Smartfon jako koparka kryptowalut – jak to działa?

kryptowaluta, obok telefon.

źródło: shutterstock.com

Czy rozpoczynając przygodę z kryptowalutami trzeba inwestować w drogi sprzęt? Zdecydowanie nie! Cyfrowe waluty można wydobywać nawet z pomocą własnego smarfona. Jak to możliwe?! Odpowiadamy!

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Wydobywanie kryptowalut polega na udostępnieniu mocy obliczeniowej urządzeń na potrzeby rozwiązywania złożonych problemów matematycznych (zadań kryptograficznych), co pozwala tworzyć kolejne bloki w technologii blockchain. Bloki te są przestrzenią, w której mogą odbywać się transakcje, natomiast za ich utworzenie otrzymujemy wynagrodzenie w postaci określonej ilości kryptowalut. Zasadniczo wydobywanie „cyfrowego złota” wymaga mocnych komputerów wyposażonych w drogie karty graficzne. Trzeba też pamiętać, że proces wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej. Istnieją nawet przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w kopaniu kryptowalut. Posiadają one setki, a nawet tysiące wydanych koparek kryptowalut. Okazuje się jednak, że kryptowaluty można wydobywać nawet z pomocą smartfona!

Bitcoin leżący na płytce.

źródło: unsplash.com

Kopanie kryptowalut za pomocą telefonu

Wybierając smartfon, który ma służyć jako koparka kryptowalut należy zwrócić uwagę na szybkość ich działania, czyli współczynnik Hash rate. Szybkość z jaką dane urządzenie będzie w stanie potwierdzać transakcje zależy w tym wypadku przede wszystkim od podzespołów, które składają się na dany model telefonu. Sugeruje się moc około 50 H/s, a zatem odpowiednie będą na przykład takie modele jak Samsung Galaxy Note 8 czy też Huawei Mate 9. Oprócz wydajnego smartfona niezbędne jest zainstalowanie specjalnego programu np. CoinX – Miner App, Bitcoin Miner – BTC Mining App albo Bitcoin Mining – BTC Miner App.

Niektórych specjalistycznych aplikacji do kopania nie znajdziemy jednak w sklepie Google Play albo w AppStore. Wśród nich są takie apki jak DroidMiner i MinerGate.

Istnieją też gry nagradzające użytkowników kryptowalutami. Aplikacje te zarabiają na zakupach i dochodach z reklam, wiec w ten sposób niejako dzielą się z graczami zyskiem. Gry są podstawową formą pozyskiwania kryptowalut na urządzeniach marki Apple, gdyż w App Store trudno znaleźć dobre aplikacje do kopania.

Opłacalność kopania kryptowalut na smartfony

Inwestycja w smartfon przeznaczony do kopania kryptowalut jest dużo mniejsza, niż zakup potężnych, profesjonalnych koparek kryptowalut. Trzeba jednak pamiętać, że proporcjonalnie mniejszy jest też zysk z kopania. Nie da się ukryć, że za pomocą telefonu nie wykopie się dużo cyfrowej waluty, tym bardziej, że wraz z rozwojem sieci BTC trudność kopania systematycznie wzrasta. W dodatku w przypadku wydobywania kryptowalut na telefonie trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Z drugiej strony wydobywanie kryptowalut z pomocą smartfona nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego to dobry sposób na rozpoczęcie przygody w świecie cyfrowych walut. Jest to też dobra propozycja dla tych, którzy chcą potraktować wydobywanie kryptowalut hobbistycznie.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.