Silver tsunami: jakie są potrzeby mobilnych seniorów? (część 2)

fot. © goodluz - Fotolia.com

fot. © goodluz - Fotolia.com

fot. © goodluz – Fotolia.com

Silver tsunami to – również w naszym kraju – pokolenie aktywne, które ma coraz wyższe dochody. Przygotowaliśmy przegląd narzędzi mobilnych, które mogą pomóc tym osobom w realizowaniu swoich codziennych pasji.

Pokolenie osób dojrzałych, obeznanych z nowoczesnymi technologiami dojrzewa wraz z nami. Seniorzy nie ograniczają się już obecnie do znajomości podstawowych zasad obsługi telefonu komórkowego czy umiejętności skorzystania z poczty e-mail, żeby wysłać świąteczne życzenia. Obecnie grupa dojrzałych konsumentów chce w pełni korzystać z dobrodziejstw technologii XXI wieku, aby realizować swoje pasje, kontaktować się w czasie rzeczywistym z rodziną i przyjaciółmi, słowem – dotrzymywać równego kroku swoim młodszym kolegom.

1. Zarządzanie budżetem

Przy doborze aplikacji do zarządzania budżetem, zwracaliśmy uwagę na łatwość obsługi, przejrzystość oraz możliwość obserwowania, planowania i podsumowywania wydatków.

maFin – Mobilny Asystent Finansowy

Darmowa aplikacja, która pozwala na dokładne zaplanowanie i kontrolowanie wydatków. Program stworzony został, jako element edukacyjnej działalności Komisji Nadzoru Finansowego. Posiada przejrzyste, intuicyjne menu, jest bardzo prosty w obsłudze, a jednocześnie oferuje wiele możliwości. Starsi ludzie często potrzebują kontrolować swoje wydatki, dzięki maFin, z łatwością mogą śledzić codzienne transakcje, zaplanować je i dopasować do kategorii np. zdrowie, rozrywka, jedzenie. Przy wydatkach mogą oni również określić sposób dokonywania płatności. Pozwala również ustalić kwotę dziennych wydatków, pokazuje ich zestawienie – dzienne i miesięczne – za pomocą wykresów. Aplikacja umożliwia lokalizacje miejsca konkretnej transakcji oraz zachowania paragonu w postaci zdjęć. Korzystanie z programu pozwoli starszym ludziom na monitorowanie wydatków, bez konieczności zastanawiania się na koniec miesiąca na co, wydali pieniądze, ponieważ aplikacja wykona podsumowanie. Ułatwi to również gromadzenie oszczędności, dzięki którym będą mogli przeznaczyć je na pomaganie innym, doskonalenie umiejętności, rozwijanie swoich pasji . Program dostępny jest na urządzenia z Androidem oraz iOS.

mafin

fot. appstore.com

Android
iOS

2. Rozwój osobisty

Dobierając aplikację do tej kategorii, kierowaliśmy się przede wszystkim ich funkcjonalnością oraz możliwością jakie stwarzają użytkownikom. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem oferują „wiele za niewiele”.

LingLing

Aplikacja umożliwia naukę 6 języków: angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego tajskiego i chińskiego, zaś sam program został przetłumaczony, aż na 18 języków. Mimo, że całość utrzymana jest w formie animowanej gry – przez co może się wydawać, że odpowiednia jest dla młodszych użytkowników – idealnie nada się dla wszystkich grup wiekowych. Osoby z pokolenia Silver Tsunami chcą być niezależne, znajomość języka obcego z pewnością im w tym pomoże. Poradzą sobie dzięki temu nie tylko w obcym kraju, ale również będą mogli udzielić swojej pomocy chociażby swoim wnukom. Do stworzenia programu, twórcy wykorzystali zapamiętywanie w oparciu o tzw. krzywą zapamiętania. Oznacza to, że nowe informacje są powtarzane w równych odstępach czasu, co daje możliwość utrwalenia większej ilości wiedzy. Dużym atutem aplikacji jest to, że jest darmowa, płatne są natomiast dodatkowe pakiety słów – początkowo oferuje 1500 słów z bazy 21 000. Każdy dodatkowy pakiet zawiera 750 słów, a 1% dochodu z jego zakupu przeznaczone jest na cele charytatywne. Wyrazy w aplikacji podzielone są na 3 poziomy trudności. Program na wstępie pozwala na dopasowanie pakietów, które odpowiadają indywidualnemu poziomowi zaawansowania oraz to ile słów dziennie chcemy się uczyć. Starsze osoby przyswajają wiedzę wolniej niż młodzież, dlatego funkcja ta sprawdzi się u nich perfekcyjnie. Cała aplikacja jest też bardzo prosta w obsłudze, co również sprawia, że jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych. Przejrzyste menu pokazuje jakich pakietów aktualnie się uczymy, ile słów w danym pakiecie już umiemy i ile jest ich w ogóle. Przydatną funkcją jest również możliwość rozłożenia powtórek w czasie. Cała aplikacja składa się z dwóch części: nauki oraz testu. Minusem jest jedynie to, że póki co, dostępna jest jedynie na telefony z systemem Android, jednak pracę nad wersją na systemy z iOS trwają.

lingling

fot. lingling.com

Android (link do wersji z nauką języka angielskiego)

Co i Gdzie

Jest to mobilna platforma, która informuje o wydarzeniach kulturalnych. Powstała w ramach unijnej dotacji, projektu Innowacyjna Gospodarka. Wybraliśmy tę aplikację, ponieważ ułatwi ona starszym osobom udział w życiu kulturalnym, a co za tym idzie rozwój zainteresowań i samodoskonalenie. Prosty interfejs nie powinien zaś sprawić problemów w obsłudze. Program posiada codziennie aktualizowaną bazę koncertów, spektakli, wystaw, wernisaży, repertuaru kin i teatrów. Umożliwia dowiadywanie się o ciekawych wydarzeniach odbywających się w pobliżu miejsca zamieszkania. Program przyda się również podczas wyjazdów. W aplikacji można znaleźć obszerny opis danego eventu, wszelkie potrzebne informację takie jak: data, godzina, adres oraz cena biletów. Za pomocą aplikacji możemy również skontaktować się mailowo bądź telefonicznie z organizatorem imprezy. Wyszukiwanie wydarzenia odbywa się poprzez wpisanie miasta i podaniu kilometrów w promieniu których aplikacja znajduje ciekawe wydarzenia, jak również przez wpisanie kluczowych słów – jeśli szukamy informacji na temat konkretnego wydarzenia. Twórcy zapewniają, że w każdym miesiącu znajdziemy programie kilkanaście tysięcy wydarzeń odbywających się w całej Polsce. Program dostępny jest na system Android oraz Windows Phone.

coigdzie1

fot. coigdzie.pl

Android
Windows Phone

3. Rodzina/Dom/Przyjaciele

Szukając aplikacji do tej kategorii sugerowaliśmy się ich użytecznością, możliwością ułatwienia życia przy jednoczesnym zachowaniu prostoty ich użytkowania.

WhatsApp

Aplikacja pozwalająca na wymianę wiadomości, zarówno tekstowych, dźwiękowych jak i obrazkowych. Działanie programu jest bardzo proste – wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację, a następnie ona po potwierdzeniu numeru telefonu i wpisaniu kodu weryfikacyjnego, który przyjdzie smsem, na podstawie naszych kontaktów telefonicznych tworzy listę osób, które korzystają z WhatsApp. Od tej chwili możemy wymieniać wiadomości z naszymi znajomymi nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów. Praktyczne, bo aplikacja jest darmowa tylko przez pierwszy rok użytkowania – każdy kolejny kosztuje nas jednak niewiele, bo 0.99$. Autorzy tłumaczą tę opłatę tym, że nie umieszczają w niej reklam, dlatego ich dochodem są owe opłaty. Dlaczego wybraliśmy WhatsApp dla Silver Tsunami? Nie każdy – a zwłaszcza starsi – posiada konto na Facebooku, na którym mamy dostęp do czatu. WhatsApp idealnie ten czat zastępuje. Aplikacja ta pozwoli im więc na bezpłatną wymianę wiadomości ze znajomymi oraz rodziną, a w szczególności ich młodszymi członkami, dzięki czemu zacieśnią się również łączące ich więzi. Program dostępny jest na Androida, iOS, BlackBerry oraz Windows Phone.

whatsapp1

fot. appstore.com

Android 
iOS 
Windows Phone 
BlackBerry 

Evernote

Aplikacja Evernote, to program, który pomoże nam zorganizować wolny czas, zaplanować wydarzenia czy po prostu zapamiętać ważne rzeczy. Co ciekawe, formy naszych zapisków mogą być bardzo różnorodne – może to być notatka tekstowa, graficzna czy dźwiękowa. Możemy zapisywać w niej najważniejsze informacje, przyda się podczas planowania zakupów, codziennych obowiązków czy organizacji pracy. Zapamięta za nas kiedy mamy wizytę u lekarza oraz przypomni o której godzinie powinniśmy zażyć leki. Aplikacja pomoże starszym ludziom na lepsze wykorzystanie wolnego czasu, dzięki czemu poświęcić go będą mogli na rozwój zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi czy pomoc innym. Sprawi również, że będą mieli większą kontrolę nad tym, co robią. Zaletą programu jest również to, że możemy zsynchronizować wiele urządzeń naraz. W związku z tym notatki sporządzone na komputerze, będą również widoczne na smartfonie czy tablecie. Aby rozpocząć pracę wystarczy podać email, login oraz hasło. Program jest więc nie tylko wieloplatformowy, ale również łatwy w obsłudze. Zainstalować aplikację możemy na urządzeniach z systemem Windows, Windows Phone, MacOs, iOS, Linux, Android oraz Blackberry OS. Skorzystać z programu może więc każdy. Dostępne są dwie wersje programu – darmowa, która ma ograniczenie do 60 MB przesyłanych danych miesięcznie, oraz płatna (5$ miesięcznie albo 45$ rocznie) w której limit to 1024 MB.

evernote

fot. evernote.com

Android 
iOS
Windows Phone
BlackBerry 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.