Badacze z firmy Kaspersky Lab zaobserwowali niemal dwukrotny wzrost liczby ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania mobilnego w ciągu roku. W 2018 roku była już na poziomie 116,5 mln.
Jednocześnie zaatakowanych zostało znacznie więcej użytkowników. Jednak mimo wzrostu liczby zainfekowanych urządzeń liczba plików szkodliwego oprogramowania zmalała. Badacze przypisali to poprawie jakości szkodliwego oprogramowania. Te i inne ustalenia zostały zaprezentowane w raporcie firmy Kaspersky Lab dotyczącym ewolucji szkodliwego oprogramowania w 2018 r.
Cel: użytkownicy bez programów zabezpieczających
W dzisiejszym świecie, który staje się coraz bardziej mobilny, szybko rośnie znaczenie smartfonów w procesach biznesowych oraz codziennym życiu. W odpowiedzi na ten trend cyberprzestępcy zwracają większą uwagę na sposób rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania oraz wykorzystywane wektory ataków. Kanały, za pośrednictwem których szkodliwe oprogramowanie infekuje urządzenia użytkowników, są dzisiaj istotnym elementem sukcesu kampanii z udziałem szkodliwego oprogramowania. Celem ataków są użytkownicy, którzy nie mają żadnego rozwiązania zabezpieczającego na swoim telefonie.
Trojany downloadery z największym wzrostem
O sukcesie strategii rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania świadczy nie tylko wzrost liczby ataków, ale również liczby unikatowych użytkowników, którzy się z nim zetknęli. W 2018 roku liczba ta zwiększyła się o 774 000 w stosunku do poprzedniego roku i wynosiła 9 895 774. Spośród napotykanych zagrożeń najistotniejszy wzrost dotyczył wykorzystywania tzw. trojanów downloaderów, których udział zwiększył się niemal dwukrotnie: z 8,63% do 17,21%. Ich zadaniem jest obejście zabezpieczeń systemu i przemycenie do niego wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania, od trojanów bankowych po ransomware.
W 2018 roku użytkownicy urządzeń przenośnych doświadczyli prawdopodobnie największego w historii natarcia cyberprzestępców. W ciągu roku obserwowaliśmy zarówno wykorzystywanie nowych technik infekowania urządzeń przenośnych, takich jak porywanie DNS, jak i zwiększoną koncentrację na udoskonalonych metodach rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, takich jak wysyłanie spamu za pośrednictwem SMS-ów. Trend ten świadczy o coraz większej potrzebie instalowania rozwiązań zabezpieczających na smartfonach w celu ochrony użytkowników przed próbami zainfekowania urządzenia, niezależnie od źródła infekcji – powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Polska znalazła się w na szóstym miejscu w TOP 10 krajów, w których udział procentowy ataków hakerskich na bankowość był największy.
Pozostałe ustalenia przedstawione w raporcie dotyczącym mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2018 r.:
- Produkty firmy Kaspersky Lab ochroniły 80 638 użytkowników w 150 krajach przed mobilnym oprogramowaniem ransomware (wykryto 60 176 próbek mobilnych trojanów ransomware).
- Odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ataków przy użyciu mobilnych szkodliwych kryptokoparek kryptowaluty.
- Wykryto 151 359 pakietów instalacyjnych dla mobilnych trojanów bankowych, co stanowi 1,6 raza więcej w stosunku do poprzedniego roku.
Co należy robić, aby uchronić się przed atakiem?
Eksperci Kaspersky Lab radzą:
- Instaluj aplikacje mobilne wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play w przypadku urządzeń z systemem Android lub z App Store w przypadku systemu iOS.
- W ustawieniach swojego smartfona zablokuj możliwość instalacji programów z nieznanych źródeł.
- Nie obchodź ograniczeń urządzenia, ponieważ może to zapewnić cyberprzestępcom nieograniczone możliwości przeprowadzania ataków.
- Aktualizacje systemu i aplikacji instaluj tuż po ich udostępnieniu – usuwają one luki w zabezpieczeniach i chronią urządzenia. Pamiętaj, że aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego nigdy nie należy pobierać z zasobów zewnętrznych (chyba że bierzesz udział w oficjalnych testach beta). Aktualizacje aplikacji mogą być instalowane jedynie za pośrednictwem oficjalnych sklepów z aplikacjami.
- Stosuj niezawodne rozwiązania w celu zapewnienia wszechstronnej ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń.
Więcej informacji na temat ewolucji zagrożeń dla urządzeń mobilnych w 2018 r. znajduje się na stronie https://securelist.com/mobile-malware-evolution-2018/89689.
Źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab