Portale opisujące nowinki technologiczne od dwóch lat pełne są newsów o projektach czy prototypach modułowych smartphone’ów. W tym roku pierwszy z nich trafi na rynek.
Emocje fanów nowych technologi chłodzi fakt, że pojawienie się modułowego smartphone’a to jedynie kolejna faza testów. Projekt Ara, który wyszedł spod ręki inżynierów Motoroli przejętej przez Google’a, będą mogli jako pierwsi przetestować mieszkańcy Portoryko. Google zapowiada, że ten kraj został wybrany ze względu na specyfikę tamtejszego rynku, na którym prym wiodą urządzenia mobilne. Aż 77 % użytkowników właśnie z poziomu smartphone’ów i tabletów korzysta z internetu. Dodatkowo w tym kraju istnieje szeroki dostęp do różnorodnych urządzeń, zarówno tych z wyższej, średniej jak i niższej półki, a wszystkie, zwykle przyjmowane są entuzjastycznie. Przedstawiciele światowego koncernu wierzą, że dzięki temu modułowy smartphone szybko się tam przyjmie, a testy użytkowników będą pomocne w dalszym rozwoju projektu. Projektu, który w dwa lata z idei stał się namacalnym produktem.
Smartphone jak klocki Lego
Na pomysł modułowego smartphone’a o nazwie Phonebloks wpadł duński projektant Dave Hakkens. Jego idea opierała się na stworzeniu telefonu, którego części można by składać jak klocki LEGO, dopasowując funkcje i parametry do indywidualnych potrzeb. Pomysł stał się niezwykle popularny w sieci, szybko zyskując sprzymierzeńców. Takim rozwiązaniem zainteresowali się nie tylko użytkownicy, ale także producenci telefonów. Motorola jako pierwsza rozpoczęła prace nad modułowym smartphone’m, które były kontynuowane po przejęciu firmy przez Google.
W efekcie, specjalny zespół stworzył urządzenie, którego podstawą jest aluminiowo – stalowa rama, zwana endoszkieletem. Do niej podpiąć można potrzebne komponenty. Użytkownik może sam, od początku, stworzyć wymarzony telefon. Wybierając procesor, dobierając pamięć RAM, aparat i ekran o danej rozdzielczości, klawiaturę, baterię, sensory, chipy łączności i wiele więcej. Możliwa będzie także personalizacja wyglądu zewnętrznego telefonu. Co ciekawe, wszelkie zmiany mogą się odbywać bez wyłączania telefonu, bowiem jego działanie będzie zależeć od wspomnianego endoszkieletu.
Pęknięty wyświetlacz do samodzielnej wymiany
Oczywiście jeśli po dłuższym czasie użytkowania, któryś z komponentów się zepsuje albo będzie już przestarzały z łatwością będzie można go wymienić na nowy, nie zmieniając całego telefonu. To ekologiczne rozwiązanie, umożliwi w przyszłości zmniejszenie produkcji elektrośmieci.
Wszystkie moduły potrzebne do stworzenia własnej wersji smartphone’a będą dostępne w specjalnym sklepie Ara Marketplace, który został zaprezentowany na początku tego roku przez Google. W ofercie sklepu będą dostępne także całe pakiety modułów, z jednej grupy produktowej, jednak o zróżnicowanych parametrach i wydajności. Dodatkowo sklep udostępni specjalny wirtualny kreator konfiguracji. Obliczy on m.in. cenę czy wydajność smartphone’a, jaką osiągnie on w wybranym przez użytkownika, indywidualnym zestawieniu.
https://www.youtube.com/watch?v=intua_p4kE0