Radio online: jak najlepiej słuchać radia za pomocą smartfona

fot. © Rock and Wasp - Fotolia.com

fot. © Rock and Wasp - Fotolia.com

fot. © Rock and Wasp – Fotolia.com

Słuchanie radia za pomocą smartfona daje użytkownikowi wiele możliwości i stawia go przed różnymi wyborami. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać w tym celu nasze urządzenie mobilne.

Streaming audycji radiowych w Internecie stał się niemal normą dla każdej ogólnopolskiej i lokalnej stacji radiowej. Rozszerzająca się lista programów ułatwiających odbiór muzyki może trochę przytłoczyć, dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór odpowiedniej aplikacji. A może żadna aplikacja zewnętrzna nie będzie nawet potrzebna?

Radio FM

1. Radio offline

Wiele osób często zapomina o klasycznych, startowych wersjach radia w swoich smartfonach, od razu szukając zewnętrznej aplikacji do pobrania. Zanim odwiedzimy sklep internetowy, powinniśmy sprawdzić wbudowany program Radio FM, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. Niepodważalnym plusem aplikacji jest analogowy przekaz na falach FM, dający możliwość słuchania audycji bez połączenia internetowego oraz prostota funkcjonowania samego programu. Pierwszym krokiem powinno być wyszukanie lokalnych stacji oraz dodanie do ulubionych tych, których słuchamy najczęściej. Kolejny krok to już odtwarzanie muzyki z “interfejsu”, należy jednak pamiętać o podłączeniu przewodowych słuchawek, pełniących rolę anteny. Minusem mogą okazać się zakłócenia w przekazie, uwarunkowane miejscem, z którego słuchamy radia oraz ograniczona liczba dostępnych stacji – ok. 30.

2. Dedykowane aplikacje radiowe

Jak już wspomnieliśmy, stacje radiowe nie przegapiły rozwoju Internetu oraz rozpowszechnienia urządzeń mobilnych, tworząc dedykowane aplikacje radiowe. Znajdziemy je na głównej stronie niemal każdego, większego radia – do pobrania za darmo. Jest to doskonała propozycja dla osób, które zdecydowały jakiego radia chcą słuchać na dłuższą metę. Dodatkowy plus stanowią podcasty, zbiory muzyki tematycznej, a nawet tekstowe wiadomości ze świata muzyki udostępniane wewnątrz aplikacji.

Mix radio

3. Mix odsłuch

Sklepy internetowe oferują także szeroki wachlarz aplikacji mobilnych, które udostępniają liczne biblioteki radiowe. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje do “mix odsłuchu”:

TuneIn Radio

Darmowa aplikacja TuneIn pozwala na odtwarzanie stacji radiowych z całego świata w bardzo dobrej jakości. Dodatkowy atut stanowią liczne podcasty, newsy i informacje sportowe dostępne w aplikacji oraz przejrzyste i intuicyjne menu. Podczas odtwarzania wymagany jest dostęp do Internetu.

Aplikacja dostępna na platformy: Android, iOS, Windows Phone

TuneIn

Spotify

Aplikacja z bezpłatnym dostępem do świata muzyki, oferująca nieco odmienne, tematyczne stacje radiowe. Możemy słuchać muzyki według albumów, wykonawców, lub nawet tworzyć własne playlisty. Program daje także możliwość ściągania ulubionych kawałków, do późniejszego słuchania w wersji offline. Minusem jest konieczność dostępu do Internetu oraz szybkie zużycie baterii podczas działania aplikacji. Przed skorzystaniem z programu należy zarejestrować się na oficjalnej stronie Spotify.

Aplikacja dostępna na platformy: Android, iOS, Windows Phone

Spotify


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.