Zdrowie monitorowane smartfonem. Czy to bezpieczne?

fot. © Denys Prykhodov - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Denys Prykhodov - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Denys Prykhodov – bank zdjęć Fotolia.com

Medycyna to ogromne pole do popisu w dziedzinie nowych technologii. Firmy prześcigają się w tworzeniu aplikacji i urządzeń, które mają pomóc pacjentom w dłuższym cieszeniu się zdrowiem. Ostatnio do tej grupy przedsiębiorstw postanowił dołączyć Google.

Gigant z Mountain View postanowił wejść we współpracę z zespołem Ethicon, będącym oddziałem koncernu farmaceutycznego Johnson&Johnson. Celem wspólnych działań mają być nowoczesne i precyzyjne roboty chirurgiczne. Google odpowiedzialny będzie za stworzenie zintegrowanego oprogramowania do analizy obrazu, dla sprzętów tworzonych przez Ethicon. Oprogramowanie ma zapewnić możliwość śledzenia przez chirurga, w czasie rzeczywistym, parametrów operowanego pacjenta, przyjrzeć się jego naczyniom krwionośnym czy nerwom. Do tej pory wszystkie te dane prezentowane były na kilku monitorach, przez co trudniej było chirurgowi kontrolować całą operację, teraz parametry mają się znajdować na jednym ekranie.

Mobilne leczenie

Nie tylko oprogramowanie i sprzęty, ale także nowoczesne aplikacje mogą znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia mobilnych pacjentów. Choć aplikacje nie zastąpią nigdy bezpośredniego kontaktu z lekarzem, zdecydowanie mogą ułatwić z nim kontakt. Aplikacja Doktor – Medi, pozwala na szybkie uzyskanie wstępnej diagnozy, zaś serwis Znany Lekarz pomaga wyszukiwać polecanych specjalistów w danym regionie. Aplikacje pomagają także kontrolować samopoczucie i parametry życiowe. Pracę serca monitorować można dzięki aplikacji Cardio, osoby mające problemy z nadciśnieniem mogą sięgnąć po aplikację Ciśnienie krwi, która nie tylko tworzy pomiary ciśnienia, ale także gromadzi wyniki badań i generuje wykresy zawierające wszystkie dane. Zarządzać całym procesem leczenia pomoże zaś aplikacja Zdrowy Kalendarz, która przypomina o planowanych wizytach u lekarza, a także podpowiada jak się do nich przygotować.

Dedykowane aplikacje

W ręce pacjentów oddawane są także aplikacje, które bezpośrednio współpracują ze sprzętem medycznym. Przykładem na to mogą być działania Samsunga, który stworzył nowoczesny i bardzo czuły ultrasonograf. Sprzęt z pewnością wspomoże lekarzy ginekologów, jednak uwagę pacjentów, przyciąga nie tyle sam sprzęt, ale aplikacja Hello Mom. Dzięki niej, a także możliwościom sprzętowym, można połączyć smartphone’a poprzez WiFI z ultrasonografem, a następnie przesłać zdjęcia oraz filmy ultradźwiękowe, wykonane podczas badania, bezpośrednio na smartphone’a. W ten sposób rodzice mogą nie tylko kolekcjonować zdjęcia z pierwszych miesięcy życia i rozwoju dziecka w brzuchu matki, ale także prowadzić szczegółową dokumentację zawierającą wymiary dziecka czy też wirtualny pamiętnik. Aplikacja przypomina także o nadchodzących badaniach i innych ważnych terminach, o których należy pamiętać podczas ciąży. I właśnie tego rodzaju rozwiązania mogą stanowić przyszłość medycyny, bliskiej człowiekowi.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.