Silver tsunami: jakie są potrzeby mobilnych seniorów? (część 1)

fot. © Ingo Bartussek - Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek - Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek – Fotolia.com

Silver tsunami to – również w naszym kraju – pokolenie aktywne, które ma coraz wyższe dochody. Przygotowaliśmy przegląd narzędzi mobilnych, które mogą pomóc tym osobom w realizowaniu swoich codziennych pasji.

Pokolenie osób dojrzałych, obeznanych z nowoczesnymi technologiami dojrzewa wraz z nami. Seniorzy nie ograniczają się już obecnie do znajomości podstawowych zasad obsługi telefonu komórkowego czy umiejętności skorzystania z poczty e-mail, żeby wysłać świąteczne życzenia. Obecnie grupa dojrzałych konsumentów chce w pełni korzystać z dobrodziejstw technologii XXI wieku, aby realizować swoje pasje, kontaktować się w czasie rzeczywistym z rodziną i przyjaciółmi, słowem – dotrzymywać równego kroku swoim młodszym kolegom.

1. Nie daj się nudzie

Gra dobra na pamięć – Mind Games

Naukowcy potwierdzają, że nasz mózg jak każdy inny organ wymaga treningu, aby utrzymać go w należytej formie. Taki trening w formie zabawy może dostarczyć aplikacja mobilna, która stanowi zbiór gier, łamigłówek i układanek, z którymi zadbamy o najwyższym poziom naszej pamięci i koncentracji. Niestety minusem tej aplikacji jest język angielski, który nie jest znany każdemu seniorowi. Niemniej jednak polecenia są dość intuicyjne i można sobie z nimi łatwo poradzić.

Mind Games (Android)
Mind Games (iOS)
Mind Games (fot. play.google.com)

Czytanie zawsze modne – Czytnik eReader Prestigo lub iBook

Dzięki tym prostym aplikacjom nasze telefony lub tablety mogą zamienić się w wygodną do czytania książkę. Nie zastąpi to co prawda kontaktu z papierowym wydaniem, ale w chwili gdy zechcemy nabyć daną książkę w wersji elektronicznej (np. w dniu premiery) lub po prostu znajdziemy ciekawy, bezpłatny e-book, wówczas przyda się nam odpowiedni program. W wieku emerytalnym można nadrobić zarówno zaległości z literatury klasycznej, jak i rozkoszować się nowościami wydawniczymi. Na Androida polecamy czytnik eReader Prestigo a na urządzenia z nadgryzionym jabłkiem – iBook.

Czytnik eReader Prestigo (Android)
iBook (iOS)
Czytnik eReader Prestigo (fot. play.google.com)

2. Zadbaj o swoje zdrowie

Umówić się do sprawdzonego specjalisty – Znany lekarz

Na wizyty u lekarza i niektóre zabiegi czeka się w Polsce nawet do półtora roku. Alternatywą w nagłych przypadkach dla przeciętnego Polaka jest prywatna opieka medyczna. Dzięki aplikacji Znany lekarz możemy bezpośrednio odnaleźć lekarzy w naszej okolicy, następnie przejrzeć ich opinie i umówić się na wizytę z wybraną osobą. Aplikacja bazuje na danych jednego z najpopularniejszych polskich serwisów Znanylekarz.pl. Portal chwali się bazą 126 tys. lekarzy. Ciekawą aplikacją, chociaż mniej popularną, jest również Zapytaj lekarza, która pozwala na zadawanie pytań, na które odpowiadają lekarze i specjaliści współpracujący z portalem Abczdrowie.pl

Znany lekarz (Android)
Znany lekarz (iOS)

Zapytaj lekarza (Android)
Zapytaj lekarza (iOS)
Zananylekarz (fot. itunes.apple.com)

To warto wiedzieć – Lista leków refundowanych

Starsze pokolenie częściej musi sięgać po różnego rodzaju środki farmaceutyczny a z tym wiąże się kwestia ich refundacji. Od teraz informacje na temat stopnia dofinansowania zakupu leków można sprawdzić bez wizyty u lekarza z pomocą łatwej aplikacji z wewnętrzną wyszukiwarką. Aplikacja podaje także informacje o tańszych zamiennikach.

Lista leków refundowanych (Android)
Lista lekow refundowanych (fot. google.play.com)

3. Być razem

Do komunikacji z bliskimi – Skype

Najpopularniejszy komunikator wideo to wybór oczywisty. Często nasze rodziny mieszkają bliżej lub dalej od naszego domu, wówczas bezpłatną komunikację (gdy przebywamy w strefie Wi-Fi) zapewnić może właśnie ta aplikacja. Obsługa jest bardzo intuicyjna i prosta. Najnowsze wersja Skype’a korzysta z dość dużych ikon i przycisków, dzięki czemu nie powinno być problemu z korzystaniem z tej aplikacji. Największą zaletą tego programu pozostaje jednak możliwość komunikacji wideo z członkami rodziny, którzy przebywają za granicą lub na drugim końcu Polski.

Skype (Android, iOS, Windows Phone)
Skype (fot. google.play.com)


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.