Promieniowanie smartfona – jak się przed nim uchronić?

białe światło telefonu w ciemnym pokoju

źródło: shutterstock.com

Nowotwory, bezpłodność czy bezsenność. To tylko niektóre skutki uboczne promieniowania elektromagnetycznego. I chociaż nie mamy możliwości całkowitej ochrony, możemy zastosować kilka praktyk, które znacznie zmniejszą to ryzyko.

Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona czy tabletu. I chociaż producenci starają się tworzyć modele z mniejszym ryzykiem promieniowania, wciąż jest ono obecne. Na szczęście, możemy mieć wpływ na nasze zdrowie, chociażby poprzez odpowiednie korzystanie z telefonu każdego dnia. Oto kilka zasad, które na pewno pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie.

Zasypiaj w łóżku bez telefonu

Zacznijmy od wskazówki, która na pewno przyda się każdemu z nas. Często bowiem przed snem lubimy sprawdzać social media, pisać SMS-y lub wymieniać wiadomości tekstowe na komunikatorach. Natomiast musimy pamiętać, że nie powinniśmy korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło do nawet dwóch godzin przed snem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ono w wielu przypadkach powoduje u nas problemy z bezsennością, a nawet koszmarami sennymi. Dzieje się tak, gdyż nasz mózg nie do końca jest w stanie pojąć taką emisję światła, w związku z tym jego aktywność stale się zmienia. To z kolei, prowadzi do zaburzeń w procesie wytwarzania się melatoniny, czyli hormonu snu. Jednak sam problem z zaśnięciem to jedno, ale kolejne problemy spowodowane brakiem wystarczającego odpoczynku i regeneracji, a zatem zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, może wywołać inne konsekwencje zdrowotne. Następstwem mogą być problemy z ciśnieniem krwi, a nawet poziomem glukozy.

Jak najrzadziej trzymaj telefon przy uchu

W zasadzie ten punkt wiąże się nieco z punktem pierwszym. Przygotowując się do snu, telefon również powinieneś zostawić w takim miejscu, który nie będzie znajdował się bezpośrednio przy Twoim ciele. Jednak jak tę zasadę zastosować, gdy chcemy odbyć rozmowę telefoniczną? Niekiedy jest to możliwe. O ile nie odbywasz intymnych lub biznesowych rozmów, możesz skorzystać z zestawu głośnomówiącego lub wysłać wiadomość tekstową.

Unikaj korzystania z telefonu w metalowych przestrzeniach zamkniętych

źródło: shutterstock.com

Do takich miejsc należą windy, samochody, pociągi. To właśnie w tych miejscach powinniśmy ograniczyć używanie telefonów. Wszystko dlatego, że takie przestrzenie wzmagają działanie promieniowania, w związku z czym, jesteśmy na nie narażeni bardziej. W dodatku, fale odbijają się od metalu, narażając tym samym na promieniowanie elektromagnetyczne inne osoby znajdujące się z nami w pojeździe lub pomieszczeniu.

Nie korzystaj z telefonu, gdy masz słaby zasięg

Na wielu stronach znajdziemy informacje, że gdy nie ma zasięgu, nie ma promieniowania. Nic bardziej mylnego. Kiedy nie mamy zasięgu, nasz telefon ma za zadanie go szukać. A kiedy go szuka, emituje dużo silniejsze pole niż zwykle. Co ciekawe, ilość emisji porównuje się wówczas z sygnałem wysyłanym przez nadajnik sieciowy. Istnieje jednak taka różnica, że aby postawić stacje sieciowe, muszą zostać spełnione poszczególne warunki bezpieczeństwa. Operatorzy zaś od kilku lat przekonują, że telefon poszukujący zasięgu emituje silniejszy sygnał, niż maszt nadawczy stojący bliżej nas. Staraj się wykorzystywać też tryb samolotowy lub całkowicie wyłączaj telefon. Na to rozwiązanie oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Jednakże znajdując się w komunikacji, kiedy to zasięg i tak pozostawia wiele do życzenia, powinniśmy z tego skorzystać.

Trzymaj telefon z dala od ciała, a zwłaszcza miejsc intymnych

Jeżeli nie przekonuje Cię argument o brzydko wyglądających kieszeniach po tym, jak umieścisz w nich telefon, być może przekona Cię ten odnośnie bezpłodności. I chociaż promieniowanie elektromagnetyczne może skutkować bezpłodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, to w tym drugim przypadku mogą one zajść dużo szybciej. Na początku bowiem, u mężczyzn, obniża się jakość spermy. Oznacza to, że zmniejsza się ruchliwość plemników, czas ich żywotności, a także ilość. Dlatego tak istotne jest, aby starać się nosić telefon w dodatkowych torbach, nerkach itd. A podczas jazdy samochodem, trzymać telefon, np. w schowku.

Pamiętaj! Telefon to nie jest zabawka!

źródło: shutterstock.com

Na koniec zaś punkt najważniejszy, czyli ograniczenie możliwości korzystania z telefonu przez dzieci. Musimy pamiętać, że telefon nie jest ani zabawką, ani czymś co powinno dziecko uspokoić. Jeżeli właśnie dlatego pozwalasz pociechom od najmłodszych lat korzystać ze smartfona – tak naprawdę popadasz w błędne koło. Promieniowanie może bowiem wywołać efekt inny od zamierzonego. W dodatku, mózg dziecka cały czas się rozwija, stąd obok problemów ze wzrokiem, koncentracją itd, mogą wystąpić daleko idące konsekwencje. A chyba nie chcemy, aby nasze dziecko miało nam za złe w przyszłości, że nasz spokój postawiliśmy wyżej w hierarchii niż jego zdrowie, prawda?

Dlatego spośród tych wszystkich zasad, tak naprawdę najważniejsza brzmi: Korzystaj z telefonu, ale mądrzej. Jeżeli zastosujesz się do tej rady, dasz też dobry przykład młodszym. A tym samym, zmniejszysz pole elektromagnetyczne w swoim otoczeniu, jak również wystąpienie chorób z nim związanych u siebie i Twoich najbliższych.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.