Tańsze alternatywy dla Apple TV. Jaki mamy wybór?

fot. apple.com

fot. apple.com
Apple TV to odtwarzacz multimedialny, który po podłączeniu do telewizora odtwarza cyfrową zawartość m.in w postaci aplikacji i gier. We wrześniu tego roku Tim Cook zaprezentował już czwartą generację tego urządzenia. Istnieją jednak tańsze alternatywy dla tego zyskującego popularność gadżetu – Amazon Fire TV, Roku, Fire Stick oraz Chromecast. 

Urządzenie Apple

Pierwsza wersja gadżetu miała premierę w 2007 roku. Pierwotnie nazywano go iTV. Trzy lata później do sprzedaży trafiło wizualnie o ¾ mniejsze urządzenie, a w 2012 roku sprzęt trzeciej generacji z procesorem A5.

tv

fot. apple.com


Odtwarzacz czwartej generacji, który zaprezentowano dwa miesiące temu, ma nowy system operacyjny tvOS. Jest dostępny w dwóch wariantach – 32GB oraz 64GB. W zestawie znajduje się bezprzewodowy pilot Apple TV Remote z panelem dotykowym, przewód ze złączem Lightning na USB oraz kabel zasilający. Odtwarzacz posiada Bluetooth 4.0, złącze HDMI 1.4, odbiornik podczerwieni, Wi-Fi, Ethernet oraz wbudowany zasilacz. W środku umieszczono 64-bitowy procesor A8. Urządzenie jest kompatybilne z telewizorami High Definition.

Pobieranie i zakup treści jest możliwe za pomocą iTunes. Cena odtwarzacza zaczyna się od 799 zł. Można zamówić go na Apple.com lub zakupić w salonie iSpot.

Roku

Roku to urządzenie streamingowe, które trafiło po raz pierwszy na rynek w 2008 roku. Roku 4 trafiło do sprzedaży w październiku tego roku, mając już trzech poprzedników. Nowoczesny sprzęt pracuje na systemie operacyjnym Roku OS 7. Posiada czterordzeniowy procesor, wejście USB i mikro SD oraz Ethernet. Jest kompatybilny z telewizorami o wejściu HDMI oraz technologią 4K ultra HD. Do urządzenia dołączono pilot oraz słuchawki.

Roku-4-Remote

fot. blog.roku.com


Roku 4, jako pierwsze urządzenie tego producenta, posiada funkcję lokalizacji pilota. Wystarczy nacisnąć przycisk na odtwarzaczu, a pilot zacznie wydawać dźwięk. Dostępna jest także opcja komend głosowych – wypowiedzenie z pilotem w ręku nazwy odpowiedniego filmu czy aplikacji będzie równoznaczne z jej szukaniem i włączeniem.

Za pomocą Roku 4 można korzystać m.in. z takich usług jak PBS, YouTube, BBC iPlayer, Google Play Movies & TV, Netflix, Amazon Video czy HBO Go.

Niestety urządzenie jest dostępne głównie w dostępne w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Francji i Meksyku. Jego koszt to 129,99$, czyli około 510 zł.

Amazon Fire TV

Multimedialny odtwarzacz od Amazon.com miał premierę w 2014 roku. Ma on czterordzeniowy procesor, 2GB pamięci RAM, 8GB pojemności, dwupasmowe WiFi oraz pilot na Bluetooth z funkcją rozpoznawania głosu. Gadżet posiada system Fire OS 3.0 “Mojito”. Urządzenie można połączyć z Internetem zarówno przez Wi-Fi jak i tradycyjnie, za pomocą kabla kabel. Podobnie jak Roku, urządzenie wspiera technologie 4K Ultra HD. Umożliwia korzystanie m.in z takich usług jak Netflix, Hulu, HBO GO i HBO NOW, Sling TV, ESPN, Disney, PBS, History, YouTube, NBA, gier oraz, w przypadku urządzeń z system Android, dodatkową funkcję Mirror, która przenosi bezpośredni widok ekranu urządzenia mobilnego na ekran telewizora.

Bez tytułu

fot. amazon.com


Do zestawu można dokupić słuchawki, klawiaturę lub kontroler, który pozwoli na pełniejsze korzystanie z możliwości odtwarzacza, czyli gier. Podłączenie ich jest możliwe zarówno za pomocą USB jak i Bluetooth.

Niestety na razie nie ma możliwości zakupu sprzętu w Polsce. Jest dostępne tylko na Amazon.com. Jego koszt to 99,99$, czyli około 392 zł.

Fire TV Stick

Fire TV Stick to także dzieło Amazona. Jest to mniejsza wersja Amazon Fire TV, która zadebiutowała w 2014 roku. Różni się od pierwotnego odtwarzacza przede wszystkim rozmiarem i ceną. Jest wielkości pendrive i kosztuje 39,99$ (około 157 zł). Urządzenia mają wiele funkcji wspólnych m.in wejście HDMI, łączność za pomocą Wi-Fi czy usługi Netflix, Amazon Video, HBO GO oraz Hulu. Ma jednak o połowę mniejszą pamięć –  1GB. Nie jest także kompatybilny z innymi wejściami USB. Podłączenie sprzętu takiego jak kontroler odbywa się tylko za pomocą Bluetooth.

fot. amazon.com

fot. amazon.com

Podobnie jak Amazon Fire TV nie jest bezpośrednio dostępne w Polsce. Można zakupić je na stronie producenta.

Chromecast TV

Chromecast TV jest to bezprzewodowe urządzenie streamingowe od Google, które pojawiło się na rynku w 2013 roku z dewizą “Make your TV smart(er)”. Pozwala ono na przesłanie obrazu i dźwięku z urządzenia mobilnego do telewizora lub projektora. Jest podłączane do portu HDMI. Współpracuje z laptopami, tabletami oraz telefonami z systemami iOS, Android lub Windows. Po konfiguracji Chromecast łączy się z urządzeniami za pomocą Wi-Fi. Wówczas za pomocą funkcji “CAST” możemy przesyłać treści, które pojawią się na ekranie telewizora.

chromm

fot. google.com

Gadżet jest sterowany za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne i kosztuje 35$, czyli mniej więcej 138 zł. Można zamówić go na stronie producenta. W Polsce na tę chwilę jest dostępny jedynie w poprzedniej wersji, wizualnie zbliżonej do pendrive. Można zakupić go m.in na Agito.pl, X-Kom.pl czy Mall.pl. Cena urządzenia pierwszej generacji zaczyna się od 166 zł.

Podsumowanie

Zaprezentowane urządzenia to tańsze możliwości dla tych, którzy chcieliby zamienić swój telewizor w urządzenie typu smart i dodać mu możliwości. Amazon Fire TV i Fire Stick to dostęp do aż 250 tysięcy seriali i filmów, Roku posiada opcję komend głosowych i lokalizacji pilota, a Chromecast to propozycja od Google, która zachęca zarówno ceną jak i wyglądem. Przed zakupem tego typu gadżetu warto zastanowić się, nad jakimi aplikacjami i kanałami zależy nam przede wszystkim i pod tym kątem także dokonać wyboru. Niestety, na wszystkich tych urządzeniach, nie znajdziemy polskich serwisów Video On Demand. Być może z czasem ulegnie to zmianom. Nie oznacza to jednak, że polski użytkownik, który zdecyduje się już na zakup gadżetu nie skorzysta z jego potencjału.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.