Vita Cam – aplikacja, która poinformuje Cię o niedoborach witamin w organizmie

źródło: springwise.com

W związku z pandemią w sklepach zaczyna brakować owoców i warzyw. Siedząc w domu, również nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości witaminy D. To wszystko doprowadza do często znacznych niedoborów witamin w naszych organizmach. Jeżeli mimo to chcesz monitorować swoje zdrowie, skorzystaj z aplikacji Vita Cam. W czym Ci pomoże?

Kilka słów o samej aplikacji

Sama aplikacja nie powstała w czasach pandemii, ale chwilę przed jej rozpoczęciem, bo w październiku 2019 roku. Została stworzona przez studentów z Ajman University z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2019 roku, zdobyła ona również nagrodę Jamesa Dysona w 2019 r. Jak twierdzą sami twórcy, jest to pierwsza tego typu aplikacja do badania niedoboru witamin z poziomu telefonu. W tym celu, zostały wykorzystane odpowiednie algorytmy, które dzięki sztucznej inteligencji potrafią wykryć zmiany, poprzez odpowiednie zeskanowanie oczu, paznokci, języka i warg. Do badań wybrano akurat te części, gdyż mogą one wykazywać widoczne zmiany w wyglądzie, kolorze, fakturze itd. Ponadto, AI może porównać widziany obraz z wcześniej wgraną bazą danych, czyli zdjęciami przedstawiającymi podobne przypadki.  Gdy tylko aplikacja wykryje niedobór jakichś witamin, od razu proponuje nową dietę, pomagającą uzupełnić ich braki. Co więcej, jak czytamy w serwisie springwise.com, studenci odpowiedzialni za ten projekt planują poszerzyć tę ofertę o realny kontakt z dietetykiem oraz firmami produkującymi suplementy witamin.

Czy taka aplikacja może w przyszłości zastąpić specjalistów?

Absolutnie nie chcemy, abyście traktowali ten opis jako formę zachęcenia Was do rezygnacji z konsultacji specjalistycznych. Nawet w tych trudnych czasach, istnieje możliwość sprawdzenia ewentualnych braków witamin w organizmie podczas konsultacji, chociażby tej online. Jednak, jeżeli lubicie takie nowinki technologiczne to warto spróbować. Tym samym, warto zauważyć, że jest ona stworzona przez studentów, którzy we współpracy ze specjalistami opracowali system aplikacji opartej na sztucznej inteligencji. Zostali również wyróżnieni za ten projekt. Jednak mimo to, nawet decydując się zaufać Vita Cam, apelujemy o Wasz rozsądek i traktowanie wyników “badań” jako porady, którą i tak dobrze byłoby sprawdzić podczas wizyty lekarskiej.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.