może to mieć skutki. Czytamy, że zdalnie wysłać maila zajmującego bardzo dużo pamięci, tym samym nie pokazując jej użytkownikowi. Dodają również, że najbardziej narażone są telefony z systemem operacyjnym iOS 13. I co prawda Apple potwierdziło już walkę z tym problemem. W tym celu gigant stworzył łatkę zabezpieczającą, dostępną wraz z nową aktualizacją w wersji beta. Aby zapobiec temu atakowi, rekomenduje się wyłączenie w telefonie poczty tymczasowej.

Czy ja też mogę paść ofiarą ataku?

Jeżeli jesteś osobą mającą w swoim telefonie cenne informacje – zastosuj się do rekomendowanego środka zapobiegawczego. Atakom uległy już osoby z organizacji z listy Fortune 500 w Ameryce Północnej, kierownictwo z przewoźnika w Japonii itd. I znając giganta, z problemem upora się szybko, natomiast w rezultacie otrzymamy informację, jakoby ZecOps miał wyolbrzymiać kwestię ataków. Podobnie było z poprzednią aferą związaną z wyciekiem danych. Lukę tę zauważył Google i został posądzony przez firmę Apple o nieuczciwe zachowanie, a tym samym mówił o oczernianiu konkurencji. Czy tak będzie tym razem? A może Apple w końcu przyzna się do błędu? Zapewne na odpowiedź ze strony giganta nie przyjdzie nam czekać zbyt długo.

 

AKTUALIZACJA: Apple jednak przyznało się do błędu. W tym tygodniu ma zostać wydana specjalna łatka na iOS 13.4.5 lub iOS 13.4.2. Dodatkowo, powstanie większe zabezpieczenie odnośnie poczty w systemie operacyjnym iOS.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.