Specjalny kalkulator oszacuje, kiedy zaszczepisz się przeciwko COVID-19

źródło: shutterstock.com

Omni Calculator oszacuje, ile osób obecnie czeka na szczepienie na COVID-19 oraz kiedy prawdopodobnie będziesz miał możliwość przyjęcia pierwszej dawki.

Choć Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19 nie jest stricte aplikacją mobilną, warto wspomnieć o rozwiązaniu stworzonym przez polski start-up. Na czym dokładnie ono polega?

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

Omni Calculator to polski startup z Krakowa, który oferuje setki niestandardowych kalkulatorów. Każdy z nich rozwiązuje prawdziwy problem matematyczny, który choć może bywać niewielki, dotyczy milionów ludzi na całym świecie. A bez wątpienia jednym z nich jest obecnie oszacowanie, kiedy możemy zostać zaszczepieni przeciw COVID-19.

Kiedy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19 bazuje na Narodowym Programie Szczepień i pozwala oszacować nasze miejsce w kolejce do szczepienia przeciwko chorobie COVID-19

Aby dowiedzieć się, za jaki czas możesz spodziewać się pierwszej dawki szczepienia, wskaż (na podstawie strony Kalkulatora):

  1. Swój wiek w latach (od 16 do 120). Im jesteś starszy/a, tym szybciej otrzymasz szczepienie.
  2. Czy jesteś pracownikiem placówki medycznej (pielęgniarka, lekarka, lekarz, ale również personel administracyjny i techniczny)? Ta grupa jest bardziej narażona na kontakt z wirusem.
  3. Czy jesteś studentką lub pracownikiem uczelni medycznej? Osoby te często przebywają w szpitalu i placówkach medycznych. W związku z tym zostały one uwzględnione wśród szczepionych w Etapie 0.
  4. Czy jesteś pensjonariuszem DPS, ZOL lub innego miejsca stałego pobytu? Zaszczepienie wszystkich osób przebywających w domach opieki pozwoli na wizyty krewnych z mniejszym ryzykiem dla mieszkańców.
  5. Czy chorujesz na choroby przewlekłe lub jesteś w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego częstego kontaktu z placówkami medycznymi?
  6. Czy jesteś w trakcie leczenia immunosupresyjnego? Szczepienie przeciw Sars-CoV-2 przy przyjmowaniu leków immunosupresyjnych było pierwotnie niezalecane w Narodowym Programie Szczepień. Obecnie jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem prowadzącym przed szczepieniem.
  7. Czy jesteś aktywny zawodowo – i wówczas doprecyzować, jakie są to rodzaje aktywności.

źrodło: omnicalculator.com

Po uzupełnieniu wszystkich pól, kalkulator wyliczy przewidywaną maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed Tobą.

Aktualizowane informacje

Co ważne, jak czytamy na stronie Kalkulatora, dane te opierają się na codziennie aktualizowanym średnim tempie szczepienia w Polsce, wynoszącym 150 000 szczepień tygodniowo (stan na 10/01/2021) i domyślnym wskaźniku chęci szczepień wynoszącym 47%. Jeśli chcesz zmienić te wartości, możliwe jest skorzystanie z trybu zaawansowanego.

Na stronie szczepionkowego kalkulatora znajdziesz również szereg informacji na temat samych szczepień, ich dystrybucji, poszczególnych etapów, ich rodzajów oraz badań klinicznych.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Przypomnijmy, że aktualnie grupie O, czyli m.in. personelowi medycznemu, podawane są pierwsze dawki szczepionki. 15 stycznia 2021 roku w Polsce rozpoczną się zapisy dla osób z Etapu 1, czyli m.in. pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego oraz nauczycieli.

Dalej szczepione będą osoby z Etapu 2, czyli osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etapu 3 to zaś przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Sama wiedza na temat powyższych etapów może być niewystarczająca, aby obliczyć przewidywany termin szczepienia. Jednak dzięki kilku kliknięciom kalkulator pozwoli sprawdzić, ile mniej więcej będziesz czekać na szczepionkę. 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.