Reklamy z geolokalizacją w Usługach Google Play

fot. © Artco - Fotolia.com

fot. © Artco - Fotolia.com

fot. © Artco – Fotolia.com

Google Play Service to bardzo ważna aplikacja na każdym smartofnie z Androidem, która aktualizuje nasze aplikacje, ale jest prawie niewidoczna. Już wkrótce może okazać się bardziej atrakcyjna dla reklamodawców, gdyż gigant z Mountain View zamierza wprowadzić geolokalizację reklam.

Aplikacja ta jest systematycznie aktualizowana, a każdy dodatek wnosi parę rozszerzeń. Google jednak chce pozostać silnym graczem na rynku reklamy, dlatego zamierza postawić na geolokalizację w swoim serwisie.

Wraz z kolejnym uaktualnieniem Usług Google Play dołączono obsługę dla systemów DoubleClick for Publishers, DoubleClick Ad Exchange, a także Search Ads for Mobile Apps. Dodatkowo pojawiło się nowe API, które wykorzystuje geolokalizację. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

Geolokalizacja pozwala mniej więcej ustalić lokalizację telefonu. Dzięki temu reklamodawcy wiedzą, że przykładowy konsument z Krakowa raczej nie będzie zainteresowany repertuarem sieci kin w Gdańsku. Podobnie może być z ofertami handlowymi., dlatego reklama będą dostosowane do aktualnego miejsca, w którym przebywa użytkownik smartfona. Ponadto geolokalizacja pozwala marketerom zbierać dane o swoich klientach: czy korzystają z naszych usług oraz ilu z nich w naszej okolicy może być faktycznie zainteresowanymi skorzystaniem z usługi czy zakupieniem towaru.

Oczywiście geolokalizacja nie jest perfekcyjna, dlatego sukcesywnie opracowywane są systemy do geolokalizacji w skali mikro, co pozwoli przykładowo na informowanie klientów o promocji w momencie przechodzenia obok sklepu (czytaj też o Estimate Beacon: Polacy otrzymali 3 mln dolarów na rozwój startupu).

Pozostałe nowości

Większą oszczędność baterii przyniesie bardziej zooptymalizowana funkcja raportowania lokalizacji. Natomiast miłośnikom serwisu Google+ spodoba się opcja udostępnienia kontaktów z Gmaila w naszym urządzeniu. Z kolei graczy mobilnych ucieszy fakt wprowadzenia wsparcia dla rozgrywki wieloosobowej w trybie turowym.

Oficjalna aktualizacja do pobrania tutaj.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.