Najnowsze badania dowodzą, że więcej niż połowa ludności ma dostęp do sieci, natomiast prawie dwie trzecie posiada telefon komórkowy. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda popularność mobilnego internetu w Polsce i na świecie.
Jak wynika z raportu „Digital in 2017 Global Overview” przygotowanego przez We Are Social i Hootsuitebadań, nastąpił duży wzrost w świecie cyfrowym w porównaniu z poprzednim rokiem. Możemy zauważyć przyśpieszone tempo zmian w niemal wszystkich kluczowych wskaźnikach w stosunku do 2016 r. Aż 50 procent ludzi na świecie ma dostęp i korzysta z internetu. Jeszcze więcej, blisko 5 mld ludzi (66 procent) używa telefonów komórkowych. Autorzy badania obserwują dynamiczne zmiany w tym sektorze. W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy rozwój sieci internetowej i powszechność urządzeń mobilnych wzrosła jeszcze bardziej niż dotychczas. Co więcej, ponad 90% światowych użytkowników korzysta z sieci przy pomocy urządzeń mobilnych. Powodem tego był przede wszystkim wzrost popularności portali społecznościowych. Stały dostęp do sieci przyczynia się również do rozprzestrzenienia internetu w regionach „niepodłączonych”.
Mobilny internet zwalnia w Europie
W poprzednich latach Europa odnotowała jeden z wolniejszych wzrostów pod względem użytkowania internetu i urządzeń mobilnych. W porównaniu z poprzednim rokiem można zauważyć 20 mln zmianę (z 332 mln na 354 mln) Prawdopodobnie wynika to z faktu, że Europa jest regionem rozwiniętym pod kątem infrastruktury telekomunikacyjnej. W miarę jej rozkwitu wszyscy mieszkańcy staną się użytkownikami wirtualnego świata.
Gdzie na świecie dostęp do Internetu jest najbardziej utrudniony?
Należy podkreślić, że w niektórych krajach dostęp do internetu jest nadal bardzo ograniczony. Tak jest m.in. w Azji Południowej, najbardziej zaludnionym regionie na świecie. Afryka natomiast odnotowuje najniższy poziom rozprzestrzenienia sieci – połączenie ma tylko co 3 osoba. Osobnym przypadkiem jest Korea Północna, w której dostęp do świata wirtualnego jest zablokowany.Do krajów, które zbliżają się do 100 procentowego poziomu penetracji internetowej są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islandia oraz Norwegia.
Zamiast surfować wolą spędzać czas w sieci
Na całym świecie znacząco zwiększyła się popularność połączeń internetowych za pomocą urządzeń mobilnych. Jest to zauważalne w szczególności w krajach rozwijających się, takich jak Filipiny, gdzie zanotowano największy skok pod względem dostępu do świata wirtualnego. Obecnie przeciętny Filipińczyk spędza w sieci aż 9 godzin dziennie każdego dnia, w tym ponad 3.5 wykorzystując dostęp mobilny. Rosnący powszechny dostęp do internetu na wyspach powoduje, że kraj ten objął pozycję lidera pod względem spędzania największej ilości czasu w internecie. Średni czas poświęcany na surfowanie w sieci to ponad 8 godzin dziennie.
Jednym z kluczowych wniosków raportu jest częstsze korzystanie z urządzeń mobilnych podczas logowania się do sieci. Ponad połowa otwieranych stron pochodzi ze smartfonów. Nie znaczy to jednak, że ludzie co raz rzadziej korzystają z komputerów czy tabletów, lecz jest wynikiem ogromnego wzrostu popularności logowania do sieci za pomocą smartfonów. Na czele tego rankingu jest Nigeria, w której to 4 na 5 otwieranych stron internetowych pochodzi z mobile. Na drugim końcu znalazła się Rosja – tylko co siódme wejście na portale internetowe pochodzi z telefonu komórkowego.
Połączenia internetowe ze smartfonów
Łączna liczba użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie zbliża się do 5 miliardów, co stanowi 75 procent populacji całego świata. Ericsson informuje, że smartfony stanowią obecnie 55 procent wszystkich aktywnych połączeń – jest to znaczny skok z 46 procent z zeszłego roku. Urządzenia te stały się nieodłączną częścią życia dla większości z nas.
Kolejnym kamieniem milowym jest fakt, że ponad połowa ludności korzysta ze smartfonów. Dominik Karbowski wiceprezes Selectivv wyjaśnia, jak Polacy korzystają z urządzeń mobilnych i jakie są ich typowe zachowania konsumenckie – Komputera używamy dzisiaj głównie do pracy lub innych ściśle określonych zadań, tj. odpowiadanie na maile, wypełnianie arkuszy Excel, zarządzanie kontaktami w CRM, itp. Natomiast w chwilach wolnych (w trakcie posiłku, podróży komunikacją miejską, wieczorem przed telewizorem) – używamy smartfona. To właśnie wtedy poszukujemy inspiracji i czytamy o różnych produktach, nierzadko od razu podejmując decyzje zakupowe. Oczywiście zamknięcie transakcji nie musi nastąpić w tym samym kanale – wielu użytkowników siada do komputera, by znaleźć wybrany artykuł w najniższej cenie, lub idzie do centrum handlowego, by przymierzyć dane ubranie. Jednak sam pomysł, dokonanie określonego wyboru często jest zainspirowane obrazami, czy tekstem, które użytkownik widział na smartfonie, bądź tablecie– komentuje.
Pierwsze miejsce w światowych rankingach łączności posiada Makao, co równa się trzykrotności całkowitej populacji krajowej. Zaraz za nim są Bahrajn, na Malediwach oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Najniższy poziom łączności z internetem ma Mikronezja – 4 procent. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę jej położenie geograficzne. Kraj składa się bowiem z 607 wysp rozciągających się na 2 900 km Oceanu Spokojnego. Uniemożliwia to inwestowanie w kraju w telefonię komórkową.
Jak prezentuje się Polska na tle innych krajów europejskich?
Dominik Karbowski, pytany o użytkowników wirtualnego świata w Polsce powołuje się na badania Nielsen mobile Insights. Wynika z nich, że wykorzystujemy internet w smartfonie najczęściej do czytania wiadomości, oglądania video oraz słuchania muzyki. Ponadto kobiety używają aplikacji do planowania ciąży monitorowania jej przebiegu i postępów w pierwszych miesiącach dziecka. Wielu Polaków wykorzystuje również mobilny internet podczas uprawiania sportu oraz w celu przestrzegać diety.
– Według danych Eurostat Polacy korzystają z internetu za pośrednictwem smartfonów (na razie) mniej niż ich europejscy koledzy (60% vs 79%). Znacznie mniej popularnym urządzeniem do surfowania są tablety (w Polsce to 21%, średnia w całej Europie oscyluje wokół 44%). Natomiast w zakresie używanych aplikacji polscy użytkownicy mają bardzo podobny profil do użytkowników zachodnioeuropejskich – komentuje Karbowski.
Ponadto warto podkreślić, że Android umocnił swoją pozycję zostając najczęściej używanym systemem operacyjnym i ciągle rośnie. Apple zanotowały 1 procentowy wzrost pod względem mobilnego dostępu do świata wirtualnego. W ponad 91 procent całego ruchu mobilnego odbywa się z tych dwóch systemów operacyjnych.
Lepszy dostęp do sieci internetowej, zwiększenie popularności smartfonów oraz wzrost liczby użytkowników mobilnego internetu przyczyniły się do 50 procentowego zwiększenia wykorzystania transmisji danych. Całkowity ruch danych na całym świecie przekracza obecnie 7 mld gigabajtów miesięcznie, a średni dostęp ze smartfonów to prawie 2 GB danych w każdym miesiącu.