Jak sprawdzić lokalizację swojego telefonu?

źródło: shutterstock.com

Często jest tak, że nie możemy znaleźć swojego telefonu. Powody są różne: kradzież, nieuwaga, itd. W jaki sposób możemy namierzyć nasz telefon? Przygotowaliśmy kilka rad jak to zrobić!

W czasach, gdy niemal każdy posiada telefon komórkowy, przydatna wydaje się być wiedza na temat sposobów na znalezienie go. Na szczęście z roku na roku, takich możliwości przybywa. My opisaliśmy kilka z nich.

Dlaczego warto szybko zareagować?

Przede wszystkim jeżeli nie mamy naszego telefonu, nigdy nie wiemy kto ukradł lub znalazł nasz telefon. Pamiętajmy o tym, że nasz smartfon ma dostęp do naszych danych osobowych. Dlatego w przypadku kradzieży, złodziej może wykorzystać je w dowolny sposób, na który nie mamy wpływu. Być może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale na naszym telefonie znajdują się adresy mailowe, hasła, dostęp do konta, zdjęcia, filmy i lokalizacje w jakich bywamy. Wszystkie te informacje mogą zostać wykorzystane w niepożądany przez nas sposób.

Kiedy zgłaszać kradzież na policję?

Najlepiej zrobić to od razu! Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze urządzenie mobilne znajduje się w obcych rękach – wykorzystajmy wszystkie metody na śledzenie telefonu. Na ten moment jest ich bardzo dużo.

Tutaj również należy zachować ostrożność, ponieważ wiele z tych aplikacji i stron internetowych związanych z lokalizacją naszego telefonu również chce nas oszukać.  Zgłaszając sprawę na policję, powinniśmy mieć przynajmniej pewność, że nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami, jeżeli zgłoszenie jest uzasadnione.

Na co zwracać uwagę podczas namierzania telefonu?

Wbrew pozorom namierzenie telefonu nie jest aż tak skomplikowane. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku kradzieży złodziej może pozbyć się naszej karty SIM, zatem szukanie urządzenia po numerze telefonu może nie okazać się użyteczne. Jednak, jeżeli chcesz spróbować tę metodę – porozmawiaj ze swoim operatorem. Wówczas, operator poprosi o dostęp do aparatu w Twoim telefonie, a następnie doliczy stosowne koszty za usługę do Twojego rachunku.

Jeżeli chcesz tego uniknąć, możesz wykorzystać w tym celu aplikacje, które są dostępne na rynku. Pamiętajmy również, że wiele z aplikacji dostępna jest albo na iOS, albo na Androidzie i system operacyjny, którego używamy ma ogromne znaczenie podczas poszukiwań. Jednak w obu przypadkach możemy zalogować się na konkretny system operacyjny w celu zlokalizowania skradzionego telefonu. Na iOS korzystamy z aplikacji znajdź mój iPhone, natomiast w przypadku Androida musimy zalogować się do sklepu Play.

Zlokalizowanie telefonu bliskiej osoby

Oczywiście potrzeby zlokalizowania konkretnego telefonu komórkowego są różne. Coraz więcej rodziców troszczy się o swoje dzieci bądź partnera. W odpowiedzi na te potrzeby, konkretne sieci przygotowały lokalizatory.

  • Orange

Orange przygotowało dwie aplikacje do śledzenia telefonu dziecka. Pierwsza z nich to “Gdzie jest dziecko?”. Przygotowana jest z myślą o rodzicach, którzy pragną bezpieczeństwa swoich pociech. Instalując te aplikację dostajemy wiadomości o zmianie lokalizacji telefonu. Usługę można aktywować wysyłając darmowy SMS. Jednak korzystanie z niej, to 7,98 zł za miesiąc.

Inną aplikacją przygotowaną przez sieć Orange jest “Gdzie jesteście?”. Za pomocą aplikacji “Gdzie jesteście?” możemy sprawnie zlokalizować telefon swoich znajomych i rodziny. Jednakże w tym przypadku, lokalizowana osoba musi również być użytkownikiem sieci Orange.

  • Play

Operator sieci Play oferuje jedną aplikację do śledzenia telefonu bliskich osób – “Bezpieczna rodzina”. Umożliwia ona nie tylko zapoznanie się z lokalizacją najbliższego członka rodziny, ale również daje możliwość wysłania wiadomości “S.O.S.”, która jest odpowiednikiem wiadomości o treści: “Jestem w niebezpieczeństwie!” w trzy sekundy. Miesięczna opłata tejże usługi, to 19,99 zł.

  • T-mobile

Również operator tej sieci zauważył zwiększone zapotrzebowanie na lokalizowanie telefonu naszych bliskich – “Gdzie jest dziecko?”. Śledząc swoje dziecko, lokalizowany telefon nie wyśle powiadomienia lokalizowanemu użytkownikowi. Ponadto, miejsca te są zaznaczone na mapie za pomocą znaczników. Koszt miesięczny tej aplikacji to 6,15 zł.

  • Plus

“Gdzie jest bliski” to z kolei aplikacja, która oferuje operator sieci Plus. Działanie aplikacji jest niemal identyczne, jak te, które oferują inni operatorzy. Dodatkowo jednak, do telefonu dołączany jest zegarek, który również może być namierzony. Koszt tej aplikacji, to 6,15 zł za 150 pytań o lokalizację.

  • Ikol X

Oprócz ofert znanych operatorów, możemy również znaleźć inne aplikacje pozwalające nam zlokalizować telefon, np. Ikol X. Aplikacja pozwala nie tylko na sprawowanie kontroli nad bezpieczeństwem naszych bliskich, ale również odlezieniu naszego telefonu, gdy ten się zgubi. C

Co ważne, dostępna jest zarówno dla urządzeń z iOS, jak również Androidem.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

My ze swojej strony apelujemy przede wszystkim o zachowanie spokoju w sytuacji, gdy nie możemy zlokalizować zarówno swojego telefonu, jak też telefonu bliskiej nam osoby. Zawsze zaczynajmy od zabezpieczenia swoich danych osobowych, a jeżeli jesteśmy pewni, iż nasz telefon znajduje się w posiadaniu obcej nam osoby – zgłośmy sprawę na policję.

Mamy nadzieję, że jeżeli zdarzy się taka sytuacja, gdzie Twój skradziony telefon zmieni “właściciela” – ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny, aby go zlokalizować.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.